کد خبر: ۶۶۸۹۷۷
تاریخ انتشار : ۰۹ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۹
فیلسوف و تاریخ‌دان مطرح آمریکایی ضمن تاختن دوباره به مواضع دونالد ترامپ در زمینه تهدید جنگ اتمی، تغییرات اقلیمی و وضعیت شیوع کرونا هشدار داد، جهان در تاریک‌ترین دوره خود قرار دارد.
آفتاب‌‌نیوز :

نوام چامسکی، فیلسوف و تاریخ‌دان مطرح آمریکایی با هشدار درباره چندین بحران‌ شدید و همزمان در جهان شامل تهدید جنگ اتمی، تغییرات اقلیمی، همه گیری بیماری کووید-19، رکود اقتصادی و آشوب‌ها و اعتراضات علیه نژادپرستی در آمریکا اعلام کرد، جهان در تاریک‌ترین برهه تاریخ خود قرار دارد.

وی در مصاحبه با پایگاه «هیل» هشدار داد، در برهه کنونی شاهد تلاقی بحران‌های شدید هستیم شامل تهدید جنگ اتمی، تغییرات اقلیمی، یک همه گیری رو به افزایش، رکود اقتصادی و ناآرامی‌های نژادی در ایالات متحده آمریکا».

چامسکی: جهان در تاریک‌ترین برهه تاریخ خود قرار دارد

چامسکیِ 91 ساله ادامه داد: «این یک لحظه بی نظیر در تاریخ بشریت است. هرگز در تاریخ بشریت لحظه ای که چنین تلاقی همزمان بحرانها وجودد داشته باشد، نبوده است و باید خیلی زود درباره آنها تصمیملاتی گرفته شود و امکان به تاخیر انداختن وجود ندارد».

این تحلیلگر و فعال مخالف جنگ، به شدت از مواضع دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در زمینه خروج از معاهدات کنترل تسلیحاتی انتقاد کرد و گفت: «(ترامپ) به طور نظام‌مند در حال برهم زدن ترتیباتی است که میزانی از دفاع در برابر جنگ اتمی را فراهم می کردند».

وی افزود: «کارشناسان ارشدی از قبیل ویلیام پری وزیر دفاع اسبق (آمریکا) که بدون اغراق باید او را آدم بسیار محافظه کار و مطلع در زمینه این موضوعات خواند، استلال کرده که تهدید (جنگ اتمی) در حال حاضر بیشتر از تهدید زمان جنگگ سرد است».

ویلیام پری وزیر دفاع پیشین آمریکاپیشتر با انتشار یک یادداشت در پایگاه هیل درباره تهدید وقوع جنگ اتمی در نتیجه سیاستهای دولت ترامپ در خروج از معاهدات کنترل تسلیحاتی از قبیل معاهده منع آزمایش موشکهای دوربرد هشدار داده بود.

چامسکی درباره وضعیت جاری در جهان در نتیجه همه گیری ویروس کرونا گفت: «ما با یک هزینه وحشتناک از این همه گیری بیرون خواهیم آمد اما از آب شدن یخ های قطب شمال بیرون نخواهیم آمد چرا که تاثیرات این موضوع دائمی است».

وی افزود: «تنها چند دهه باقی مانده که ما خواه بتوانیم این موضوع را سازماندهی کنیم که آیا امکان بقای بشر روی زمین وجود دارد یا در برابر تهدید فاجعه زیست محیطی به شکست تن دهیم».

این تاریخ دان مطرح پیش از این درباره رئیس‌جمهور آمریکا گفته بود: «ترامپ به شکل غیر قابل انکاری بدترین جنایتکار در تاریخ است. تاکنون چهره‌ای در تاریخ سیاسی وجود نداشته که تا این حد با اشتیاق، خود را وقف نابودی پروژه‌های زندگی نظام‌مند بشر در آینده نزدیک کرده باشد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین