کد خبر: ۶۶۵۹۳۶
تاریخ انتشار : ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۱
حشره خوار کوتوله به عنوان کوچک‌ترین پستاندار ایران در استان قزوین توسط محیط‌بانان اداره حفاظت تاکستان مشاهده شد.
آفتاب‌‌نیوز :

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قزوین روز سه شنبه با اعلام این خبر گفت: بر اساس گزارش و تصاویر ارسالی اداره حفاظت محیط زیست شهرستان تاکستان و تایید کارشناسان، اولین مشاهده گونه حشره خوار کوتوله به عنوان کوچکترین پستاندار ایران در استان قزوین توسط محیطبانان اداره حفاظت شهرستان تاکستان، تایید و ثبت شد.

وی ادامه داد: حشره خوار کوتوله با نام علمی Suncus etruscus که در علف زارها، زمین‌های کشاورزی و باغ‌ها زندگی می‌کند، به عنوان کوچکترین پستاندار شب گرد و قلمرو طلب شناخته شده است.

عکس| کوچک‌ترین پستاندار ایران در قزوین مشاهده شد

این مسوول گفت: عمر این گونه که طول بدن آن ۳۶ تا ۵۶ میلی متر و طول دم آن حدود ۲۱ تا ۳۰ میلی متر و وزنش ۱.۵ تا ۲.۵ گرم است، حدود ۱۵ ماه بوده و به لحاظ وضعیت حفاظتی در طبقه کمترین نگرانی (LC) در فهرست سرخ IUCN قرار دارد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست قزوین اظهار داشت: جثّه بسیار کوچک این پستاندار باعث شده که مدام باید در حال خوردن است به گونه‌ای که روزانه حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد وزن بدن خود غذا می‌خورد، زیرا سوخت وساز بدن این حیوان بسیار بالا است و حشره خوار کوتوله از حشرات و بندپایان تغذیه می‌کند و دندان‌های تیز و مخروطی آن‌ها برای شکار حشرات سازگاری یافته است.

وی یادآور شد: پراکنش جغرافیایی آن در ایران گسترده نیست و قبل از این مشاهده تاکنون در استان‌های گلستان، اردبیل، خراسان رضوی و جزیره قشم گزارش شده است.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین