کد خبر: ۶۶۶۵۷۶
تاریخ انتشار : ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۶:۴۲
تعداد نظرات: ۴ نظر
 اعضای دایم و غیردایم شورای امنیت سازمان ملل متحد که رای مخالف یا ممتنع به قطعنامه ضدایرانی آمریکا دادند، حمایت از برجام و اقدام غیرقانونی آمریکا را دلیل رای خود دانستند.
آفتاب‌‌نیوز :

قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای تمدید ممنوعیت تسلیحاتی ایران، عصر روز جمعه ( به وقت محلی) نتوانست از سد شورای امنیت سازمان ملل متحد بگذرد و شکستی دیگر را در دفتر دیپلماسی زورگویانه آمریکا به ثبت رساند. این قطعنامه با ۱۱ رای ممتنع، ۲ رای موافق که یکی آمریکا بود و ۲ رای مخالف روسیه و چین شکست خورد.

روسیه: پیشنهاد آمریکا نقض قطعنامه ۲۲۳۱ بود

نمایندگی روسیه در سازمان مل در بیانیه‌ای که در حساب رسمی توییتر خود منتشر کرد، گفت: پیشنهاد ایالات متحده نقض آشکار ضمیمه B از قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد است که آشکارا تصریح می‌کند تنها راه مشروع برای بازنگری در زمان‌بندی رژیم انتقال سلاح از ایران و به این کشور، اجماع کمیسیون مشترک برجام است.

توضیح اعضای شورای امنیت درباره رای به قطعنامه ضدایرانی آمریکا

نمایندگی روسیه در ادامه افزود: فرایند تایید مورد به مورد انتقال سلاح از ایران و به این کشور در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت نه به حق ایران برای توسعه برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز مرتبط شده، نه تحت هیچ شرایط دیگری قرار گرفته است. این محدودیت موقت بود که برای ۵ سال در نظر گرفته شده و هرگز قرار نبود تمدید شود.

چین: شکست قطعنامه آمریکا نشانه عدم حمایت از یکجانبه‌گرایی است

نمایندگی چین در سازمان ملل متحد نیز در پیامی توییتری نوشت: پیش‌نویس قطعنامه ایالات متحده امروز توسط شورای امنیت سازمان ملل رد شد. این نتیجه بار دیگر نشان می‌دهد که یکجانبه‌گرایی از حمایت برخوردار نیست و زورگویی شکست خواهد خورد. هر تلاشی برای اولویت دادن به منافع خود در مقابل منافع مشترک جامعه جهانی به بن‌بست می‌انجامد.

نمایندگی چین افزود: اکثریت قریب به اتفاق اعضای شورای امنیت بر این اعتقادند که باید از برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت دفاع و آن را اجرا کرد. ایالات متحده که دیگر از مشارکت‌کنندگان برجام نیست، هیچ حقی ندارد که از شورای امنیت بخواهد مکانیسم ماشه را فعال کند. اگر ایالات متحده اصرار کند، محکوم به شکست است.

بلژیک: برنامه هسته‌ای ایران باید در چارچوب برجام باشد

«فیلیپ کریدلکا» نماینده بلژیک در سازمان ملل در بیانیه‌ای گفت: بلژیک که در موضوع هسته‌ای ایران تسهیل‌کننده قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل بود، به قطعنامه آمریکا درباره تحریم تسلیحاتی علیه ایران رای ممتنع داد. از نظر بلژیک، برنامه هسته‌ای ایران باید در چارچوب برجام باشد.

کریدلکا در این بیانیه تاکید کرد که به اجرای کامل برجام پایبندی است و حفظ این توافق را جزو اولویت‌ها می‌داند و از تلاش‌های سه کشور اروپایی و اتحادیه اروپا برای حل مسائل مربوط به برنامه هسته‌ای ایران در چارچوب مکانیسم حل اختلاف حمایت می‌کند.

سفیر بلژیک در سازمان ملل قطعنامه پیشنهادی آمریکا را مغایر با تلاش‌ها برای حفظ برجام و تضعیف‌کننده اعتبار شورای امنیت دانست و با یادآوری بند دوم قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت خواستار خودداری از هر اقدامی شد که به اجرای کامل برجام لطمه می‌زند.

انگلیس: رای ممتنع دادیم چون قطعنامه آمریکا حمایت لازم را نداشت

نمایندگی انگلیس در سازمان ملل در بیانیه‌ای گفت که این کشور به قطعنامه ضدایرانی آمریکا در شورای امنیت به این دلیل رای ممتنع داده که مشخص بود حمایت لازم را ندارد.

در این بیانیه‌ که در تارنمای رسمی دولت انگلیس منتشر شد، ضمن اظهار این مطلب، ادعا شد: ما بارها نگرانی خود را درباره رفتار بی‌ثبات‌کننده ایران در منطقه از جمله انتقال سلاح به یمن، لبنان، سوریه و عراق که نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است، ابراز کرده‌ایم.

این بیانیه همچنین بدون اشاره به بی‌عملی کشورهای اروپا در ارتباط با برجام و عمل به تعهداتشان در این رابطه، افزود: به همین دلیل ما نیز مانند شماری دیگر از اعضای شورای امنیت که درباره انقضای برنامه‌ریزی‌شده تحریم تسلیحاتی علیه ایران ابراز نگرانی کرده‌اند، نگرانی خود را اعلام می‌کنیم.

نمایندگی انگلیس در سازمان ملل ادامه داد: وزیران خارجه سه کشور اروپایی (آلمان، انگلیس و فرانسه) تصریح کرده‌اند که انقضای این محدودیت‌ها تاثیرات عمده‌ای بر امنیت و ثبات منطقه‌ای خواهد گذاشت.

انگلیس همچنین آمادگی خود را برای همکاری با اعضای شورای امنیت و مشارکت‌کنندگان برجام برای تضمین حمایت این شورای از چنین اقدامی اعلام کرد و در عین حال تاکید کرد که "با اراده به برجام پایبند است".

با این وجود، لندن تصریح کرد که به همراه آلمان و فرانسه اگرچه به پیشبرد مذاکرات در چارچوب مکانیسم حل اختلاف متعهد است، اما از استفاده از مکانیسم ماشه به دلیل آنکه با تلاش‌ها برای حفظ برجام مغایر است، حمایت نمی‌کند.

توضیح آلمان

آلمان نیز اعلام کرد: ما به همراه فرانسه و پادشاهی متحده انگلیس، به رغم چالش‌های ایجاد شده توسط خروج آمریکا از برجام در می ۲۰۱۸ و عدم پایبندی سیستماتیک ایران به تعهدات کلیدی‌اش از جولای ۲۰۱۹، سرسختانه برای حفظ برجام تلاش کرده‌ایم و به تلاش‌هایمان در این زمینه ادامه خواهیم داد.

بیانیه هیات نمایندگی فرانسه

فرانسه بار دیگر بر تعهد خود به حفظ برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ این شورا که این توافق را تایید کرد، تاکید می‌کند. از آنجا که ما به برجام متعهدیم، به شدت از نقض تعهدات هسته‌ای ایران ذیل این توافق نگرانیم.

ما از ایران می‌خواهیم تمامی اقدامات مغایر با برجام را بدون تاخیر به عقب برگرداند و ما به تلاش‌های مستمر خود در چارچوب مکانیسم حل و فصل اختلافات در برجام برای بازگرداندن ایران به پای‌بندی کامل برجام ادامه خواهیم داد.

با وجود این فرانسه به پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی رای ممتنع داد، زیرا این قطعنامه محتوی پاسخ مناسب به چالش‌های ناشی از انقضای این تحریم‌ها نبود. ضمن آنکه این قطعنامه بنا به این دلیل که قادر به جلب حمایت اعضای شورا نیست و فاقد مبانی لازم برای رسیدن به اجماع بر سر آن است احتمالاً قادر به پیشبرد امنیت و ثبات در منطقه نیز نخواهد بود.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۴
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
2
1
انشاله با دستیابی به بمب اتم باید کلک همه کشورهای اروپایی و غربی را کند و ایران باید به امپراطوری قدیم خود در عهد باستان دست پیدا کند .
پاسخ ها
وحید
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
دوست عزیز ایران نیاز به بمب اتم ندارد چون به گفته رهبر عزیز بمب اتم حرام است. بدون بمب اتم نیز کسی جرات تهدید ایران راندارد ما درصد دفاع هستیم نه حمله به کشوری و ایجاد امپراطوری.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۳:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۶
مگه ما مانند امریکا وحشی وددمنش هستیم که با بمب اتم انسانها را بکشیم و موجودات روی زمین را نا بود کنیم ؟. مردم دنیا در همه جا غرب و شرق جانشان حرمت دارد .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۶
0
0
اینها بخصوص انگلیس‌بخاطر فرصت طلبی شان رای ممتنع دادند تا مدعی برجام باقی بمانند ومیدانستند که اگر موافق امریکا رای بدهند چین وروسیه وتو میکنند ایران باید الان پافشاری ش را در موارد بهره مندی از مزایای برجام‌هم با تبلیغات هم با مذاکرات دیپلماتیک زیاد کند .
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین