کد خبر: ۶۶۱۳۸۱
تاریخ انتشار : ۲۵ تير ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۲
تعداد نظرات: ۴ نظر
هورهای استان به کانون ریزگرد تبدیل می‌شود
نماینده چهارمحال و بختیاری در شورای عالی استان ها با انتقاد از طرح انتقال آب سرشاخه‌های کارون به فلات مرکزی ایران گفت: با چه منطقی می‌خواهند آب این استان را به فلات مرکزی منتقل کنند در حالی که مردم چهارمحال و بختیاری از بی‌آبی رنج می برند و با کمبود آب شرب مواجهند.
آفتاب‌‌نیوز :

مهدی محمودی چالبطان درباره طرح انتقال آب کارون به فلات مرکزی ایران گفت: وقتی استانی مردم اش به آب شرب نیاز دارند و باغات‌اش به دلیل بی آبی خشک شده‌اند و اهالی مناطق مختلف آن هنوز برای آب آشامیدنی از چاه استفاده می‌کنند، تخصیص آب این استان به استان های همجوار امری نسنجیده و نامعقول است. طبق قانون اصل پنجاه حفاظت محیط زیست هر منطقه‌ای ابتدا باید برای استفاده از آب مناطق خودش رفع نیاز کند و بعد از آن می‌تواند آب مازاد بر نیازش را به مناطق دیگر تخصیص دهد.

خون کسی از ما رنگین‌تر نیست

وی افزود: وقتی منطقه‌ای صاحب آبی است که از منابع مرتفع و ملی همان منطقه سرچشمه می گیرد ابتدا باید مردم همان مناطق از لحاظ آب بی نیاز شوند و بعد به مناطق همجوار منتقل شود چرا که خون مردم فلات مرکزی از مردم چهار محال و بختیاری رنگین تر نیست.

خشکیدن شاهرگ حیاتی دو استان با انتقال آب کارون؛ مردم منطقه به شدت نگرانند

اهالی شهرستان بروجن آب شرب ندارند

عضو شورای عالی استان‌ها عنوان کرد: در حال حاضر مردم شهرستان بروجن جدای از آب برای مصارف کشاورزی از کمبود آب شرب رنج می برند و به خصوص حالا که فصل تابستان است با مشکلات عدیده ای در زمینه کمبود آب دست به گریبانند و هنوز اقدامی جهت انتقال آب به بروجن انجام نشده است.

بسیاری از چشمه ها با انتقال آب خشک می شوند

محمودی چالبطان گفت: با انتقال آب از بهشت آباد چهارمحال و بختیاری به فلات مرکزی ایران با توجه به کارشناسی هایی که در این منطقه صورت گرفته بسیاری از چشمه های منطقه خشک می شوند. اگر این انتقال آب به استان های کویری برای رونق کشاورزی و صنایع آب بر است، آیا بهتر نیست از کشاورزان استان چهارمحال و بختیاری حمایت کنند و به کشاورزی منطقه رونق بدهند به جای اینکه صدها کیلومتر آنطرف تر و با صرف هزینه‌های سنگین آب را منتقل کنند.

مردم استان چهارمحال و بختیاری به شدت نگرانند

وی اضافه کرد: موضوع انتقال آب از استان چهار محال بختیاری به فلات مرکزی ایران مردم این استان را به شدت نگران کرده است. بارها مکاتباتی با استاندار، شورا، امام جمعه و نمایندگان مجلس انجام شده و در حال حاضر با بروکراسی و نامه نگاری می‌خواهند از اجرای این طرح جلوگیری شود و اگر این انتقال انجام شود به یکی از معضلات اساسی کشور تبدیل خواهد شد.

گردوخاکی که از بی آبی به چشم ما خواهد رفت

نماینده چهارمحال و بختیاری در شورای عالی استان‌ها بیان کرد: علاوه بر چهارمحال و بختیاری، استان خوزستان نیز به دلیل تغذیه رودخانه کارون از سرچشمه های آبی در استان چهار محال و بختیاری نیز با مشکل بی آبی روبرو می‌شود و هورهای استان با خشک شدن به کانون ریزگرد تبدیل شده که بازهم گرد و خاک اش علاوه بر خود استان در چشم مردم چندین استان همجوار منجمله چهار محال و بختیاری خواهد رفت.

قطع کردن شاهرگ حیاتی 2 استان برای فلات مرکزی

وی افزود: قرار نیست برای انتقال آب به فلات مرکزی ایران شاهرگ آبی و حیاتی دو استان چهارمحال و بختیاری و خوزستان را قطع کنند. با برداشت‌های بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی در استان با کمبود اینگونه آب‌های عمقی مواجه هستیم. در واقع سیستم آب آشامیدنی در استان باید به گونه ای باشد که از آب‌های جاری تامین شود.

محمودی چالبطان گفت: اکثر روستاهای استان با کم آبی مواجه اند و در فصل تابستان آب شرب‌شان جیره‌بندی می شود و بیشترین کم آبی ها در شهرستان های لردگان و بروجن را شاهد هستیم.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۴
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۵
14
13
از ايشان بپرسيد متوسط آورد ابي کارون در سي سال گذشته چه مقداربوده و انتقال کمتراز 400 ميليون مترمکعب (يعني کمتر از 3% متوسط اورد سي ساله) ايا تاثيري در حوزه کارون دارد ياخير؟؟

چرابايد خصوصا در سالهاي پر ابي مثل سال گذشته (وقوع سيلاب) ميلياردها مترمکعب اب شيرين را به دريا ريخت ولي کوير مرکزي ايران در تشنگي بسوزد؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۵
4
14
آب شیرین که با صرف سرمایه‌گذاری سنگین باتونل اخیرا برای نجات دریاچه بسیار شور ارومیه وارد میشود و میلیاردها مترمکعب آب شیرین هرساله از اطراف دریاچه ارومیه از رودخانه ها و سدها دولت به آب شور ارومیه اضافه می کند!!! را انتقال بدهید برای نجات مناطق مرکزی ایران ؛نه اینکه آب را از مردم خوزستان دریغ کنید که خداوند با این شدت گرما و سایر فلاکت ها برای این مردم بدبخت خوزستانی چه عرب چه بختیاری وچه ایرانیها مقدر فرموده ،نفت و گاز رانمیگویم آب را عرض میکنم با تقدیر خداوند در نیفتید وآب راهم داخل شوره زار ارومیه به هدر واسراف نکنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۶
7
22
نفت خوزستان سهم هر کسی هست بجز مردم خوزستان
اب کارون هم برای یزد و اصفهان و قم
ما ملت خوزستان هم بریم بمیریم
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۶
5
11
خوزستان مظلوم است خوزستان در کنار پر آب‌ترین رودها تشنه است!
ودر کنار هزاران چاههای نفت از بدیهی ترین امکانات محروم است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین