کد خبر: ۶۶۷۱۸۷
تاریخ انتشار : ۲۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۵
در حالی که دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۸ اعلام کرد که آمریکا از برجام خارج شد، یک سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی مدعی شد که این کشور به عنوان یکی از اعضای اولیه برجام طبق قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت حق استفاده از مکانیسم بازگردانی تحریم‌ها علیه ایران را دارد.
آفتاب‌‌نیوز :

 تد کروز سناتور جمهوری‌خواه آمریکا در بیانیه‌ای روز دوشنبه درباره به‌کارگیری مکانیسم بازگردانی تحریم‌ها علیه ایران گفت: بی عرضگی متحدان اروپایی ما فقط و فقط یک گزینه برای آمریکا باقی گذاشته است و آن ممانعت از به پایان رسیدن تاریخ تحریم تسلیحاتی ایران است. زمان آن رسیده است که آمریکا با به کارگیری مکانیسم بازگردانی تحریم ها که در قطعنامه توافق هسته ای در سازمان ملل تشریح شده است، در نهایت و به طور بازگشت ناپذیری تمام آنچه از توافق فاجعه بار(هسته ای) باقی مانده است و منافعی را که ایران از آن کسب می کند را پایان ببخشد.

به گزارش شبکه فاکس نیوز، تد کروز در ادامه اظهار کرد: با این حال، ما برای همکاری با اعضای شورای امنیت و اعضای(برجام) در راستای مسیری به سوی اطمینان حاصل کردن از حمایت شورا آماده هستیم.

کروز در یادداشتی برای هفته نامه نیوزویک مدعی شد: قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت حق تمامی اعضای اصلی توافق هسته ای را که از جمله آن ها آمریکا را نیز به وضوح ذکر می کند، برای به کارگیری مکانیسم بازگردانی تحریم ها محفوظ داشته است. چگونه می تواند چنین نباشد؟ تمام هدف مکانیسم بازگردانی تحریم ها حفاظت از آمریکا در موقعیتی بود که ایران از فرصت توافق برای به خطر انداختن آمریکایی ها استفاده کند.

اظهارات کروز در پی این مطرح می شود که پیش‌نویس قطعنامه آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران که تاریخش در ماه اکتبر به پایان خواهد رسید، در پی عدم برخورداری از حمایت حداکثری در رای گیری شورای امنیت سازمان ملل، رد شد.

دولت آمریکا علیرغم خروجش از توافق هسته‌ای تهدید کرده بود در صورت تصویب نشدن پیش نویس قطعنامه ای که ارائه کرده بود، از مکانیسم بازگردانی تحریم ها در توافق هسته ای برای بازگرداندن تحریم های سازمان ملل علیه ایران استفاده خواهد کرد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین