کد خبر: ۶۶۵۸۴۷
تاریخ انتشار : ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۰
عرضه دومین صندوق دولتی (ETF) که چهار پالایشگاه را دربر داشت، به طور کامل لغو شد.
آفتاب‌‌نیوز :

طبق تبصره ۲ قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور، به دولت این اجازه داده شده است که باقیمانده سهام دولت در شرکت ها را به روش های معمول و یا از طریق صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) عرضه و به فروش برساند که براساس این اجازه، مسئولیت تأسیس صندوقهای فوق بر عهده وزارتخانه تخصصی مربوطه گذاشته شده است.

از این رو هیچ دستگاهی بجز دستگاه تخصصی مربوطه که در مورد صندوق دارا دوم وزارت نفت است، حق تشکیل صندوق را نداشته و این مجوز قابل انتقال به هیچ دستگاه اجرایی دیگری نخواهد بود.

لغو قطعی عرضه دارادوم؛ دومین صندوق دولتی (ETF)

در پی این ظرفیت قانونی، در ابتدای سال 99 هیأت وزیران به وزارت امور اقتصادی و دارایی این اجازه را داده است تا در قالب سه صندوق سرمایه گذای قابل معامله (ETF) باقیمانده سهام دولت را واگذار کند.

نخست صندوق سرمایه گذاری قابل معامله بانک و بیمه، شامل باقیمانده سهام دولت در بانکهای صادرات، ملت، تجارت و شرکت های بیمه البرز و اتکایی امین، دوم صندوق سرمایه گذاری قابل معامله پالایشی شامل باقیمانده سهام دولت در پالایشگاه های اصفهان، تهران، بندرعباس و تبریز و سوم صندوق سرمایه گذاری قابل معامله صنایع خودرویی و فلزی شامل باقیمانده سهام دولت در شرکت های ایران خودرو، سایپا، فولاد مبارکه و ملی صنایع مس.

وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز در این راستا به عنوان دستگاه تخصصی بانک ها و بیمه ها در اردیبهشت ماه جاری صندوق دارایکم را تشکیل و واحدهای آن صندوق را از طریق پذیره نویسی به عموم مردم عرضه کرد.

از این رو بر اساس اطلاعیه سازمان خصوصی‌ سازی در خصوص تأسیس صندوق سرمایه گذاری قابل معامله پالایشی، علیرغم پیگیری های مکرر و تشکیل چندین جلسه با مسئولین مربوطه در وزارت نفت در سازمان خصوصی سازی برای تأسیس صندوق سرمایه گذاری قابل معامله پالایشی، متاسفانه زیرساخت های لازم برای تاسیس این صندوق توسط آن وزارتخانه فراهم نشد و در نتیجه این صندوق تأسیس نشد و در نهایت پس از اینکه روش واگذاری باقیمانده سهام دولت در پالایشگاه ها از طریق ETF پالایشی به نتیجه نرسید، سازمان خصوصی سازی پیشنهاد عرضه باقیمانده سهام دولت در این ۴ پالایشگاه به صورت بلوکی را به هیات واگذاری ارائه داد و بر آن اساس هیات واگذاری اجازه عرضه بلوکی پالایشگاه های فوق را به این سازمان اعطا کرد.

طی این اطلاعیه آمده است، در صورتی که عرضه بلوکی این پالایشگاه ها موفق نباشد سازمان خصوصی سازی به صورت خرد و تدریجی و به صورت عرضه شناور باقیمانده سهام این پالایشگاه ها را به عموم مردم در بازار سرمایه عرضه میکند که از این رو به نظر می‌رسد عرضه دارا دوم به طور قطعی لغو شده است.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین