کد خبر: ۶۶۶۳۶۴
تاریخ انتشار : ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۴
تعداد نظرات: ۱۳ نظر
"عده‌ای نمی‌خواهند واقعیت‌های جنگ اقتصادی و وسایل مرتبط با کرونا را بپذیرند"
معاون اول رئیس‌جمهور گفت: متأسفانه عده‌ای نمی‌خواهند واقعیت‌های جنگ اقتصادی و وسایل مرتبط با کرونا را بپذیرند و عملکرد دولت را زیر سؤال می‌برند.
آفتاب‌‌نیوز :

جلسه دیدار اعضای هیئت‌مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت با معاون اول رئیس‌جمهور عصر دیروز برگزار شد.

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور در این جلسه از تشکل‌ها و انجمن‌های بخش‌های مختلف به عنوان سرمایه‌ای بزرگ برای کشور و دولت یاد کرد و گفت: تشکل‌های مختلف نظیر خانه صنعت، معدن و تجارت پشتوانه‌ای قوی برای بخش خصوصی و فعالان این حوزه و نیز فرصتی طلایی برای توسعه کشور هستند که لازم است وزارت صنعت، معدن و تجارت در جهت رفع موانع حقوقی و اداری پیش روی آن‌ها اهتمام جدی داشته باشد.

جهانگیری: منکر افزایش قیمت‌ها نیستم اما کالاها به‌وفور در دسترس مردم قرار دارد

جهانگیری با اشاره به تقارن این جلسه با روز تشکل‌ها و مشارکت‌های اجتماعی خاطرنشان کرد: ارتباط دولت با تشکل‌ها و ذینفعان هر بخش این فرصت را برای کشور فراهم می‌کند که در شرایطی که عده‌ای تلاش می‌کنند آینده کشور را تیره‌وتار جلوه دهند، افق گشایی و آینده خوبی برای ایران ترسیم و به جامعه منعکس کنیم.

معاون اول رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه تأمین منابع مالی پایدار و مطمئن از مهم‌ترین نیازهای توسعه بخش صنعت، معدن و تجارت است، افزود: بازار سرمایه و دارایی‌های بخش خصوصی مهم‌ترین منابع برای بخش صنعت، معدن و تجارت هستند و منابع مالی خارجی نیز باید در کنار این منابع به توسعه این بخش کمک کند.

جهانگیری با بیان اینکه یکی از اصلی‌ترین اهداف سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی قدرتمند شدن بخش خصوصی بوده است، خاطرنشان کرد: باید از بخش خصوصی واقعی که به دنبال رانت جویی نیست، حمایت شود چرا که این افراد گوهری ارزشمند برای کشور محسوب می‌شوند و باید فرهنگ حمایت و تکریم از آن‌ها در رسانه‌ها ترویج شود. البته در هر بخشی افراد ناباب نیز حضور دارند اما فعالان اقتصادی واقعی نباید به خاطر معدود افراد سوءاستفاده گر قربانی شوند.

معاون اول رئیس‌جمهور با یادآوری اینکه ایران جمعیتی جوان دارد و برای حرکت در مسیر توسعه نیازمند سرمایه‌گذاری است، گفت: متأسفانه در دهه اخیر رشد سرمایه‌گذاری در کشور منفی بوده و این موضوعی است که آینده اقتصاد کشور را تهدید می‌کند.

جهانگیری با تأکید بر اینکه حتماً باید بسترهای لازم را برای مثبت شدن رشد سرمایه‌گذاری در کشور مهیا کنیم، تصریح کرد: باید شرایطی فراهم شود که هر ایرانی علاقه‌مند به کشور در هر کجای دنیا بتواند سرمایه خود را به کارخانه و تولید تبدیل کند و اگر این بستر فراهم نشود باید نسبت به آینده اقتصاد کشور نگران باشیم.

معاون اول رئیس‌جمهور از تشکل‌های شکل گرفته در بخش صنعت و معدن به عنوان سرمایه‌ای بزرگ در کشور یاد کرد و گفت: تشکل‌های بخش صنعت و معدن یکی از قدیمی‌ترین و توسعه‌یافته‌ترین تشکل‌ها در کشور هستند که از قدرت زمینه‌سازی برای توسعه برخوردار شده‌اند.

جهانگیری با تأکید بر اینکه نمایندگان بخش خصوصی و ذینفعان هر بخش باید در جلسات تصمیم‌گیری مرتبط با خود حضور داشته باشند، اظهار کرد: دولت از حضور نمایندگان تشکل‌ها در جلسات مرتبط با آن‌ها استقبال می‌کند و رویکرد دولت این است که حتماً باید سخنان تشکل‌ها و ذینفعان هر بخش پیش از تصمیم‌گیری شنیده شود. در همین راستا نمایندگان بخش خصوصی در کمیسیون‌ها و شوراهای دولت حضور دارند و ذینفعان مرتبط به این جلسات دعوت می‌شوند.

معاون اول رئیس‌جمهور در ادامه این جلسه از وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان یک دستگاه اجرایی کلیدی و مهم در کشور یاد کرد و گفت: حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد تولید ناخالص داخلی و اشتغال کشور مربوط به این دستگاه اجرایی است و در سال‌های اخیر که با سخت‌ترین تحریم‌های ظالمانه آمریکا روبرو هستیم شاهد اقدامات و دستاوردهای مهمی در این وزارتخانه بوده‌ایم.

جهانگیری افزود: آمریکا در تحریم‌های اخیر خود به صراحت اعلام کرد که جنگ اقتصادی علیه ملت ایران را آغاز کرده است و بر اساس ارزیابی‌های خودشان تصور می‌کردند که ظرف مدت کوتاهی اقتصاد ایران دچار فروپاشی خواهد شد اما امروز پس از گذشت دو سال از تحریم‌های جدید آمریکا، آن‌ها نتوانسته‌اند به اهداف خود دست یابند البته این سخن به معنای آن نیست که اقتصاد ما ضربه نخورده است بلکه اقتصاد و معیشت مردم دچار آسیب شده اما اهداف دشمنان تحقق پیدا نکرده است.

معاون اول رئیس‌جمهور ادامه داد: مجموعه‌ها و بخش‌های مختلف در عدم تحقق اهداف آمریکا نقش مؤثری داشته‌اند که در این میان فعالان بخش خصوصی نیز مانند سربازان خط مقدم در این جنگ اقتصادی نقش خود را به‌خوبی ایفا کردند و وزارت صمت نیز نقشی کلیدی در این عرصه از خود بر جای گذاشت.

جهانگیری همچنین با اشاره به دستاوردها و تلاش‌های گسترده وزارت صنعت، معدن و تجارت در ایام شیوع کرونا افزود: شیوع کرونا اتفاقی ناگهانی بود که هیچ کشوری از قبل برای مواجهه با آن آمادگی نداشت و در ایران نیز در روزهای نخست حتی برای تأمین تجهیزات حفاظت شخصی کادر درمانی با مشکل مواجه بودیم اما صنعتگران کشور مردانه پای‌کار آمدند و ظرفیت تولید ماسک و دیگر تجهیزات پزشکی ظرف دو سه ماه افزایش چشمگیری پیدا کرد و این نشان می‌دهد که ظرفیت‌های بسیار بزرگی در کشور وجود دارد.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به سخنان مقامات آمریکا مبنی بر اینکه در شرایط کرونا ۳۵ میلیون نفر به بیکاران این کشور اضافه شده است، گفت: متأسفانه عده‌ای نمی‌خواهند واقعیت‌های جنگ اقتصادی و وسایل مرتبط با کرونا را بپذیرند و عملکرد دولت را زیر سؤال می‌برند. تحریم‌ها قرار بوده اقتصاد کشور را نابود کند اما با اتکا به توان داخلی توانسته‌ایم روی پای خود بایستیم و مانع از فروپاشی اقتصاد کشور شویم و در بدترین شرایط قفسه‌ها و طبقات فروشگاه‌ها مملو از کالاهای مورد نیاز مردم بوده و خوشبختانه با کمبود کالا مواجه نشده‌ایم. البته منکر افزایش قیمت‌ها نیستم اما کالاها به‌وفور در دسترس مردم قرار دارد.

جهانگیری با اشاره به محدودیت منابع ارزی و کاهش درآمدهای نفتی از وزارت صنعت، معدن و تجارت خواست تمرکزی جدی بر مدیریت واردات داشته باشد و از تشکل‌ها نیز خواست تمام تلاش خود را به کار گیرند تا نیازهای ارزی کشور کاهش پیدا کند و با افزایش صادرات غیرنفتی درآمد ارزی کشور را بالا ببرند.

وی با تأکید بر ضرورت برنامه‌ریزی برای نظارت و تنظیم بازار و نیز صیانت از اشتغال کشور تصریح کرد: ستاد رفع موانع تولید در استان‌ها باید همواره فعال باشد و باید تلاش کنیم دغدغه‌های مربوط به تأمین مواد اولیه واحدهای تولیدی که از خارج وارد می‌شود را مرتفع کنیم تا هم از اشتغال کارگران صیانت شود و هم بخش تولید کشور با آسیب مواجه نگردد.

معاون اول رئیس‌جمهور دوران سخت فعلی که با تحریم‌ها و شیوع کرونا مواجه هستیم را دوره‌ای استثنایی توصیف کرد و گفت: در این‌گونه مواقع و شرایط سخت است که نام نیک از خدمت‌گزاران واقعی برجای می‌ماند. در این دوران باید معیشت مردم و منافع کشور را به منافع خود ترجیح دهیم و حتی با سود کمتر به فعالیت اقتصادی و حفظ اشتغال ادامه دهیم.

جهانگیری با اشاره به مشکلات مطرح شده در جلسه از معاون هماهنگی و نظارت اقتصادی خود خواست موارد مطرح شده را پیگیری و جلساتی را برای حل این وسایل برگزار کند.

در این جلسه تعدادی از اعضای هیئت‌مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت نیز به بیان مهم‌ترین مشکلات و دغدغه‌های فعالان این عرصه پرداختند و از آمادگی خود برای همراهی با دولت در جهت توسعه بخش صنعت، معدن و تجارت خبر دادند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۱۳
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
0
2
سرمایه رو که کم نداری گرانی را هم منکر شو اگه علت وفور نعمت را نمیدانی
ناشناس
|
Turkey
|
۱۵:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
0
0
چرا همه کامنت ها را حذف کردید؟
پاسخ ها
roham
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
این سایت دقیقا مثل شما مخاطبین که تعهدی به نظرات خودتون ندارید و هویتتون رو هم منتشر نمیکنید ، هیچ تعهدی به نظرات منتشر شده نداره و خب یه جورایی سروته یه کرباسید و دارید باهم گل میگید گل میشنوید امان از اینکه 8 سال پیش رو باید غاز بچرونید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
0
1
وقتی شما افزایش سه برابری کالاهای مصرفی را تورم سی درصدی می‌شمارد و هیچ عکس العملی در مقابل جهش افسار گسیخته قیمت‌ها نشان نمیدهید، عملا و رسما افزایش قیمت‌ها را انکار کرده اید. حالا هم من باب تعارف زبانی، کلمه ای در خصوص افزایش قیمت‌ها از دهانتان جسته است. وفور کالا در بازار اگر هم واقعیت داشته باشد، فقط ناشی از عدم قدرت خرید و کاهش تقاضاست. به سفره خالی مردم نظر بیندازید اگر چشم‌هایتان را کاملا نبسته باشید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
0
0
خوب که چی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
0
2
منکر نیستی اما ... خدایا از دست تو با این هوش و مدیریتت . چهل سال مدیری و هنوز نفهمیدی . دروغگو وقتی مردم نمی توانند جنسی بخرند معلوم است توی بازار پیدا می شود .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
0
2
بله کالا به وفور موجوده
ولی اکثر مردم پول ندارند
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
0
3
باسلام نفرمایئد.حاجی کی افزایش قیمت داشتیم از روزیکه دولت شما روی کارامد هرچه بوده نزول قیمت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
0
1
که ای کاش نبود آقای چهانگیری وقتی کالا هست و پولی برای خرید نیست مثل اینست که در برابر گرسنه ای کبابی درست می کنی و به او نمی دهی
عباس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
0
2
منکر افزایش قیمت‌ها نیستم اما کالاها به‌وفور در دسترس مردم قرار دارد!!!!!!!!!!!!!!!!!!وقتی کالا ها آنقدر گران باشدکه مردم نتوانند بخرندبه وفور دردسترس بودن آنها چه فایده ای برای مردم دارد ؟برای نمونه قیمت برنج کیلویی چهار هزار تومان در دوره دولت دهم را به کیلویی سی تا سی وپنج هزار تومان در دوره دولت دوازدهم رسانده اید یعنی هشت برابر آیا حقوق کارمندان. کارگران را هم هشت برابر کرده اید یا از یک برابر هم بالاتر نرفته است؟همه کالا ها را به همین نسبت گران کرده اید واین یعنی مردم ایران را روزبروز فقیر تر کرده اید.مردم حاضرند قیمتها به قیمت هفت سال پیش برگردند وحقوق کارمندان وکارگران هم به همان حقوق هفت سال پیش.شما هیچ حرفی برای گفتن ندارید و تسلی دادن مردم مشکل مردم را حل نمی کند.مردم هر روز دعا می کنند که شما سریعتر بروید ودوره این دولت هرچه سریعتر تمام شود.دولت دوازدهم یک مصیبت بزرگ ویک بلای آسمانی برای مردم ایران بود که انشالله هرچه زودتر این بلا رفع شود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
0
3
آقاي جهانگيري گند زديد
سید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
0
4
اقااسحاق!باکی ازوفورکالاحرف میزنید بامردمی که جیبشان راخالی کریده اید!؟یاباامثال خانواده های خودتان که حسابهایتان رالبریزکرده اید! بخداخجالت کشیدن وعذرخواهی کردن بهترازهذیان گویی ست. بس کنیددیگه...!
ناشناس
|
Netherlands
|
۰۱:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۷
0
0
رو که نیست .....
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین