کد خبر: ۶۷۰۹۴۷
تاریخ انتشار : ۲۳ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۹
تعداد نظرات: ۵ نظر
میزان افزایش مستمری‌ها متفاوت است
برنامه متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی برابر اصل عدالت بیمه‌ای شامل همه گروه‌های مستمری‌بگیر اعم از افراد بازنشسته، از کارافتاده کلی و نیز بازمانده است.
آفتاب‌‌نیوز :

اجرای قانون همسان‌سازی حقوق بازنشستگان با وجود انواع و اقسام مشکلات و تنگناهای موجود، محدودیت در منابع و اعتبارات و آثار سوء تحریم‌های ظالمانه بر بخش‌های اقتصادی کشور در دولت تدبیر و امید و در حمایت از معیشت گروه‌های کم‌برخوردار جامعه و حمایت و تکریم وضعیت معیشت بازنشستگان و مستمری‌بگیران انجام می‌شود که اجرای این طرح، عدالت اجتماعی را در پی دارد.

این مطالبه هشت‌ساله بازنشستگان تامین اجتماعی که با تعیین تکلیف همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری در فروردین امسال مطرح شد و با دستور رئیس‌جمهوری در دستور کار قرار گرفت.

جزئیات افزایش حقوق بازنشستگان/ میزان افزایش مستمری‌ها چگونه محاسبه می‌شود؟

وزارت تعاون، سازمان برنامه و بودجه و وزارت اقتصاد در هجدهم تیرماه به هیات دولت پیشنهاد دادند که ۳۲ هزار میلیارد تومان از سهام شرکت‌های دولتی برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان این سازمان واگذار شود و این مبلغ تا پایان سال به ۶۲ هزار میلیارد تومان برسد که در پایان تیرماه وزیر تعاون از تصویب طرح همسان‌سازی در هیات وزیران و اجرای آن در مهرماه خبر داد.

متناسب‌سازی حقوق برای همه گروه‌هاست
برنامه متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی در واقع شامل همه گروه‌های مستمری‌بگیر اعم از افراد بازنشسته، از کارافتاده کلی و نیز بازمانده است.

همچنین همه مستمری‌بگیران چه افراد حداقلی‌بگیر و چه دریافت‌کنندگان مستمری‌های بیش از حداقل، متناسب با سنوات حق بیمه مشمول این برنامه می‌شوند.

براساس آخرین آمار، ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر بازنشسته تامین اجتماعی در کشور وجود دارد که از این تعداد یک میلیون و ۱۰۰ نفر کمتر از ۳۰ سال سابقه خدمت دارند و همچنین نزدیک به ۷۵۰ هزار نفر از این افراد، حداقل حقوق دریافتی ماهانه کمتر از یک ‌میلیون تومان دارند که با توجه به سابقه خدمت خود افزایش حقوق خواهند داشت.

میزان افزایش مستمری‌ها متفاوت است

طبیعی است که سرانه واحدی بین همه تقسیم نشده و مبالغ با توجه به این‌که زمان برقراری مستمری چه زمانی بوده و چه مدت سابقه پرداخت حق بیمه داشته‌اند و با چه مبلغی بیمه‌پرداز بوده‌اند متفاوت است و لذا قابل مقایسه نیست. آنها که زمان برقراری مستمری‌شان در سال‌های دورتر بوده حقوقشان افت بیشتری پیدا کرده و در فرمول‌ها از مبلغ بیشتری بابت متناسب‌سازی بهره‌مند شده‌اند.

البته رقم متناسب‌سازی برای همه یکسان نیست و برابر اصل عدالت بیمه‌ای، فردی که سابقه بیمه‌پردازی طولانی‌تر با نرخ حق بیمه بالاتری داشته باشد، مبلغ بیشتری به عنوان متناسب‌سازی حقوق دریافت خواهد کرد.

علاوه بر این مدت بیمه‌پردازی، نرخ حق بیمه پرداختی در دوران اشتغال و افت مستمری از شاخص‌های موثر در محاسبات متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی است.

حداقل رقم پرداختی متناسب‌سازی با توجه به سوابق بیمه‌پردازی و سایر مولفه‌های موثر به محاسبات کمترین مبلغ متناسب‌سازی برای افراد با حداقل سابقه ۱۵۰ هزار تومان است.

با اجرای طرح متناسب‌سازی حداقل مستمری برای افراد با سابقه ۳۰ سال خدمت حداقل ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان و برای افراد با ۳۵ سال خدمت به حداقل ۳ میلیون تومان افزایش یافته است.

براساس اعلام سازمان تامین اجتماعی، حداقل حقوق مستمری‌بگیرانی که با داشتن ۳۵ سال سابقه بیمه‌پردازی به مرحله بازنشستگی رسیده‌اند در اسفند سال گذشته یک میلیون و ۶۷۰ هزار تومان بود که با افزایش سالیانه و متناسب‌سازی با افزایش ۸۰ درصدی به ۳ میلیون تومان رسید.

همچنین حداقل حقوق مستمری‌بگیران دارای ۳۰ سال سابقه بیمه‌پردازی در اسفند سال گذشته یک میلیون و ۶۶۷ هزار تومان بود که با افزایش سالیانه و متناسب‌سازی با ۶۸ درصد افزایش به مبلغ ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسید.

براساس این گزارش حداقل حقوق مستمری‌بگیران دارای ۲۵ سال سابقه بیمه‌پردازی در اسفند سال گذشته یک میلیون و ۶۶۵ هزار تومان بود که با افزایش سالیانه و متناسب‌سازی با ۶۰ درصد افزایش به مبلغ ۲ میلیون و ۶۶۶ هزار تومان رسید.

حداقل حقوق مستمری‌بگیران دارای ۲۰ سال سابقه بیمه‌پردازی در اسفند سال گذشته یک میلیون و ۶۶۴ هزار تومان بود که با افزایش سالیانه و متناسب‌سازی با ۴۸ درصد افزایش به مبلغ ۲ میلیون و ۴۵۸ هزار تومان رسید.

متوسط حقوق دریافتی بازنشستگان دارای ۲۰ سال سابقه بیمه‌پردازی در سال گذشته ۲ میلیون و ۹۱۴ هزار تومان بوده است، دریافتی این گروه از مستمری‌بگیران حسب مورد پس از افزایش سالیانه و متناسب‌سازی با افزایش حدودی ۴۰ درصدی به بیش از ۴ میلیون تومان رسیده است.

مبلغ مربوط به متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی و مبلغ اصلی ماهانه در قالب یک فیش واحد و همزمان با حقوق شهریورماه (اول مهرماه) پرداخت خواهد شد.

براساس آخرین آمار، سازمان تامین اجتماعی به عنوان یکی از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین سازمان‌های غیردولتی متعلق به بیمه‌شدگان است که ۳.۵ میلیون خانوار بازنشسته و مستمری‌بگیر را تحت پوشش دارد. ۶۰ تا ۷۰ درصد این بازنشستگان حداقلی‌بگیر هستند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۵
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۳
0
9
خدا وکیلی این پیرمردان طاقت سر کار گذاشتن و سیاست بازی شما را دارند؟!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۳
0
2
قانون مشاغل سخت وزیان آ وررا رعایت نکرده اند باید به دیوان عدالت شکایت کرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۳
0
2
یعنی برای بازنشستگان کشوری همسان سازی انجام شده و حقوقشان این است ؟ پس عزیزان تامین اجتماعی بیهوده امیدوار نباشید که شرایط تکانی بخورد
یه بازمانده تامین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۳
0
2
دروغ میگن پدر مرحوم من 35 سال پیش بازشسته شد ولی ما فقط 146000 تومن بابت همسان سازی گرفتیم از تامین اجتماعی هم پرسیدیم جواب سربالا دادند خلاصه مارو پیچوندن! خواهش میکنم حرفهاشونو باور نکنید همش شعاره همش برای منافع خودشون بود
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۵
سابقه پرداخت حق بیمه به تامبن اجتماعی پدر خدابیامرزتون بایستی۳۵ سال باشه ؛ نه اینکه ۳۵ سال پیش بازنشست شده باشه. پدر شما حتما زیر ده سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین