کد خبر: ۶۶۸۱۲۳
تعداد نظرات: ۳۸ نظر
تاریخ انتشار : ۰۲ شهريور ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۱
زمان بندی مشخصی برای کنترل تورم وجود دارد
رئیس کل بانک مرکزی با اعلام اینکه از اول با ارز ۴۲۰۰ تومانی مخالف بوده‌ام اما تابع سیاست‌های دولت هستم، گفت: پایه پولی و نقدینگی تا پایان مردادماه سالجاری نسبت به پایان سال گذشته به‌ ترتیب ۴ و ۱۲ درصد رشد داشته که نشان دهنده کنترل نقدینگی و ثبات اقتصاد است.
آفتاب‌‌نیوز :

رئیس کل بانک مرکزی با اعلام اینکه از اول با ارز ۴۲۰۰ تومانی مخالف بوده‌ام اما تابع سیاست‌های دولت هستم، گفت: پایه پولی و نقدینگی تا پایان مردادماه سالجاری نسبت به پایان سال گذشته به‌ ترتیب ۴ و ۱۲ درصد رشد داشته که نشان دهنده کنترل نقدینگی و ثبات اقتصاد است.

عبدالناصر همتی در یک برنامه تلویزیونی به مناسبت هفته دولت درباره سیاست‌های بازار ارز تا کنترل نقدینگی و تورم، اظهار کرد: درباره حفظ ارزش پول ملی باید گفته شود که به تولید ملی و رشد اقتصادی وابسته است و باید در این زمینه به رشد اقتصادی کشور تکیه کرد که با رشد اقتصادی ارزش پول ملی هم تقویت می‌شود. همچنین، تقویت صادرات هم می‌تواند به ارزش پول ملی کمک می‌کند اما مهم‌تر از این موارد، اگر نتوانیم تورم و نقدینگی را کنترل کنیم، نمی‌توان ارزش پولی را حفظ یا تقویت کرد زیرا، تورم هم می‌تواند به نوسانات ارز و هم به فعالیت سفته بازانه دامن بزند.

رئیس بانک مرکزی: قیمت ارز و نقدینگی را کنترل کرده‌ایم| از اول با ارز ۴۲۰۰ تومانی مخالف بودم

وی افزود: بنابراین، باید به کنترل تورم هدف قرار بدهیم که بانک مرکزی در این زمینه وظیفه دارد تا با نظر کارشناسان آن را کنترل کند و اقتصاد را بهبود بخشد. فشار اقتصادی همچنان در اوج است که آمریکا در دو مرحله سال ۹۷ و امسال سعی کرد انتظارات تورمی را به سمت فعالیت‌های سفته یارانه سوق بدهند. بانک مرکزی سعی کرده در این مدت به ثبات اقتصادی کمک کند.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه اصلاح نظام بانکی بسیار پیچیده و بلند مدت است، گفت: در این زمینه، ما سال‌ها شاهد ناترازی بانک‌ها بودیم که موجب رشد نقدینگی هم شده است. بانک مرکزی تمرکز خود را بر رسیدگی بر فعالیت موسسات اعتباری غیرمجاز قرار داده که معادل ۹۹.۸ درصد کسانی که درگیر این موسسات بودند، تعیین تکلیف شده‌اند. همچنین، بعضی بانک‌ها مدیران متخلف داشته‌اند که ثبات بازار پول را بهم می‌ریختند و آن‌ها را تغییر دادیم و مدیران با صلاحیت‌تری را جایگزین آن‌ها کرده‌ایم.

آخرین وضعیت ادغام بانک‌های نظامی

وی درباره آخرین وضعیت ادغام بانک‌های وابسته به نیروهای مسلح، اظهار کرد: از ۴ بانک و یک موسسه اعتباری موردنظر، ادغام دو بانک به پایان رسیده و سه مورد دیگر نیز به صورت رسمی ادغام شده‌اند اما تغییر تابلو آن‌ها هنوز صورت نگرفته است.

همتی با تاکید براینکه با ثبات بازار پول، اقتصاد ثبات می‌یابد، خاطرنشان کرد: یکی دیگر اقدامات بانک مرکزی برای اصلاح نظام بانکی که آغاز شده این است که صاحبان بانک‌ها چه کسانی هستند و چه قدر می‌توانند در آن سهام داشته باشند و صلاحیت آن‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد که نتایج آن را در بانک‌ها می‌بینم. اقتصاد کشور بانک محور است و برای تحول اقتصاد باید بانک‌ها متحول و اصلاح شوند.

وی ادامه داد: دولت منابع ودیعه مسکن را پرداخت نکرده بلکه در جلسه ستاد کرونا من پیشنهاد دادم که ۷۵ هزار میلیارد تومان به آسیب‌های کرونا اختصاص پیدا کند که از این مبلغ ۲۰ هزار میلیارد را برای کمک ودیعه مسکن اختصاص دادیم بنابراین، منابع ودیعه مسکن از محل سیستم بانکی است و ربطی به دولت ندارد که سهم منابع بانک مرکزی در آن معادل یک سوم و بانک‌ها نیز دوم سوم است.

رشد ۶۷ درصدی پرداخت تسهیلات در چهار ماهه اول

همتی با اعلام اینکه در چهار اول امسال پرداخت تسهیلات توسط بانک‌ها نسبت به سال گذشته ۶۷ درصد افزایش یافته است، گفت: بنابراین، اکنون در حال خروج از رکود سه ماه اولی که کرونا ایجاد کرده هستیم و آمارهای واحدهای تولیدی این موضوع را ثبات کرده است.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه در سه سال گذشته هیچ سود بانکی را کاهش نداده‌ایم، افزود: سود بانکی در سال ٩۶ روی سود یکساله ١۵ درصد تثبیت شده بود ولی چند بانک به دلیل ناترازی، سودهای بسیار بالایی ارائه می‌دادند و سیستم بانکی را به هم زده بودند و با انجام اصلاحات نظام بانکی این بانک‌ها عملا سود خود را کاهش دادند.

هیچ سپرده‌ای از بانک‌ها خارج نمی‌شود

همتی گفت: هیچ سپرده بانکی از بانک‌ها خارج نمی‌شود بلکه آن‌ها رشد هم داشته‌اند و با افرایش سود سپرده‌های بانکی نوع این سپرده‌ها تغییر کرد و اخیرا میزان و نوع سپرده‌های بانکی مقداری سیال شده بود که این سیالیت به تازگی روند کاهشی پیدا کرده است.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه در دو سال گذشته ٢٧ میلیارد دلار به دلایل مختلف به بانک مرکزی برنگشته بود، گفت: بین ۲۵۰ نفری که به عنوان صادرکننده متخلف شناخته شده‌اند، برخی ناتوان مالی بوده‌اند که از آن‌ها سوء استفاده شده است. همچنین، ۷۰ نفر از این ۲۵۰ نفر به برخی‌ها متصل هستند، حتی بین آن‌ها کارتن خواب هم دیده شده که با نام آن‌ها کارت بازرگانی گرفته شده و تجارت صورت پذیرفته است.

وی با بیان اینکه سیستم تجاری باید با بانک مرکزی هماهنگ باشد، اظهار کرد: افرادی که یک میلیون دلار به بالا ارز داشته‌اند، هنوز ۲۰ میلیارد دلار ارز نیاروده‌اند. ارزهای که به چرخه اقتصادی بازنگرداند یا خروج سرمایه بوده و یا صادرکنندگان کالاهای خاصی می‌آورند که به صورت قاچاق است. بنابراین، تا زمانی که واردات کالاهای غیر اساسی و قاچاق در کشور باشد، بانک مرکزی نمی‌تواند تنهایی اقدامی انجام دهد. کسانی که می‌گویند نمی‌توانیم ارز بیاوریم، بهانه است.

از اول با ارز ۴۲۰۰ تومانی مخالفم بودم

رئیس کل بانک مرکزی گفت: از اول با ارز ۴۲۰۰ تومانی مخالف بودم اما تابع سیاست‌های دولت هستم‌. دولت می‌خواهد کالاهای اساسی را با قیمت‌های پایین به دست مردم برساند. در این زمینه، اگر بتوانیم مشکل توزیع را حل کنیم و ارز ۴۲۰۰ تومانی حذف شود و مابه التفاوت آن به صورت یارانه به طبقات پایین جامعه داده شود، جایگزین بهتری است. امسال تامین کالاهای اساسی با ارز ۴۲۰۰ تومانی کمتر می‌شود.

وی درباره بازار ارز نیز، توضیح داد: سیاست‌های جدید ارزی را از حدود یک ماه قبل شروع کرده‌ایم و اکنون آثار آن را می‌بینیم و طی چند روز گذشته عرضه ارز در سامانه نیما بسیار خوب شده است. اگر ارز ۴۲۰۰ تومانی حذف شود، نرخ ارز نیمایی و بازار آزاد نیز به هم نزدیک شود بازار ارز به ثبات می‌رسد که این سیاست بانک مرکزی است تا این امر محقق شود.

اوضاع نقدینگی تا پایان مردادماه امسال

همتی در بخشی دیگر از صحبت‌های خود درباره نقدینگی، اظهار کرد: نقدینگی کنترل شده به‌گونه‌ای که پایان مرداد امسال پایه پولی و نقدینگی به ترتیب تنها ۴ و ۱۲ درصد رشد کرده است که این نشان دهنده ثمره مجموعه اقدامات بانک مرکزی است و حکایت از کنترل و ثبات نقدینگی و اقتصاد دارد.

وی با اعلام اینکه سیستم بانکی معادل ۳۳۵ هزار میلیارد در چهار ماهه اول تسهیلات داده است، گفت: ۶۱ درصد از این رقم به سرمایه در گردش اختصاص داده شده و معوقات بانکی هم بسیار کاهش پیدا کرده است.

اقدامات بانک مرکزی برای کنترل تراکنش‌های بانکی

رئیس کل بانک مرکزی افزود: برای کنترل ریال و تراکنش‌های آن، اقدامات اساسی را شروع کردیم که تراکنش‌ها با مبالغ بالا حتما بررسی و کنترل می‌شوند. تراکنش ریالی به تدریج تحت کنترل بانک مرکزی است و معادل ۲۰۰ میلیون تراکنش در روز انجام می‌شود که میلیون میلیارد تراکنش‌ در سال را مدیریت می‌کنیم و تا پایان سال چند تا سامانه برای کنترل ریال و تراکنش‌های ریالی تشکیل می‌دهیم که در جلوگیری از پولشویی و فرار مالیاتی تاثیرگذار خواهد بود. همچنین، یک بخشی از کنترل بازار ارز که می‌توانست قیمت خیلی بالاتر از حالا باشد، ناشی از کنترل ریال و تراکنش‌های ریالی است.

همتی افزود: زمان بندی مشخصی برای کنترل تورم وجود دارد که طبق آن برنامه‌ریزی کرده‌ایم تا خرداد سال آینده تورم با دو درصد بالا یا پایین به ۲۲ درصد برسد و هر زمانی که تورم بالا برود، سیاست‌های بانک مرکزی شروع می‌شود.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۳۸
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۳
0
23
چیزی بگید باور پذیر باشه
اگه بگید قیمت یارانه ملت را کنترل کرده اییم من بیسواد قبول میکنم تا حرفهایی
که .......
کمی به عقل و شعور مردمتان احترام بزارید.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۳
بانک مرکزی که استقلال نداشته و تحریم جهانی شده است، رییسش فاقد قدرت است.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۳
کسانی که خود ذره ای شعور ندارند، دیگران را .....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۳
0
29
به ارز 4200 تومانی مخالف بودید چون به ارز 23000 تومانی اعتقاد دارید!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۳
1
23
تنها افراد با شهامت و درستکار می گویند که ماست من ترش است!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۳
0
25
مردم به دولت تدبیر و امید رای دادند که اشتباهات دوران احمدی نژاد تکرار نشود. اما آن چه که ما امروز شاهد آن هستیم این است که اشتباهات بسیار مهلک تر و بدتر در این چند ساله اتفاق افتاده اند. هیچ کس هم مسئولیت به عهده نمی گیرد. مردم 100 ها بار نسبت به 10 سال قبل فقیر تر و بدبخت تر شده و فساد در همه عرصه ها خود را نمایان ساخته است.
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۳
0
20
واقعااینها فکرمیکنن مردم شعورندارندوهرچی اینهابگن بی چون وچرافبول دارن؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۳
0
22
چگونه نقدینگی را کنترل کردید درصورتیکه درطول چندین ماه ارزش پول ملی را به تاراج دادید ومردم را بدبخت نمودید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۳
0
10
دروغ گویD درکشوربه هنجارتبدیل شده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۳
0
7
شما رییس دستگاه ارز مملکتید چه کسی جیب مردم را با گران کردن خالی کرده!؟
متاسفانه همه این سئوال وجوابها میماند برای اونور !ان شالله بخودتتان بیایید
کار تان را با ملت تسویه کنید !خیلی سخته آنطرف !؟ البته حتما اعتقاد دارید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۳
0
10
منظور این است که فعلا نگذاشتید دلار از 23000 تومان بیشتر شود؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۳
0
11
فقط کشور رو ترکوندید . همین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۳
0
11
منظورش از کنترل کردن یعنی رساندن دلار به ۲۳ هزار تومان است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۳
0
8
بهترین موج سوار !پست را گرفته .سیاست دولت را مثلا قبول ندارد ولی مجری آن است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۳
1
8
کنترل کردی! دلار 3800 شد 14 تومن اسفند 15000 تومن اللان هم 23000 تومن معنی کنترل بگین ما هم بفهمیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۳
0
7
الان ما به این اقا بدهکار هم شدیم.چون همیشه یک چماق به اسم تحریم دارند که ناکارامدی خود را توجیه کنند.
عطا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۳
0
8
یا معنی کنترل را نمی دانید چیه که باید بروی اکابر یا همان نهضت سواد آموزی یا اینکه نمی دانی قیمت دلار الان چنده وقبلا چند بوده ...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۳
0
7
اگه بلدید کنترل کنید چرا گذاشتید اونقدر بالا بره در اوج کنترلش کنید؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۳
0
6
اگر استادی چرا مردم را فریب دادید که به طرف بورس بروند و چرا آن زمان چلوی رشد بی رویه سود را نگرفتید که بتوانید ضرر مردم را کنترل کنید. حالا مشخص شد مردم فریب خوردند بخاطر اندیشه ات. خدا این اندیشه را لعنت کند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۳
0
7
این آقا انوقتی که بهش گفتن دلار قراره ۲۰هزار تومان بشه جوابشان این بودکه آرزو برجوانان عیب نیست وحالا که دلارشده ۲۳هزارتومان خم به ابرو هم نمیاره
پاسخ ها
محمد
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۳
مهمترین رسالت دولتها حفظ ارزش پول ملی است که در این قاصرند و وارد امور بورس و طلا و....شده اند که یک اقتصاد نوظهور است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۳
0
2
با کشاندن سرمایه های خرد مردم به سمت بورس و انهدام آن نقدینگی را کنترل میکنن به همین راحتی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۳
0
3
تبعیض در دسترسی به جنس خوب، درست نیست.
ناشناس
|
France
|
۱۴:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۳
0
6
اقلا حرف نزنید به زخم مردم فلفل ونمک نپاشید
جناب مگر حقوق ودستمزد کارگر وکارمند ۸ برابر شده که با دلار ۴۲۰۰ مخالف بودی
وحالا بادلار ۲۳۰۰۰تومنی موافقی دست مریزاد جناب رییس،،؟اصلا وجود شما
در ریاست بانک مرکزی چه خاصیتی داشته،..!بجز فقیرتر کردن ملت،
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۳
0
4
رویه شما را مردم اموختند و انها به طریق دیگر جبران میکنند .
ناشناس
|
United States
|
۱۵:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۳
0
6
بزودي همين واكنش را براي دلار ٣٢هزار توماني هم خواهند داشت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۳
0
7
دلار 12 تومانی را 24 تومان کرده اند .می گن کنترل کرده ایم. معنی کنترل باید در دیکشنری عوض بشه.
ناشناس
|
United States
|
۱۵:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۳
0
3
خوب معلوم کردید. دلار را به اسم این دلال و آن دلال کردی ۲۷۰۰۰ هزار تومان در عرض ۳ ماه و حالا رو ۲۲۵۰۰ نگر داشتی.
نقدینگی هم که پولهای مردم را آوردید تو بوورس ورشکسته. آفرین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۳
0
5
یعنی قیمت ۲۴هزار تومان کنترل شده اش است؟. ای وای بر ما منتظران ارزانی
محمدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۳
0
2
باسلام،حالا خوب است وضیعت ارز کنترل شده است،قیمت دلار به۲۳هزار تومان افزایش یافته است.اگر کنترل نمی شد،وضیعت چگونه بود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۳
1
2
تئوری کنترل:
برای کنترل یه چیز اول میزارن بره بالا، بعد اون بالا کنترل می کنن. چون پایین نمیشه کنترل کرد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۳
0
2
تا ارز تک نرخی نشده یعنی مافیای فساد .....
ناشناس
|
Denmark
|
۲۱:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۳
0
2
اینکه ارزرو کنترول کردی حرف مفت
امیری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۳
2
0
اقای همتی فرد منطقی است اما یک دست صدا ندارد.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۶:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۴
اگر اجازه می‌دهند ما هم برویم کمکشان ، عزیز وزیر واقعی با تدبیر و قدرتش میتواند یک دست باشد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۴
0
2
جهانگیری و طرح هایش در زمینه ارز بازار را حتما کنترل می کند . مدیر توانمندی که یک شبه ارز را چند برابر کرد و همه چیز را گران کرد . حیف قدر این آدم ها را نمی دانید .
ناشناس
|
Spain
|
۱۴:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۴
0
0
آدم اصلا از این حرفها گیج میشه . اینا چی میگن ما چی میگوییم. نه اونا ما را میفهمند نه ما آنها را. هنوز دلار 4200 که خودشان ازش یاد میکنند. برای کاراشون استفاده میکنند. ....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۴
0
0
ایضا سود سپرده های مردم را به صقر زساندید.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین