کد خبر: ۶۶۶۷۰۲
تاریخ انتشار : ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۲
معاون امور سیاسی وزیر خارجه آمریکا بر ضرورت انجام تحقیقات شفاف درباره انفجار بندر بیروت تأکید کرد.
آفتاب‌‌نیوز :

به نقل از سایت شبکه روسیا الیوم، دیوید هیل، معاون امور سیاسی وزیر خارجه آمریکا در سخنانی در جریان بازدید از ویرانی‌های انفجار بندر بیروت اظهار کرد که کشورش می‌خواهد از انجام تحقیقات همه‌جانبه، شفاف و موثق درباره این حادثه تأسف بار اطمینان حاصل کند.

وی تأکید کرد: دولت لبنان باید برای تضمین حاکمیتش بر حدود و تأسیسات خود مسلط شود و برای این کار نمی‌توان به عقب بازگشت.

هیل ادامه داد: تیمی از دفتر تحقیقات فدرال آمریکا "اف‌بی‌آی" اواخر هفته جاری برای مشارکت در تحقیقات وارد بیروت می‌شود و این اقدام در راستای اصرار آمریکا بر دادن پاسخ شفاف به ملت لبنان صورت می‌گیرد.

این مقام آمریکایی در ادامه نسبت به پیامدهای منفی بی‌توجهی بین‌المللی به لبنان در زمینه ارائه کمک‌های بشردوستانه فوری به افراد متضرر از انفجار بیروت هشدار داد.

وی همچنین خواستار استفاده از این فرصت برای خروج از بحران‌های مالی و اقتصادی لبنان شد و گفت که این هدف تنها با تشکیل یک دولت بی‌طرف و مستقل متشکل از افراد تکنوکرات محقق خواهد شد.

در همین حال، نمایندگان پارلمان لبنان و چهره‌های سیاسی این کشور که با هیل دیدار کردند به الشرق الأوسط گفتند: آنچه هیل مطرح کرده است کاملاً با ایده‌های مطرح شده توسط امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه در جریان سفر اخیرش به بیروت مطابقت دارد و هیل به نقل از ماکرون تأکید کرد که رئیس جمهوری فرانسه پیشنهاد تشکیل دولت وحدت ملی را نداده و گزینه تشکیل دولت بی‌طرف و مستقل را مطرح کرده است.

این مقامات لبنانی افزودند که هیل به آنها گفته است منظور ماکرون از درخواست برای دستیابی به یک تفاهم سیاسی جدید شامل توافقنامه طائف و یا بازنگری در آن نمی‌شود و بر ضرورت تفاهم درباره تمامی مسائل مطرح شده در برابر دولت مستقل آینده تأکید دارد.

طبق گفته افراد دیدار کننده با هیل، آنها در جریان دیدار با این مقام آمریکایی متوجه هیچ‌گونه رقابتی توسط واشنگتن با ابتکار عمل ماکرون نشده و او بر یکی بودن ابتکار عمل دو طرف تأکید کرده است.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین