کد خبر: ۶۷۰۶۳۳
تعداد نظرات: ۱۱ نظر
تاریخ انتشار : ۲۰ شهريور ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۸
پناهیان گفت: تا زمانی که مسئولان اهل مواسات نباشند، عدالت‌خواهی محقق نمی‌شود. ما که از مسئولان انتقاد می‌کنیم که چرا تامین آب یک روستا به تاخیر افتاده، چندسال قبل، مواسات و کمک مؤمنانه را در قالب پویش یا ساقی العطاشا رقم زده‌ایم.
آفتاب‌‌نیوز :

حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان استاد حوزه و دانشگاه امشب پنجشنبه ۲۰ شهریورماه در برنامه روایت هیأت که به همت جامعه ایمانی مشعر از شبکه افق پخش شد، طی سخنانی اقامه عزای امام حسین(ع) را اقامه امر اهل‌بیت(ع) دانست و عنوان کرد: محرم امسال هیأت‌های مذهبی به شیوه مطلوب، توانستند دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کنند و جلوه‌های متفاوتی را به نمایش گذارند، هر چند نسبت به این دستورالعمل‌ها انتقاداتی وجود دارد.

در محرم امسال برخی سخت‌گیری‌های اضافه رخ داد

وی با اشاره به اینکه در شب‌های قدر نیز شاهد برخی از سخت‌گیری‌ها بوده‌ایم، گفت: ممنوعیت استفاده از تبل، سنج، و برپایی دسته‌های عزا، سخت‌گیری اضافه بود، هر چند ما متخصص این حوزه نیستیم اما نظر کارشناسان حوزه سلامت و درمان را بازگو می‌کنیم.

پناهیان: مسئولانی که آب و نان به مردم نرسانند باید محاکمه شوند

پناهیان از دیر اعلام شدن و تغییر در برخی از دستورالعمل‌های محرم امسال گلایه کرد و گفت: اگر زودتر از محرم، شرایط را اعلام می‌کردند، می‌توانستیم مجالس مطلوب‌تری را برای میزبانی از عزاداران برپا کنیم هر چند برپایی محافل عزاداری در فضاهای باز و کنار مزار شهدا نیز آثار و جلوه مطلوبی نیز به دنبال داشته است.

استاد سطوح عالی حوزه علمیه ضمن تقدیر از تلاش هیأت‌های مذهبی برای رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و رعایت نظم در برپایی مجالس عزاداری افزود: رزمایشی برگزار کردن مجالس، وجه رزمی و نظامی هیأت‌های مذهبی را برای همگان به نمایش گذاشت و امسال هیأت‌ها توانستند الگوهای مطلوبی در این حوزه ارائه دهند.

اگر اربعین کربلا نرفتیم، موکب‌ها در شهرها برپا شود

وی نسبت به باز شدن مسیر اربعین امسال ابراز امیدواری کرد و گفت: اگر اربعین امسال در کربلا برپا نشود باید در شهرهای مختلف کشور با همان شکوه رقم زده شود و اگر هم محدودیت‌های ناشی از شیوع کرونا اجازه برگزاری تجمع‌های گسترده را نداد موکب‌ها باید برپا اقامه عزا را در فضاهای باز دنبال کنند.

پناهیان منبر هیأت را محل برانگیختن اندیشه، احساس و رفتار عزادار دانست و عنوان کرد: یادآوری شهادت‌ها و ایثارهای کربلا منجر به تغییر در افراد می‌شود، حکمت‌ها و آموزه‌های کربلا نیز باید احساس افراد را برانگیزد و اندیشه عزاداران نیز باید با ایجاد سئوال‌ها و پرسش‌ها برانگیخته شود.

افشاگری رسالت یک سخنران نیست

استاد سطوح عالی حوزه علمیه با بیان اینکه افشاگری رسالت یک سخنران نیست، گفت: امکان دارد ما در یک منبر محرم به نمونه‌هایی اشاره کنیم تا مشخص شود که ما امام حسینی و به دنبال رفع دغدغه‌های مردم هستیم.

وی خاطرنشان کرد: سخنرانان باید به نگاه تمدنی رهبر معظم انقلاب اسلامی توجه و موضوعات کلیدی را از سخنرانی‌های ایشان استخراج و به تشریح آن‌ها بپردازند.

مواسات یکی از راه‌های تحقق عدالت‌خواهی است

پناهیان با بیان اینکه سخنرانان هیأت‌های مذهبی باید به نقش‌آفرینی‌های یک عزادار در حوزه‌های اجتماعی توجه داشته باشند، گفت: طی سخنرانی‌هایی که در دهه اول محرم داشتم برخی گلایه کردند که چرا از موضوع عدالت‌خواهی عبور کردید، ما شعار عدالت خواهی را به شیوه مطلوب در جامعه ترویج کرده‌ایم و اکنون باید به شعارهایی از جمله مواسات که منجر به تحقق عدالت‌خواهی می‌شود، بپردازیم.

استاد سطوح عالی حوزه علمیه خاطرنشان کرد: تا زمانی که مسئولان کشور اهل مواسات نباشند عدالت‌خواهی تحقق نخواهد یافت؛ ما که از مسئولان انتقاد می‌کنیم که چرا باید تامین آب یک روستا به این میزان به تاخیر بیافتد، یکی دو سال قبل رفته و پول جمع کرده و مواسات و کمک مؤمنانه را در قالب پویش یا ساقی العطاشا رقم زده‌ایم.

هیأت‌ها جبران کم‌کاری مسئولان را دنبال می‌کنند

این سخنران مذهبی با تاکید بر اینکه کشور قرار نیست فقط با کمک مؤمنانه اداره شود، تصریح کرد: مسئولان باید مدیریت امور کشور و رفع مشکلات مردم را دنبال کنند و یک هیأتی فقط باید در کنار مسئولان مشارکت داشته باشد نه اینکه رسالت اصلی را بر عهده گیرد، اکنون هم هیأت‌ها جبران کم‌کاری مسئولان را دنبال می‌کنند.

وی با تاکید بر لزوم محاکمه کردن مسئولانی که آب و نان را به مردم نمی‌رسانند، گفت: آب‌رسانی هیچ ربطی به دین و مکتب ندارد، یعنی امکان دارد برخی در نقاط دور دست کشور مذهبی غیر از شیعه داشته باشند اما آب رساندن به آن‌ها اهمیت بسیاری دارد.

الگوی مدیریت هیأت الگوی مناسبی برای مدیریت کشور

پناهیان یادآور شد: هیأت الگوی تمدن اسلامی برای اداره کشور است و این هیأت نیز به یک مواسات محدود نمی‌شود و مواسات نیز فقط به یک کمک خیریه محدود نمی‌شود.

استاد سطوح عالی حوزه علمیه در پایان با بیان اینکه الگوی مدیریت هیأت الگوی مناسبی برای مدیریت کشور در برخی از عرصه‌ها است، خاطرنشان کرد: جوانانی که در آینده قرار است، پرچم مدیریت کشور را به دست گیرند از اکنون باید تمرین هیأت‌داری کنند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۱۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۰
1
5
فعلاجواب اون قولنامه ملکی که منتشرشده راجواب بده بعد.....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۰
1
3
خو الان خیلی ها نان ندارن تکلیف چیه؟
ناشناس
|
Kuwait
|
۲۳:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۰
1
3
واقعا که....
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۱
1
6
اگر هرکسی جای ایشون بود ازخجالت تامدتها آفتابی نمی شد
معلم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۱
1
4
کمک مومناته که خوب شامل شما شد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۱
0
1
باز هم سخنان سطحی و عوامفیبانه !!!!
مصطفی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۱
0
1
کاش همه مومنین دوستانی داشتند تا هدایایی مثل زمین و مسکن دریافت کنند.!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۱
0
3
به مردم نرسانند یا به جنابعالی؟
ممد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۱
0
4
امثال رفقای شما و طبری که آب و نان از سفره مردم میدزدن هم باید محاکمه شوند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۱
0
2
یک سوال دارم جناب پناهیان شما که میگید وضعتون اینقدر خرابه که اگه مردم بفهمند باید اعانه براتون جمع کنند وبا هزینه دوستان امرار معاش میکنید واقعا یعنی واقعا اگه این دوستان شریف شما قدم خلاف بر دارند آیا حاضرید بر علیه اونا صحبت کنید آیا اگه ثابت بشه پول رفقا مثل امثال طبری بوده آیا حاضرید همه را برگردانید بعد چطور اون مقداری راکه مصرف کردید و شده گوشت به تن شما آب میکنید وبر میگردونید وای بر احوال ما که موعضه کنند گان ما وقتی دارند در مورد مولا علی حرف میزنند و میگن مولا به برادرش حاضر نشد ذره ای از بیت المال بیشتر بده چه جوری با پول رفقا خوابشون میبره آیا واقعا رفقا از دارایی خودشون دادن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۱
0
2
به قول نسخه خود جناب پناهیان هر مسئولی حالا میخواد دولتی باشد ویا واعظ و خطیب ویا در هر لباسی دیگه اگه به وظیفه خودش درست عمل نکنه و سوء استفاده کنه باید به گاری بستش باید افراد مواظب نسخه پیچی خود باشند شاید نسخه برای خودشون هم بکاربرده بشه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین