کد خبر: ۶۶۸۳۷۴
تعداد نظرات: ۴ نظر
تاریخ انتشار : ۰۴ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۴
ایران مذاکره با مدیرکل آژانس را بسیار مفید خواند
رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی ایران دیدار و گفت وگو کرد، دو طرف در این جلسه در خصوص تعاملات و همکاری‌های جاری طرفین و همچنین راه‌های تقویت همکاری‌های مشترک گفتگو کردند.
آفتاب‌‌نیوز :

رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز دوشنبه در راس هیاتی برای دیداری دو روزه با مقامات کشورمان وارد تهران شد. وی قرار است با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه و حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رییس‌جمهوری دیدار کند.

گروسی با رییس سازمان انرژی اتمی نیز دیدار و پس از آن در نشست خبری شرکت کردند.

مذاکرات هسته‌ای ایران و آژانس در تهران؛ در دیدار گروسی و صالجی چه گذشت؟

صالحی: فصل نوینی در همکاری ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی آغاز شده است

«علی اکبر صالحی» روز سه شنبه در نشست خبری مشترک با «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین المللی اتمی در تهران گفت: فصل نوینی بین ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی آغاز شده است، امیدواریم نتیجه این سفر، نتیجه خوبی باشد.

رییس سازمان انرژی اتمی افزود: با این سفر همکاری‌های ما بیش از پیش گسترش خواهد یافت، امیدوارم نتیجه این سفر مرضی الطرفین باشد به گونه ای که هم آژانس بر اساس اساسنامه و هم جمهوری اسلامی ایران در چهارچوب پادمان و پروتکل الحاقی متقابلاً به وظایف به گونه‌ای عمل کنیم که در چهارچوب مقررات لازم قرار بگیرد.  گفت‌وگوهای امروز بسیار سازنده بود، قرار شد، آژانس به صورت حرفه‌ای و مستقل کار خود را پیش ببرد و ایران هم در چارچوب تعهدات خود عمل کند.

صالحی با بیان این که این اولین سفر «رافائل گروسی» به عنوان مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران است؛ افزود: سابقه آشنایی با آقای گروسی به زمانی برمی گردد که من نماینده ایران در آژانس و ایشان هم نماینده آرژانتین در آژانس بودند.
رییس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: بنا شد آژانس انرژی اتمی حرفه‌ای و مستقل کارش را پیش ببرد و ما هم در چارچوب تعهدات خود عمل کنیم.

وی در بخش دیگری از اظهارات خود گفت: ‌امروز صحبت‌های خوبی با آقای گروسی داشتیم قبلا هم رایزنی‌های مفصلی شده بود، نتیجه این رایزنی‌ها امروز مورد بحث و بررسی قرار گرفت و قرار است بیانیه‌ای صادر شود که طرفین روی آن بیانیه کار می‌کنند و به مجرد اینکه بیانیه کامل شد در زمان مقتضی اعلام خواهد شد.

وی ادامه داد: رو به‌ جلو حرکت می‌کنیم و به آینده بسیار امیدواریم و قطعا مسائلی که پیش روست به نحو مقتضی و مرضی‌الطرفین عمل می‌شود.

رییس سازمان انرژی اتمی یادآور شد: دشمنان ساکت نمی‌نشینند ما هم با تدبیر خود باید سعی کنیم اقدامات بدخواهانه دشمنان را خنثی کنیم. الحمدالله با هوشیاری و تدبیری که جمهوری اسلامی تاکنون به خرج داده و توانسته مساله را مدیریت کند و از این به بعد هم مدیریت خواهد کرد.مجددا از آقای گروسی و همراهان ایشان و آژانس تشکر می‌کنم.

وی با بیان اینکه با روحیه تفاهم و در چارچوب مقررات و موافتقنامه‌ها عمل می‌کنیم، تصریح کرد: قطعا جمهوری اسلامی ایران در چند دهه‌ای که پرونده تصنعی هسته‌ای برای آن ایجاد شده زیر بار خواسته‌های خارج از تعهدات هسته‌ای نمی‌رود و ما براساس منافع ملی خود عمل می‌کنیم ولی به آنچه که تعهد کرده‌ایم عمل می‌کنیم و آژانس هم در چارچوب موافقتنامه‌هایی که با ایران دارد عمل می‌کند.

گروسی: اجازه نخواهم داد برخی از آژانس برای اهداف خود سوء استفاده کنند

مدیرکل آژانس بین المللی اتمی گفت: در دوران تصدی من در آژانس، اجازه نخواهم داد کسانی از آژانس برای اهداف خود سوء استفاده کنند.

«رافائل گروسی» روز سه شنبه در نشست خبری مشترک با «علی اکبر صالحی» معاون رییس جمهوری و رییس سازمان انرژی اتمی، گفت: خوشحال هستم که باردیگر به ایران سفر کردم، این بار به عنوان مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران سفر کرده ام. سابقه آشنایی بنده با آقای صالحی به سال های قبل باز می‌گردد که در آژانس با هم همکاری می کردیم؛ روحیه دوستانه و همکاری فوق العاده ای همواره بین ما برقرار بوده است.

مذاکرات هسته‌ای ایران و آژانس در تهران؛ در دیدار گروسی و صالجی چه گذشت؟

مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: قرار بود سال گذشته به ایران سفر کنم اما با توجه به شیوع کرونا زمینه این سفر فراهم نشد تا هم اکنون که زمینه این سفر فراهم شد.

گروسی اظهارداشت: طبیعی است که به عنوان مدیر کل آژانس باید سفرهای بیشتری داشته باشم و دیدارهایی با مدیران انرژی اتمی و دولت ایران داشته باشم. ما دستور کار گسترده‌ای داریم. مسائل مطرح شده باید حل و فصل شود.

وی با بیان اینکه صبح امروز درباره استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای بحث‌های فشرده‌ای داشتیم، گفت: آژانس در دوران فعالیت۷۰ ساله خود سعی کرده است که عملکردش بر مبنای مفاد فنی و حقوقی باشد که اهمیت بسیار زیادی دارد.

مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: شاید برخی بخواهند از آژانس برای اهداف سوء خود استفاده کنند، اما من به عنوان کسی که زمان زیادی با آژانس همکاری داشته ام، می‌گویم که آژانس همواره شهرت درخشانی داشته است و تمامی افرادی که از اقصی نقاط جهان بااین آژانس همکاری می‌کنند، هدف شان این بوده که صادقانه کار کنند.

وی تصریح کرد: تاکید می‌کنم تا زمانی که من به عنوان مدیر کل آژانس همکاری می‌کنم، هیچ گاه اجازه نمی‌دهم که کسانی از آژانس برای تحقق اهداف خودشان استفاده کنند.

مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در پاسخ به سوالی در خصوص تغییر رویکرد آژانس بعد از حضور وی در این سمت گفت: از زمانی که تصدی آژانس را به عهده گرفته ام، همکاری بین ایران و آژانس هیچ مشکلی نداشته است و این را قبول ندارم که از زمان تصدی بنده تغییری در روند و عملکرد آژانس ایجاد شده باشد.

گروسی با بیان اینکه بناست همکاری سازنده ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی ادامه یابد، گفت: رابطه ما با ایران همکاری و ارتباط فشرده ای بوده است و ایران یکی از کشورهایی است که بخش قابل توجهی از فعالیت‌های آژانس از نظر فعالیت‌ها و حضور بازرسان مختلف در آن انجام شده است.

وی گفت: یک زمانی سوالاتی هست که نیازمند شفافیت بیشتری است و برای همین من امروز به اینجا امده‌ام وهمکاری ایران و آژانس همکاری سازنده‌ای بوده که قرار است ادامه داشته باشد.

مدیر کل آژانس در پاسخ به این سوال که نظارت آژانس انرژی اتمی از فعالیت‌های هسته ای عربستان سعودی اظهارداشت: بر اساس توافقنامه بین آژانس و عربستان، رابطه‌ای بین ما و این کشور برقرار است. تحرکاتی در عربستان اتفاق افتاده است. فعالیت‌های عربستان نیز قرار است زیر نظر آژانس انرژی اتمی قرار بگیرد و ‌امیدوار هستیم نظارت بر برنامه عربستان سعودی تداوم داشته باشد.

گروسی یادآورشد: آژانس رابطه انفرادی با کشورها دارد و هیچ کشور سومی نمی‌تواند بر روابط آژانس با کشورها تاثیر بگذارد. تمامی گزارشاتی که آژانس منتشر می‌کند به طور سیستماتیک و با حساسیت ویژه منتشر می‌شود. دولت‌ها می‌روند اما این آژانس است که می‌ماند.

وی درباره رابطه ایران و آژانس هم گفت: ‌رابطه ایران و آژانس مهم است. ضمانت می‌دهم که نفوذی در آژانس نیست ولی فشار هست. که این هم بخشی از سیاست جهانی است. تا جایی که می‌توانیم اجازه نمی‌دهیم فشارها روی ما اثر بگذارد

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۴
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۴
0
31
ماه قبل، عربستان سعودی به کمک چین کارخاته تولید کیک زرد احداث و افتتاح کرد.
ماه قبل، امارات به کمک کره جنوبی نیروگاه اتمی احداث و افتتاح کرد که قدرتش 5.6 برابر نیروگاه اتمی بوشهر است.
ما در طی چند دهه چه کار کردیم؟
چقدر خرج کردیم؟
چقدر به کشورمان به جای سازندگی، لطمه وارد کردیم؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۵
روش صحیح گفتگو را لحاظ کنید
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۸:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۴
0
0
پس لازمه ادامه پیدا کنه تا به رقم مطلوب برسه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۴
0
5
ما خیری از انرژی اتمی ندیدیم که هیچ، تقریبا" تمام منابع چند دهه کشور را هم به پایش سوزاندیم.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین