کد خبر: ۶۶۷۵۱۶
تاریخ انتشار : ۳۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۲
پژوهشگران انگلیسی در بررسی جدیدی دریافتند که سیستم ایمنی کودکان مبتلا به یک سندرم مرتبط به کووید-۱۹، تغییر می‌کند.
آفتاب‌‌نیوز :

پژوهشگران "بیمارستان کودکان اولینا- لندن"(Evelina London Children's Hospital) و "دانشگاه کینگز لندن"(KCL) در بررسی جدیدی نشان داده‌اند که چگونه سیستم ایمنی بدن کودکان در یک بیماری نادر مرتبط با کووید-۱۹ موسوم به "سندرم التهابی مولتی سیستم در کودکان"(PIMS-TS) تغییر می‌کند.

به گزارش مدیکال‌اکسپرس، سندرم التهابی مولتی سیستم در کودکان، یک سندروم نادر است که طی همه‌گیری کووید-۱۹ در شمار کمی از کودکان ظاهر شده است. این سندرم، به التهاب شدید در رگ‌های خونی منجر می‌شود و می‌تواند به قلب نیز آسیب برساند.

تغییرات ایمنی در کودکان مبتلا به یک سندرم مرتبط با کرونا

پژوهشگران در این پروژه، نمونه خون ۲۵ کودک مبتلا به سندرم التهابی مولتی سیستم را مورد بررسی قرار دادند و آنها را با نمونه خون کودکان سالم مقایسه کردند. نتایج بررسی نشان داد که در مرحله حاد این بیماری، سطح سیتوکین بدن کودکان افزایش و سطح لنفوسیت‌ها کاهش می‌یابد. پژوهشگران دریافتند که پس از بهبودی کودکان، سیستم ایمنی آنها به تدریج به حالت عادی باز می‌گردد.

سندروم کاوازاکی در کودکان و کرونا | علائم این سندروم را بشناسید

اگرچه تعداد کودکان این پژوهش کم بود اما این پژوهش، نخستین شواهد را در مورد نقش سیستم ایمنی در این بیماری ارائه می‌دهد و شواهد مهمی نیز برای پژوهش‌های آینده فراهم می‌کند که درمان‌هایی را برای افراد مبتلا به این بیماری پیشنهاد می‌دهند.

نخستین بیماران مبتلا به سندرم التهابی مولتی سیستم، در اواسط ماه آوریل سال جاری بیمارستان کودکان اولینا-لندن درمان شدند. نخستین گزارش‌ها نشان دادند که این بیماری، به "بیماری کاوازاکی"(Kawasaki disease) شباهت دارد که موجب التهاب رگ‌های خونی کودکان می‌شود اما این پژوهش جدید نشان می‌دهد که سندرم التهابی مولتی سیستم، با روشی متفاوت از بیماری‌های دیگر بر بدن اثر می‌گذارد؛ به همین دلیل به عنوان یک سندروم جدید شناخته شده است.

هدف از این پژوهش که به سرپرستی دکتر "شانکار هاری"(Shankar-Hari)، پژوهشگر بخش ایمنی‌شناسی و علوم میکروبی دانشگاه کینگز لندن صورت گرفته، این است که تغییرات سیستم ایمنی که در بروز این بیماری تاثیر دارند، مشخص شوند.

شانکار هاری گفت: سندرم التهابی مولتی سیستم، یک سندرم جدید است. پژوهش ما، نخستین توصیف را از تغییرات سیستم ایمنی کودکان مبتلا به نوع شدید این بیماری فراهم می‌کند.

وی افزود: کودکان از نظر بالینی نسبت به درمان‌هایی پاسخ می‌دهند که به تسکین سیستم ایمنی کمک می‌کنند. اگرچه شباهت‌هایی میان این بیماری و بیماری‌هایی مانند کاوازاکی وجود دارد اما تغییرات ایمنی و بالینی که ما مشاهده کرده‌ایم، یک بیماری متمایز را نشان می‌دهند.

این پژوهش، در مجله "Nature Medicine" به چاپ رسید.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدار ترین عناوین