کد خبر: ۶۶۲۱۰۱
تاریخ انتشار : ۲۹ تير ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۶
رئیس اقلیم کردستان عراق در کنفرانس مطبوعاتی با وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در اربیل گفت که ایران همسایه مهم عراق، اقلیم کردستان و قدرت منطقه‌ای است.
آفتاب‌‌نیوز :

نچیروان بارزانی افزود: ما هیچ وقت کمک های جمهوری اسلامی ایران را به عراق و اقلیم را را فراموش نمی کنیم.

بارزانی گفت که ما در اقلیم کردستان به اهمیت روابط با کشورهای همسایه توجه می کنیم و ایران یک همسایه مهم عراق و منطقه است که هیچگاه حمایت خود را از ما و منطقه فراموش نکرد.

وی ادامه داد که با آقای ظریف در مورد اوضاع سیاسی منطقه و همچنین در مورد تأثیر بیماری همه گیر کرونا در اقلیم کردستان و فعالیت های دو طرف گفت و گو کرده است.

وزیر امور خارجه کشورمان نیز در این نشست مطبوعاتی مشترک گفت که اقلیم کردستان و عراق با تمام مؤلفه های آن برای ما مهم هستند.

محمد جواد ظریف اظهار کرد که ما می خواهیم با عراق روابط دوستانه برقرار کنیم، کشوری که نقش آن در منطقه مهم است.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران با مردم کردستان عراق روابط خوبی دارد.

ظریف ادامه داد که مناسبات تجاری و اقتصادی هم با اقلیم و هم با عراق داریم و چشم به راه توسعه آنها هستیم و همه گیر کرونا نیز تاثیری در این روابط نداشته و فعالیت تجاری نیز متوقف نشده است

وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد که ما به دنبال توسعه روابط در همه زمینه ها به ویژه در بخش انرژی با عراق و اقلیم هستیم.

وی صبح یکشنبه در راس هیات سیاسی وارد بغداد شد و عصر امروز پایتخت این کشور را به مقصد اربیل مرکز اقلیم کردستان ترک کرد.

«محمد جواد ظریف» به دعوت رسمی «نیچروان بارزانی»، رئیس اقلیم کردستان عراق با هدف گفت وگو با مقامات اقلیم و توسعه روابط بین کردستان عراق و جمهوری اسلامی ایران راهی اربیل شد.

«ایرج مسجدی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد ظریف را در سفر به کردستان عراق همراهی می کند.
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در بغداد، با رییس جمهوری، نخست وزیر، رئیس پارلمان، وزیر امور خارجه، رییس شورای عالی قضایی، رییس الحشد الشعبی، رئیس ائتلاف الفتح و رهبر جریان حکمت ملی عراق در باره گسترش مناسبات و آخرین تحولات منطقه و جهان بحث و گفت وگو کرد.

محمد جواد ظریف در بغداد همچنین در خصوص توسعه مناسبات پارلمانی و گسترش روابط روز افزون دو کشور در بخش های مختلف اقتصادی، تجاری، انرژی و فرهنگی بحث و تبادل نظر کرد.

وی پیرامون قانون پارلمان عراق برای اخراج نیروهای خارجی از خاک این کشور و ضرورت احترام به حاکمیت ملی عراق و عدم دخالت در امور کشورهای منطقه و پرونده ترور جنایتکارانه آمریکا در به شهادت رساندن سپهبد شهید قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس و همراهانشان با مقامات عالی رتبه عراق بحث و گفت وگو کرد.
محمد جواد ظریف در راس هیات سیاسی با هدف گسترش و تقویت مناسبات دو جانبه در راس یک هیات سیاسی امروز یکشنبه وارد بغداد شد.

سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه و چند تن از مقام های بلندپایه این وزارتخانه از همراهان ظریف در این سفر بودند.

این چهارمین سفر رسمی محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به عراق بود.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدار ترین عناوین