کد خبر: ۶۶۴۹۰۳
تاریخ انتشار : ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۱
فراکسیون اتحادیه میهنی کردستان عراق در پارلمان، راکان الجبوری را متهم کرد، تلاش می‌کند سیاست "عربی‌سازی" را در کرکوک پیاده کند و به اعراب اجازه می‌دهد بر اراضی کشاورزی متعلق به کردها تسلط یابند.
آفتاب‌‌نیوز :

به نقل از سایت شبکه سومریه نیوز، فراکسیون اتحادیه میهنی کردستان عراق امروز، سه‌شنبه نسبت به "توطئه شوونیسم" (میهن‌شیفتگی) هشدار داد و گفت: این توطئه با هدف برانگیختن آشوب در استان کرکوک است و مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق باید برای خاموش کردن آتش فتنه وارد عمل شود.

این فراکسیون اظهار کرد: ما درباره این توطئه که از سوی شوونیست‌ها برای برانگیختن آشوب و بلوا بین اقشار ساکن کرکوک انجام می‌گیرد، هشدار می‌دهیم.

این فراکسیون از الکاظمی خواست فورا به حمایت از ملت کرکوک بشتابد و مانع از تعدی‌ها به صاحبان اصلی زمین‌های کشاورزی شود و اجازه ندهد اوضاع از کنترل خارج شده و اتفاقی بیفتد که عواقب خوبی ندارد.

این در حالی است که راکان الجبوری، استاندار کرکوک این اتهامات فراکسیون اتحادیه میهنی کردستان عراق در پارلمان مبنی بر حمایتش از "تغییر جمعیتی" استان کرکوک به نفع اعراب را رد کرد.

الجبوری در بیانیه‌ای اعلام کرد: ما این اتهامات مبتنی بر مواضع قبلی را که برخی اعضای پارلمان عراق مطرح می‌کنند، رد می‌کنیم آنها در حالی‌که باید طبق مسؤولیت اولیه قانونی خود به اجرای قانون بپردازند آن را نقض می‌کنند.

وی در اشاره به اعراب و ترکمان‌ها افزود: برخی اعضای کرد پارلمان شاهد عملکرد و رفتارهای غیرقانونی در نابودی روستاها، بازداشت، ربودن و کوچاندن بی‌گناهان و غارت دارایی‌هایشان بودند.

الجبوری افزود: ما اولین مخالفان سیاست‌های تغییر جمعیتی بودیم و آنها (اعضای فراکسیون اتحادیه میهنی کردستان) هیچ سندی قانونی دال بر اتهامات وارده در بیانیه‌ و اظهارات‌شان مطرح نکرده‌اند.

کرکوک دربرگیرنده اعراب، ترکمان‌ها و کردهاست و یکی از استان‌های مورد مناقشه بین اربیل و بغداد محسوب می‌شود.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین