کد خبر: ۶۶۱۴۱۸
تاریخ انتشار : ۲۶ تير ۱۳۹۹ - ۰۲:۳۱
تعداد نظرات: ۱ نظر
آیا می توان اطلاعات ازدواج را بعد از طلاق از شناسنامه حذف کرد؟
سخنگوی سازمان ثبت احوال به تشریح قوانین این سازمان در خصوص تغییر اسم و سن شناسنامه ای پرداخت.
آفتاب‌‌نیوز :

سیف الله ابوترابی در پاسخ به این سوال که افراد چگونه می توانند، سال تولد خود را تغییر دهند، گفت: مستند به ماده واحد قانون ممنوعیت تغییر سن افراد و جلوگیری از تزلزل استاد هویتی، مصوب بهمن ۶۷ مجلس شورای اسلامی تغییر تاریخ تولد ممنوع است.

وی در این خصوص ادامه داد: مگر کسانی که اختلاف سنی واقعی بیشتر از ۵ سال داشته باشند، که به موجب همین قانون در کمیسیون تشخیص سن ثبت احوال مرکب از رییس دادگستری شهرستان، فرماندار، رییس شورای شهر، رییس ثبت احوال و پزشک معتمد شبکه بهداشت و درمان شهرستان، در خصوص درخواست رسیدگی و تصمیم گیری خواهد شد.

چگونه می‌توانیم سن و اسم خود را در شناسنامه تغییر دهیم؟

سخنگوی سازمان ثبت احوال در خصوص این موضوع که زنان چگونه می توانند، بعد از طلاق نام همسر سابق خود را از شناسنامه حذف کنند، توضیح داد: به موجب ماده ۳۳ قانون ثبت احوال پیوسته در شناسنامه افراد آخرین ازدواج یا طلاق یا بذل مدت و در صورت تعدد زوجات تعداد ازدواج هایی که به قوت خود باقی هستند، درج می شوند، بنابراین شناسنامه المثنی مانع از اجرای این قانون نخواهد شد.

ابوترابی در این باره افزود: هم اکنون نیز برابر قانون مورد اشاره زنان پس از طلاق چنانچه ازدواج نمایند، اطلاعات طلاق حذف و به جای آن اطلاعات ازدواج که به قوت خود باقی است، در شناسنامه درج می شود.

سخنگوی سازمان ثبت احوال در این خصوص اضافه کرد: در سایر موارد افراد می توانند، به سازمان ثبت احوال تقاضای تغییر نام خود را مطرح نمایند که البته با مفاد دستورالعمل فوق تصمیم گیری می شود.

وی افزود: افراد تنها می توانند از بانک اسم موجود در سایت سازمان ثبت احوال نام فرزندان خود را انتخاب کنند، در صورتی که اسم مورد نظر در آنجا نباشند، می توانند آن را تحت شرایطی به بانک اسم اضافه کنند، ابوترابی در این باره اظهار کرد: در صورتی که نامی در منبع ثبت احوال وجود نداشته باشد، نام پیشنهادی به کمینه مشورتی و تخصصی نام سازمان جهت بررسی و اعلام نظر ارجاع خواهد شد، تا پس از بررسی تخصص از حیث ساخت دستوری، معنا، عدم مغایرت با کرامت انسانی و ارزش های دینی اجتماعی و همین طور احراز خارجی نبودن مورد تایید قرار گیرد، تصویب و به متقاضیان اعلام خواهد شد.

وی در این باره متذکر شد: نام تصویبی در کمینه مشترک نام سازمان باید دارای ویژیگی های زیر باشد:

۱-از حیث ساخت دستوری و ساخت دستوری درست باشد و مطابق با اصول دستور زبان

۲- از حیث معنا نیز دارای معنای متعال و خوب باشد و معنا هایی متضاد با ارزش ها و کرامت انسانی نداشته باشد و تحقیر آمیز نباشد؛ غالبا باید نام های ارائه شده توصیفی و مبین ارزش و کرامت انسانی باشد

۳- مطابق با عرف نام گذاری در کشور باشد

۴- خارجی و مطابق با فرهنگ های بیگانه نباشد

۵- خوش آهنگ باشد و موسیقی زیبایی داشته باشد

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
United Kingdom
|
۰۹:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۶
0
0
پس چرا ما برای تغییر نام به هرجا مراجعه میکنیم جواب رد میشنویم دو اسمه بودن برای دخترام مشکل ساز شده به حدی که چندین بار به روانپزشک مراجعه کردم تامنصرف بشن چون عوض کردن اسم دینی تو ایران ... ممکن نیست ... روانپزشک بهم میگه تمام تلاشت رو بکن اسمشون عوض شه این روحیه براشون خطرناک...ما از کوچکترین حقمون محروم کردین با این مقاومت در برابر عوض نکردن اسم ... فامیل ما چند وقت پیش به خاطر اینکه اسمش رو عوض نکردن خودکشی کرد...
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین