کد خبر: ۶۶۰۵۱۷
تاریخ انتشار : ۲۱ تير ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۷
تعداد نظرات: ۲۱ نظر
کروناهراسی و عادی انگاری ما را دچار مشکل می‌کند
کرونا هراسی همانند عادی سازی و عادی انگاری بیماری کرونا، خطرناک است/ کسب و کارها، فعالیت های اقتصادی و گشایش ها باید با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی تداوم یابد؛ راه دومی وجود ندارد/ اجتماعات باید ممنوع و در موارد خاص به حد ضرورت محدود شود/ دانشمندان ما در حال تلاش برای تولید داروهای مورد نیاز کرونا و واکسن آن هستند/ بیماری کرونا را نباید مخفی کرد؛ مخفی کاری در این عرصه ظلم به حقوق دیگران است
آفتاب‌‌نیوز :

رییس‌جمهور گفت: اکنون نه زمان جشنواره است و نه زمان سمینار است. حتی نسبت به کنکور هم اگر وزارت بهداشت اشکال داشته باشد، حتماً یک چارچوبی تمهید می‌کنیم که مشکلی نباشد.

حجت الاسلام حسن روحانی رییس‌جمهور در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا در سخنانی بیان داشت: درخصوص بیماری کرونا دو اشتباه ممکن است وجود داشته باشد، نخست اینکه بیماری عادی‌سازی شود و اشتباه دیگر کروناهراسی، هر دوی این‌ها خطرناک است. اگر مردم فکر کنند که کرونا عادی است و از آن عبور کرده‌ایم، خطرناک است و همچنین اگر اضطراب و استرس ایجاد کنیم و فعالیت‌های ضروری اجتماعی و اقتصادی دچار مشکل شود هم نادرست است و مورد نظر نخواهد بود. همه ما می‌دانیم که در این بیماری تمام کشور‌ها بدون استثنا بعد از یک مدتی دچار مشکل شدند.

روحانی: نمی‌توانیم اقتصاد کشور را تعطیل کنیم؛ مردم از گرسنگی اعتراض خواهند کرد

وی ادامه داد: این بیماری ممکن است که بلندمدت با ما باشد، الان ۵ ماه از شیوع آن گذشته و شاید تا پایان سال هم ادامه داشته باشد، لذا باید فعالیت‌های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سایر نیازها توأم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی انجام شود.

رییس‌جمهور در ادامه اظهار داشت: راه دوم وجود ندارد همه باید تلاش و کار کنند و در چارچوب مقررات قانونی خودشان باید اصول بهداشتی را مدنظر قرار دهند. تجمعات به طور کلی در شرایط امروز غیرقابل قبول است، تجمعات به عنوان عزا، عروسی، مهمانی و حتی سمینار و جشنواره و هرچه که هست، مضر است. اکنون نه زمان جشنواره است و نه زمان سمینار است. حتی نسبت به کنکور هم اگر وزارت بهداشت اشکال داشته باشد، حتماً یک چارچوبی تمهید می‌کنیم که مشکلی نباشد.

وی افزود: فعالیت‌های اجتماعی باید تا حد ضرورت محدود شود، این اکنون در تمام کشورها وجود دارد، مثلاً یک کشور اعلام کرده که در هر تجمعی ۲۰ نفر حضور داشته باشد، یا برخی کشورها تجمعات را محدود به ۱۰ کرده‌اند، لذا ما نمی‌توانیم بگوییم که در یک مراسم ۱۵۰ تا ۲۰۰ نفر در فضای سرپوشیده با تهویه نامناسب و زمان طولانی حضور داشته باشند.

رئیس‌جمهور گفت: در اروپا فردی که می‌خواهد از رستوارن استفاده کند، باید از قبل میزش را رزرو کرده باشد. در این حد احتیاط در اروپا صورت می‌گیرد.

وی تاکید کرد: گشایش‌ها باید با رعایت تمامی دستورالعمل‌های وزارت بهداشت فراهم شود. اگر چنین نشود، کاری نمی‌شود کرد.

رئیس دولت خاطرنشان کرد: حتی در مقررات کشورهای خارجی هم آمده است که بازگشایی سالن‌های آرایش بدون رزرو قبلی ممنوع است، این اقدام باید در ادارات و بانک‌ها هم اجرایی شود.

وی افزود: راحت‌ترین کار این است که همه‌چیز بسته شود اما بعدش هم مردم از گرسنگی و فقر و بیکاری به خیابان خواهند آمد. حتی امروز رسانه‌های معاند خارجی هم دیگر نمی‌توانند چنین چیزی بگویند چون این کار غیرمنطقی است.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه باید در چارچوب پیش رفت، اظهار داشت: پاساژها و جاهای شلوغ باید براساس پروتکل کار انجام دهند. باید در سراسر کشور مراسم و اجتماع‌ها چه عزا چه عروسی چه مهمانی را ممنوع کنیم.

روحانی با اشاره به فاصله‌گذاری اجتماعی گفت نمی‌توان مثل سابق در فاصله‌های کم چه با ماسک و چه بی‌ماسک در کنارهم باشیم.

وی ادامه داد: امیدواریم همه دست به دست هم بدهیم تا این دوران را کوتاه کنیم و باز به شرایط بهتر برای زندگی مردم بازگردیم.

رئیس‌جمهور افزود: در این شرایط، از همه فعالان بخش اقتصادی، دستگاه اجرایی، نیروهای مسلح و قوای دیگر تشکر می‌کنم زیرا کار بزرگی انجام شده است.

وی ادامه داد: ما از آغاز این ویروس هیچ‌گاه با مشکلی برای مواد شست‌وشو، دستمال کاغذی، مواد غذایی و غیره دچار نشدیم. اما در اروپا و آمریکا دچار مشکل شدند. بسیاری از مواد غذایی در این کشورها نایاب شد، اینجا همه تلاش کردند.

رئیس دولت گفت: برق، آب و گاز قطع نشدند، پمپ بنزینی نبود که بنزین نداشته باشد و قحطی مواد غذایی به وجود نیامد، همه کار کردند.

وی با اشاره به کار و تلاش کشاورزان گفت: در این شرایط می‌بینیم که در زمینه کشاورزی محصولات خوبی داریم و در بخش صنعتی نیز وضع ما خوب است. این نشان می‌دهد که همه دارند تلاش می‌کنند.

رییس‌جمهور در ادامه بیان داشت: ما باید از دستگاه‌هایی که خدمات آن‌ها شاید برای مردم آشکار نباشد و مشاهده نکنند، مانند سازمان برنامه و بودجه و وزارت اقتصاد تشکر کنیم، آنها توانستند ارز و نیازمندی‌ها را برای تهیه و تامین ماسک، محلول ضدعفونی، ونتیلاتور و هر نیاز دیگری تامین کنند. همچنین هر دارویی که اطمینان پیدا کنیم که این دارو می‌تواند برای این بیماری مناسب باشد را تهیه می‌کنیم، همچنین در زمینه تولید ماسک هم در حال کار و تحقیق هستیم. به عبارتی ما جزو کشورهایی هستیم که برای تولید این واکسن در تلاشیم.

وی ادامه داد: اینگونه نیست که با توجه به مشکلات و تحریم و مخالفانی که داریم دست روی دست بگذاریم بلکه برای تولید داروی این بیماری هم کار می‌کنیم و در این خصوص صاحب اندیشه، برنامه و طرح هستیم. همچنین همه تلاش خود را برای دستیابی به واکسن این بیماری به کار خواهیم گرفت و در حد توان همه تلاش خود را انجام می‌دهیم که داروهای لازم را تولید کنیم.

روحانی در بخش دیگر از سخنان خود درخصوص تامین نیازهای بخش بهداشت و درمان، ابراز داشت: شما الان می‌دانید که ما با هر مرکز بهداشتی و پزشکی وارد صحبت شویم، به پول نیاز دارد در نتیجه تلاش زیادی در خصوص تامین این منابع مالی در حال انجام است. پس ما نیاز داریم که بخش اقتصادی نیاز‌های بخش بهداشت و درمان را فراهم کند. همچنین از همه دستگاه‌ها، نیروهای مسلح و از صداوسیما و قوای دیگر می‌خواهم که همه دست به دست هم دهیم و این کار را پیش ببریم، از سوی دیگر من می‌خواهم از مردم عزیز ما که بخش بسیار بزرگی از آن‌ها هیچ وقت به تبلیغات دشمنان توجه نکرده و به تعاون، همکاری و انسجام کمک کردند امروز هم ادامه دهند، همه دارند تلاش می‌کنند و کار را پیش می‌برند.

وی ادامه داد: نکته دیگری که در اینجا باید اشاره کنم مساله پنهان کردن بیماری است، هیچکس نباید بیماری را از دیگران پنهان کند، همه افراد باید بدانند که این بیماری اگر مثبت شد باید به خانواده، فرزند، پدر و مادر و همکاران بگویند و نباید آن را مخفی کنیم و یا از اعلام آن نباید خجالت بکشیم. بیماری و مریضی که جای حیا و کم‌رویی نیست. همچنین در محل کار هم باید بگوید و مرخصی بگیرد و سر کار نرود. همچنین در اینجا نکته‌ای را لازم می‌دانم بگویم و بعد هم در کمیته‌ها روی آن کار کنند، اخیراً دیدم در جایی نوشته است که مثلاً ما اعلام کردیم ساعات کار ۷ و نیم صبح تا ۲ بعد از ظهر باشد، این عدد را وقتی که محاسبه می‌کنند در طول هفته و ماه ممکن است به اندازه ساعت موظف نباشد و کمتر باشد، همه دستگاه‌ها بدانند چیزی که اینجا تصویب شده است به عنوان یک مقرری و مصوبه لازم‌الاجرا برای همه است، یعنی هر کس از ساعت ۷ و نیم تا ۲ آن روز کار کرده یعنی تمام ساعات موظفی خود را کار کرده است، این مصوبه برای همه دستگاه‌ها و نهادها و دانشگاه‌ها لازم الاجرا است.

رییس‌جمهور همچنین گفت: نکته دیگر این است که آزمایشگاه‌ها وقتی تست کرونای فردی مثبت بود باید آن را اعلام کنند، این مساله از ۱۲ فروردین در این ستاد مصوب شد که تست مثبت را آزمایشگاه باید به خانواده و محل کار بگوید و چندین نوبت من در جلسات متعدد تکرار کردم اما همچنان می‌بینیم که آزمایشگاه می‌گوید مطابق روال قبل انجام می‌دهیم، من خواهش می‌کنم در این زمینه‌ها مصوبات ما به طور دقیق اجرا شود.

وی ادامه داد: اما نکته‌ای که در این جلسه مورد تاکید بود بحث نظارت است، ما گفتیم کارمندی که بدون ماسک به اداره می‌آید، غایب محسوب شود، همچنین اگر کسی بدون ماسک وارد نهاد دولتی می‌شود به او خدمات ارائه نشود، از سوی دیگر گفتیم که مترو، اتوبوس و تاکسی چگونه باشد. همه این‌ها به نظارت نیاز دارند و اگر به خوبی عمل شود، تاثیر بسیار خوبی خواهد داشت. امروز بر این مساله تاکید شد که وزارت کشور، وزارت بهداشت، وزارت صمت، اصناف و اتحادیه‌ها همگی در این قضیه سهم دارند و حتی قوه قضاییه. در آن جایی که لازم است، دادستان‌های محترم هم کمک و یاری کنند تا بتوانیم به دقت این مصوبات را اجرا کنیم.

روحانی در ادامه اظهار داشت: امروز نظارت برای ما بسیار مهم است و من در اینجا می‌خواهم از مردم عزیز و بزرگوار تشکر کنم که در هفته گذشته در سراسر کشور به ویژه در تهران مساله استفاده از ماسک را کاملاً مراعات کردند و شاید هم اگر عده‌ای استفاده نکردند، تعداد آن‌ها بسیار اندک بود اما اکثریت قاطع رعایت می‌کردند. همچنین صداوسیما در هفته گذشته خیلی خوب تبلیغ کرد.

وی در پایان، گفت: اگر همه از ماسک استفاده کنند، فاصله‌گذاری اجتماعی رعایت شود، درکنار شستشوی منظم دست و برخی از عادت‌هایی که داریم مانند مالیدن و خارش صورت با دست را ترک کنیم، یعنی به عبارتی سبک زندگی را تا حدی تغییر دهیم به خوبی می‌توانیم در برابر این بیماری بایستیم و موفق شویم. از آن سو هم دانشمندان ما در تلاش هستند تا ان‌شاءالله به واکسن و داروی آن برسند و ان‌شاءلله بتوانیم به خوبی این دوره را پشت سر بگذاریم.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۲۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
0
36
2-3 میلیارد دلار از ذخایر ارزی را به قرنطیته مردم اختصاص داده، کشور را یک ماه تعطیل کنند.
این پول فروش نفت مردم این کشور است و الآن به آن احتیاج دارند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
0
23
عزیز مملکت برای فقرای 90 درصدی تعطیله
اکبر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
1
7
اقای مدیر
چرا سخنان زنده را قطع میکنند.
مدیران کشور ترجیح میدهند سخنان رئیس جمهور را گوش کنند تا اخبار ساعت یازده رادیو ایران .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
1
16
مدت ها است که تعطیل است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
1
13
دکتر جان روش های پیشگیری رو بذار متخصصین توضیح میدن. شما از قیمت دلار و فلاکت اقتصادی بگین
سعید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
0
16
کاربرد و خاصیت موجودی صندوق توسعه ملی برای چیست و چه مواقعی باید استفاده شود ؟بعد هم کی از شما خواسته 6 ماه تعطیل کنید دو هفته قرنطینه کامل هم جواب میدهد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
عادت و مرام اين نظام همينه
فقط اخاذي از مردم و هيچ گذشت و فداكاري هم در كار نيست.
بهتر است نام صندوق توسعه ملي به توسعه خواص تغيير يابد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
0
16
ولی شماها خیلی وقته که تعطیلید و سرتون رو تو برف کردید!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
2
19
کل خانوادم مشکوک‌ به کرونا هستیم و منتظریم ببینیم چه اتفاقی قراره بیافته فقط دعا کنید که به هیچ یک از اعضای عزیز خانوادم اتفاقی نیفته
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
دوست عزيز
انشاالله كه هرچه زودتر شما و خانواده محترمتان خوب خوب بشويد.
از خداوند براي همه بيماران تمناي سلامتي هر چه زودتر داريم.
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
0
17
یکماه پول نفت رو‌بدید ملت همه بمونن خونه .
ناشناس
|
Germany
|
۱۴:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
1
13
برای چه دفاع میکنی از قربانی شدن ملت ثروتمندی که میشد حتی شش ماه با ده وبیست میلیارد دلار از اون هزار میلیارد دلار شاهانه زندگی کنند وکارها را تعطیل میکردید تا واکسن این بلا پیدا شود واینهمه انسان قربانی نشوند ،،،
ناشناس
|
Germany
|
۱۴:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
1
22
جناب روحانی چه اصرار داری که فکر کنیم اختیاری هم داری !..؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
0
16
اتفاقا۹۰ درصد مملکت راتعطیل کنید وحتی اضافه کار هم بدهید به نفع مملکته
چرا که همین الان هم ۱۰ درصد بیشتر کار نمیکنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
0
11
کسی نگفته اقتصاد راتعطیل بکنید .لطفا با اصناف وکسبه ی که فاصله گذاری را در مغازه شان رعایت نمیکنند تذکر بدهید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
0
7
بخاطر خیلی شاخصها برای ما پر واضح است که نمیتوانید.
ناشناس
|
United Kingdom
|
۱۸:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
0
10
جلوی فساد ورانتهای داخل و لواسان ها نشین ها و طبری ها رو بگیرین پول زیادی وجود داره برای قرنطینه کشور حتی بمدت ۱ سال.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
0
11
از خواندن اين خبر شرمگين شدم.
حتي من كه ايراني هستم حال يك بيگانه با شنيدن اين خبر چه تصويري از ما خواهد داشت؟
گرسنگي مردم؟؟؟؟؟
يعني از لحاظ دارايي و رفاه بجايي رسيده ايم كه دو هفته تعطيلي باعث گرسنگي مردم است؟
پس پول ٣٧ميليارد بشكه نفتي كه اين چند ده سال فروخته ايد كجاست؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
0
20
مردم گرسنه نبودن آنهاراگرسنه کردید.عزیزمن ماباهیچ کشوری سرجنگ نداریم چطوری بگیم بشما.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۲
0
9
مگه تا الان کسی به اعتراض مردم از گرسنگی توجهی کرده ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
اون موقع هم همینطور .
البته منظورم توجه مثبته
شمعون
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۳
0
0
جان عزیزت این یکسال هیچ خدمتی نکن، تا خلقی به آرامش برسند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین