کد خبر: ۶۵۹۵۶۸
تعداد نظرات: ۱۱ نظر
تاریخ انتشار : ۱۶ تير ۱۳۹۹ - ۰۱:۰۲
دولت زیر رگبار مجلس. پیش‌بینی می‌شد که مجلس تماما اصولگرا با زاویه‌های تندی که با دولت اعتدالی دارد، در یک سال آخر دولت آمده است تا او را زیر فشار بگذارد.
آفتاب‌‌نیوز :

در یک ماهی که از آمدن این دولت گذشته، وزیر کشور، وزیر اقتصاد، وزیر نیرو، وزیر ارتباطات، وزیر کشاورزی، وزیر خارجه و سرپرست وزارت صمت، وزیر آموزش‌و‌پرورش و وزیر ارشاد به مجلس احضار شده‌اند و حضورشان هم با حملات تند پارلمان‌نشینان روبه‌رو بوده است.

حالا گویا نوبت به وزیر اقتصاد، ورزش، دوباره وزیر کشاورزی، نفت و بعد هم خود رئیس‌جمهوری رسیده است که به صحن بیایند. البته زنگنه و وزیر اطلاعات و دفاع هم به مجلس آمده‌اند؛ اما نه در صحن؛ بلکه در جلسه غیرعلنی با برخی نمایندگان. نمایندگان درباره این وزرا و رئیس‌جمهوری از طرح سؤال فراتر رفته‌اند و حتی زمزمه تهدید به استیضاح هم از سوی‌شان شنیده می‌شود. سیدناصر موسوی‌لارگانی، عضو هیئت‌رئیسه مجلس، در حساب شخصی خود در فضای مجازی توضیحاتی را درباره طرح سؤال از رئیس‌جمهور ارائه داده و گفته پنج محور سؤال از رئیس‌جمهور تدوین و جمع‌آوری امضا برای به‌نصاب‌رساندن قانونی آن آغاز شده و در اسرع وقت پس از تکمیل امضا‌ها تحویل هیئت‌رئیسه مجلس خواهد شد.

دولت روحانی زیر رگبار مجلس انقلابی؛ کابینه از حد نصاب می‌افتد؟

او تلویحا روحانی را به استیضاح هم تهدید کرده و نوشته است منتظر پاسخ آقای روحانی به سؤال‌ها هستیم. اگر پاسخ‌ها قانع‌کننده نباشد، تصمیم‌های بعدی اتخاذ خواهد شد. او سه روز پیش هم نوشته بود: «با توجه به تورم افسارگسیخته، افزایش روزانه قیمت طلا، سکه، ارز و مسکن، طرح سؤال از روحانی و احضارش به مجلس را آماده و در جلسه علنی روز یکشنبه ۱۵ تیر به جریان خواهم انداخت تا اگر روحانی برنامه‌ای برای اصلاح امور ندارد، مجلس به او برنامه بدهد.

شرایط فعلی تحمل‌کردنی نیست. اعتراض مردم بحق است». ۱۲ روز قبل‌تر هم احمد امیرآبادی‌فراهانی، نماینده قم در مجلس، در توییتی نوشته بود: «دولت محترم جلوی افزایش قیمت‌ها را بگیرند؛ در غیر‌این‌صورت با تعدادی از همکاران صحبت کردیم تا سؤال از رئیس‌جمهور را در مجلس مطرح کنیم».

رؤسای کمیسیون‌های مجلس هم هفته گذشته به رئیس‌جمهوری نامه نوشته بودند که روند هفت‌ساله را تغییر دهد؛ در غیر‌این‌صوت مجلس سکوت نخواهد کرد.

سیدمحسن دهنوی، دیگر عضو هیئت‌رئیسه مجلس و نماینده تهران، هم در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشت: «به دلیل نگرانی از هدررفت منابع ارزی کشور در این اوضاع گرانی‌ها، درباره بی‌کفایتی وزارت نفت و جریمه هنگفت ایران در قرارداد گازی با ترکمنستان، سؤال از زنگنه را به جریان انداختم. پیگیری مسئله را تا حصول کامل نتیجه و اطمینان از جلوگیری فاجعه‌ای مانند کرسنت ادامه خواهم داد».

بابت بازگشت کفاشیان به فدراسیون فوتبال هم برخی مجلسیان تهدید کرده‌اند که برای این اقدام، مجلس مستقیم وزیر ورزش را نشانه‌گیری خواهد کرد که می‌تواند از احضار و سؤال از وزیر تا مراحل دیگر را شامل شود. موسوی‌لارگانی هم گفته بود ادامه رهاشدگی قیمت‌های مرغ و تخم‌مرغ منجر به استیضاح وزیر جهاد کشاورزی خواهد شد.

مرور کلی نطق‌ها و اظهارنظر‌های مجلسیان در این مدت نشان می‌دهد بیشترین وقت مجلس صرف حمله و طلبکاری از دولت شده است. در واقع حجم اخباری که انتظارات مجلسیان از دولت را بیان می‌کند یا حامل و حاوی شکایت و تهدید نهاد دولت است، بیش از اظهارنظر‌ها و نطق‌هایی است که حامل دستور کار، طرح یا بیان مسئله‌ای باشد؛ برای نمونه همین روز گذشته تذکر کتبی ۱۱ نماینده مجلس به حسن روحانی، وزیر کشاورزی، وزیر اقتصاد و وزیر ارتباطات خوانده شد.

خدابخشی، انفعال تیم اقتصادی را عامل افزایش قیمت ارز دانست. نماینده کنگاور گفت: افزایش نرخ ارز و گرانی، ناشی از سیاست‌های داخلی و اقتصادی است. نیکزاد گفت اولویت ارزی رعایت نشده، وزارت صمت و رئیس‌جمهوری پاسخ‌گو باشند. چندی قبل به نقل از یکی از نمایندگان گفته شد زمزمه استیضاح روحانی که از سوی برخی مجلس‌یازدهمی‌ها مطرح می‌شود، نه به علت تعارض با روحانی؛ بلکه به علت تحت فشار گذاشتن قالیباف صورت می‌گیرد؛ آن‌هم با هدایت و حمایت جبهه پایداری؛ چراکه همه می‌دانند استیضاح دولت آن هم در سال آخر کارش، کاری عبث و بی‌فایده است و اصولا رهبری هم با آن مخالف هستند. تاجایی‌که در موارد قبلی که اصولگرایان مجلس‌های نهم و دهم هم طرح استیضاح روحانی را کلید زده و حتی اقدام به جمع‌آوری امضا هم کرده بودند، در نهایت مجبور به عقب‌نشینی شدند؛ اما مسئله دیگر مربوط به شکل قانونی کابینه است.

درصورتی‌که مجلسیان فشار بر دولت را حتی با طرح استیضاح وزرا بیشتر کنند و پا را از اقدامات نمایشی فراتر برده و به اقدامات عملی بکشانند، مشکلات جدی به لحاظ قانونی برای دولت در سال آخر ایجاد خواهد شد؛ چراکه تا این لحظه رضا رحمانی از وزارت صنعت، معدن و تجارت به دلیل عزل، محمود حجتی از وزارت جهاد کشاورزی، سیدمحمد بطحایی از وزارت آموزش‌و‌پرورش، سیدحسن قاضی‌زاده از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، محمد شریعتمداری از وزارت صنعت، معدن و تجارت، عباس آخوندی از وزارت راه و شهرسازی به دلیل استعفا و مسعود کرباسیان از وزارت امور اقتصادی و دارایی و علی ربیعی از وزارت تعاون، کار و امور اجتماعی به دلیل استیضاح، از دولت کنار رفته‌اند.

کابینه ۱۹ عضو دارد و در‌صورتی‌که این روند به هر علت دیگر یعنی استعفا، عزل یا استیضاح ادامه پیدا کند و تنها دو وزیر دیگر از دایره دولت خارج شوند؛ یعنی نصف کابینه دچار تغییر شده و طبق قانون دولت باید مجددا از مجلس شورای اسلامی برای هیئت وزیران تقاضای رأی اعتماد کند؛ اتفاقی که در سال آخر دولت بی‌فایده و مضحکه‌آمیز به نظر می‌رسد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۱۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۶
10
9
...... درست تر اینه که بگیم:
دولت شریف و درستکار جناب آقای دکتر روحانی زیر رگبار ............!!!!!!!!!!!!!!!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۶
و البته نمایندگاه پاکدست و شریف!!!!!!!!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۶
منتخب مردم و چون منتخب مردم است باید احترام گذاشت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۶
16
13
خدای بزرگ پشت و پناه آقای روحانی و دولت محترمش باشد ان شاءالله
وطن دوست
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۶
1
7
كسي كه مسئوليت دولت را در شرايط مملكت ما مي پذيرد و بدون توجه به المانهاي قدرت و ميزان اثر گذاري آنها در اختيارات دولت ، شعار اصلاحات مي دهد يا نمي داند چه مي كند و يا با مردم خود رو راست نيست . به هر حال بدون در نظر گرفتن اينكه انگيزه واقعي مجلس از طرح استيضاح دولت چيست ، مجلس در اين عمل محق است . چون اين خواسته مردم نيز هست . آقاي روحاني بايد و بايد در مورد شعارهاي به ثمر ننشسته خود پاسخگو باشد
کارمند
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۶
10
11
این حملات به خاطر دفاع دولت از حقوق مردم است
خداوند بدخواهان بی انصاف دولت مظلوم روحانی را ناکام خواهد گذاشت .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۶
1
3
خط اول نوشتین در یک ماهی که از آمدن این دولت گذشته در صورتی که باید اسم مجلس را بجای دولت بنوسید. لطفاً اصلاح کنید وگرنه همین دولتی هایی که شما طرفدارشون هستین شما را خدایناکرده بیسواد میخوانند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۶
5
11
مثل روز روشن معلومه طرح سوال زیر سر سرهنگ است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۶
2
5
مجلس انقلابی ؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۷
2
3
آقای دکتر روحانی خداوند رحمان پشت و پناهت ان شاءالله
ایمان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۸
0
0
درود بر رهبر انقلاب شکوهمند اسلامی درود بر دکتر روحانی کاربلد درود بر مجلس مومن و انقلابی درود درود
گام اول انقلاب را پشت سر میذاریم و در گام دوم با پیروزی حکومت اسلامی و مردم انقلابی میرم نوک نوک قله
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین