کد خبر: ۶۶۶۴۷۵
تاریخ انتشار : ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۵
هر سال با آغاز فصل برداشت پسته، کوه‌های منطقه از قرق خارج شده و مردم می‌توانند پسته را برداشت کنند.
آفتاب‌‌نیوز :

ارتفاعات شهرستان مراوه تپه در استان گلستان به علت شرایط آب و هوایی خاص، زمستان‌های بسیار سرد و تابستان‌های گرم دارد و زیستگاه طبیعی مناسبی برای رشد درختان پسته به وجود آورده است.رشد و باردهی این درختان به صورت خودرو قدمتی ۸۰۰ ساله دارد.

درختان پسته وحشی در گستره 30 هزار هکتاری پراکنده شده‌اند که با مجوز اداره منابع طبیعی، مردم منطقه زیر نظر شرکت توسعه بصیرت مراوه تپه فقط اجازه مدیریت، بهره‌وری و بهره‌برداری از ۵۶۰۳ هکتار از این درختان را دارند.

برداشت پسته وحشی ارگانیگ از درختان جنگلی و کوهی منطقه مرزی قازانقایه و هفت روستای دهستان «پالیزان» که درشمال شرق استان گلستان واقع شده، انجام می‌شود.

شرکت توسعه بصیرت نزدیک به هزار نفر عضو دارد که همگی مردم روستاهای اطراف هستند. هر سال با آغاز فصل برداشت پسته، کوه‌های منطقه از قرق خارج شده و مردم می‌توانند پسته را برداشت کنند. برداشت پسته در قالب تعاونی به مردم محروم روستاهای مجاور واگذار می‌شود تا هم در اقتصاد منطقه و هم در توسعه و نگهداری درخت‌ها و بهره‌برداری از آنها مؤثر باشد.

یکی از مشکلات موجود، برداشت زودهنگام پسته در این منطقه است که باعث کند شدن تکثیر درختان می‌شود. به گفته مدیر جهاد کشاورزی مراوه‌تپه، وسعت ذخیره‌گاه ژنتیکی پسته مراوه‌تپه در ۶۰ سال گذشته ۵۰ هزار هکتار بود که به علت برداشت زودهنگام محصول، چرای بی‌رویه دام و قطع درختان، به ۷ هزار هکتار کاهش یافته است. قاچاق پسته توسط افراد سود جو و خارج کردن آن از مبادی غیر قانونی ، همچنین قیمت گذاری های نامتعارف توسط آنها یکی دیگراز دلایلی است که باعث شده مردم منطقه از منافع حاصل از این محصول بی‌بهره باشند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین