کد خبر: ۶۷۳۱۶۴
تاریخ انتشار : ۰۶ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۰
تعداد نظرات: ۲۵ نظر
از وام مسکن تا خرید خودروی صفر دنا پلاس با قیمت دولتی و به صورت اقساطی
اگر یک نماینده مجلس بخواهد 802 میلیون تومان دریافتی را بدون هیچ سود تسهیلاتی به مجلس طی 45 ماه برگرداند باید ماهیانه بیش از 17 میلیون و 800 هزار تومان قسط دهد. میزان این قسط در صورتی که زمان بازپرداخت را سه ساله (36 ماه) در نظر بگیریم، مبلغی در حدود 22 میلیون و 300 هزار تومان در هر ماه می‌شود.
آفتاب‌‌نیوز :

مجلس یازدهم در این عمر 4 ماهه خود بار دیگر بر سر زبان‌ها افتاده است. پس از ماجرای ودیعه مسکن نمایندگان، این بار تحویل خودروی «دناپلاس» با قیمت دولتی و به صورت اقساطی سبب شد، نگاه‌ها به سمت مجلس یازدهم و تسهیلاتی برود که به وکلای ملت داده می‌شود.

ماجرا از چه قرار بود؟

در واقع براساس سنت هر دوره مجلس، در همان هفته و ماه‌های آغاز به‌کار نمایندگان راه‌یافته به خانه ملت، مبلغی به‌عنوان ودیعه مسکن و خودرویی به‌صورت قسطی تحویل آن‌ها می‌شود.

نمایندگان انقلابی ۸۰۲ میلیون از مجلس وام گرفتند؛ هر نماینده ماهانه چقدر قسط می‌دهد؟

از این‌رو برای نمایندگان این دوره 200 میلیون تومان به‌عنوان ودیعه مسکن درنظر گرفته شد و همچنین برای تامین خودروی نمایندگان در همان ابتدای مجلس، فرم‌هایی در اختیارشان قرار گرفته بود تا یکی از سه گزینه استفاده از خودروی مجلس با راننده و کسر هزینه‌ها از حقوق نماینده، تحویل امانی خودروی صفر (پارس) به نماینده و عودت آن به مجلس در پایان نمایندگی و فروش اقساطی یک خودروی صفر به نماینده (دنا پلاس یا پارس) که قسط آن از دریافتی ماهانه کسر شود، انتخاب شود.

این موضوع چندان رسانه‌ای نشده بود تا اینکه روح‌الله ایزدخواه عضو کمیسیون صنایع و نماینده تهران در مجلس در صفحه شخصی خود در اینستاگرام به شرایط دریافت این خودرو اشاره و نوشت: قیمت تحویل این خودرو به نمایندگان، 302 میلیون تومان و اقساط آن 3 ساله است. سند آن هم حداقل تا یک سال به‌نام مجلس است و امکان فروش به غیر ندارد.

پس از اعلام این خبر، محمدحسین فرهنگی، سخنگوی هیئت رئیسه مجلس اعلام کرد که این خودروها در گذشته به نام نمایندگان شماره‌گذاری می‌شد، اما این دوره به نام مجلس شماره‌گذاری شده است و امکان واگذاری ندارد. همچنین او تشریح کرد که برخی نمایندگان خودروی مناسبی برای سرکشی به حوزه‌های انتخابیه در اختیارشان نیست و پس از پایان دوره مجلس نیز این خودروها مستهلک می‌شود و عملا به درد مجلس نمی‌خورد.

این در حالی است که احمد امیرآبادی فراهانی، عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی ضمن تشریح چرایی اعطای خودرو دنا پلاس به نمایندگان مجلس بیان کرد که همه نمایندگان اقدام به دریافت خودروهای مجلس نکرده‌اند و نمایندگانی که خودروی شخصی داشتند از دریافت این خودروها امتناع کردند.

البته ماجرا به این جا ختم نشد.نماینده قزوین در مصاحبه خود با یکی از خبرگزاری‌ها اظهار کرد که ماشین شاسی بلند برای رفت و آمد به مناطق روستایی می‌خواهد. در نهایت جنجال‌هایی که این خبر به وجود آورد باعث شد که برخی از نمایندگان مجلس مانند غلامرضا منتظری، نایب رئیس کمیسیون فرهنگی و روح الله ایزدخواه، نماینده تهران انصراف خود را از دریافت این خودروها اعلام کنند.

توئیتر و ماجرای دناپلاس نمایندگان

پس از انتشار این مطالب، تعدادی از کاربران توئیتر که برخی از آنها از چهره‌های سیاسی کشور هستند، نسبت به این موضوع واکنش نشان داده و در انتقاد از مجلس مطالبی را بیان کردند. سعید لواسانی امام جمعه لواسان نوشته است: «طبق گفته یکی از نمایندگان، قیمت دنا پلاس تحویلی 302 میلیون است که 3 ساله از حقوق آنان کسر می‌شود یعنی حدودا ماهی 8 میلیون و سیصد هزار تومان. نمایندگان ماهانه چقدر می‌گیرند؟ واقعا غیرقابل پذیرش است. آیا به معنای تضمین تخلفات خودروسازان و چراغ سبز برای سرکیسه کردن مردم نیست؟ شفافیت و پاسخگویی چه شد؟»

پس از انتشار این مطالب، فارغ از اینکه آیا اختصاص چنین تسهیلاتی درست است و آیا لازم است چنین مزایایی در اختیار نمایندگان مجلس قرار بگیرد یا خیر، مجموع ریالی تسهیلاتی که طی این چند ماه اخیر به وکلای ملت پرداخت شده، توجه مردم و رسانه‌ها را جلب کرده است.

پیگیری‌ها در باره میزان تسهیلات پرداختی به نمایندگان مجلس یازدهم گویای این مطلب است که در این چند ماه گذشته مبلغ 200 میلیون بابت ودیعه مسکن به اکثر نمایندگان پرداخت شده است. همچنین از آنجا که برخی از بهارستان نشینان نسبت به کم بودن این مبلغ برای اجاره منزل در تهران گلایه داشتند، وام دیگری به مبلغ 300 میلیون تومان در غالب وام ضروری به نمایندگان داوطلب دریافت این وام پرداخت شده است.

برخی نمایندگان مجلس یازدهم نیز متقاضی دریافت اقساطی یک خودروی صفر دنا پلاس یا پارس بودند که قسط آن از دریافتی ماهانه کسر شود.

در این گزارش سعی کردیم، محاسبه کنیم که اگر یک نماینده مجلس ودیعه مسکن، وام ضروری و خودروی دنا پلاس را دریافت کند، در ماه چقدر باید قسط پرداخت کند.

با محاسبه مبالغ تسهیلات پرداخت شده به وکلای ملت اگر یک نماینده ودیعه مسکن، وام ضروری و خودروی دنای 302 میلیون تومانی را دریافت کرده باشد، در مجموع 802 میلیون تومان از مجلس تسهیلات گرفته است که طی ماه‌های باقی‌مانده از عمر نمایندگی خود باید این مبالغ را به صورت قسطی به مجلس برگرداند.

طبق اطلاعات منتشر شده به نقل از نمایندگان زمان بازپرداخت این تسهیلات سه ساله است اما از آنجا که از عمر مجلس یازدهم حدود 45 ماه باقی مانده است، لذا در این گزارش دو زمان بازپرداخت برای این تسهیلات در نظر میگیریم.

اگر یک نماینده مجلس بخواهد 802 میلیون تومان دریافتی را بدون هیچ سود تسهیلاتی به مجلس طی 45 ماه برگرداند باید ماهیانه بیش از 17 میلیون و 800 هزار تومان قسط دهد. میزان این قسط در صورتی که زمان بازپرداخت را سه ساله (36 ماه) در نظر بگیریم، مبلغی در حدود 22 میلیون و 300 هزار تومان در هر ماه می‌شود.

این در حالیست که حقوق ماهانه مجلسی‌ها در سال گذشته حدود 9 میلیون و 280 هزار تومان بود و امسال، میزان حقوق ماهانه مجلسی‌ها به 11میلیون و 600 هزار تومان رسیده است البته بخش دیگر دریافتی نمایندگان با عنوان ردیف‌های دیگری به آن‌ها تعلق می‌گیرد که شامل هزینه رفت‌وآمد، استخدام منشی، اجاره دفتر، اجاره منزل در تهران و قبض موبایل است. لذا نمایندگان مجلس باتوجه‌به تعداد دفاترشان عدد متفاوتی را در ذیل "هزینه دفاتر" دریافت می‌کنند.

حالا اگر یک نماینده مجلس از اماکن دولتی یا از ملک شخصی خود به‌عنوان دفتر نمایندگی خود استفاده کند، هزینه ماهانه اجاره دفتر که از مجلس دریافت می‌کند، برای خودش باقی می ماند و یا اگر به جای استخدام 3 نیروی کار، فقط یک نفر را استخدام کنند و مبلغ کمتر از چیزی که مجلس برای این امر به حساب نماینده واریز می‌کند، به نیروی کار خود پرداخت کند، مابه‌التفاوت هر کدام از این‌ها در حساب شخصی‌ آن نماینده باقی میماند.

اما اگر طبق گفته خود نمایندگان مجلس که معتقد تنها حقوق نمایندگی‌شان برای آنها می‌ماند و بخش دوم دریافتی آنها برای هزینه‌های دفتر و غیره هزینه می‌شود، پس هر نماینده مجلس با حقوق 11 میلیونی خود بدون هیچ هزینه‌کرد دیگری، در هر ماه می‌تواند تنها نصف اقساط خود را پرداخت کند و مشخص نیست باقی اقساط و هزینه زندگی آنها چگونه تامین می‌شود.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۲۵
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۶
1
20
اینقدر فکر جیبشون هستن وقت سر خاروندن ندارن
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۶
اولٱ به قول جناب پناهی هستند دوستانی که دستشان تو کار خیره ( مگر اکبرخان طبری نگفت کل لواسون رو بنامش می‌کنند) البته قشر اصولگرا ( اصولش رو نمیدونم چیه. مطمئنم اسلامی نیست) دوستان خیرشون فقط در حق صاحب امضاءهای با نفوذ میرسه. در حق ملت و میهن خیری ندارن.
دومٱ من سرهنگ بازنشسته و جانباز دو سه روزه بانک‌های تجارت، ملت، سپه، انصار و مهر سر زدم برای 50 میلیون وام جواب نه و نمیشه...
مقداد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۶
1
23
پس باید کمپین جمع آوری کمک به نمایندگان مظلوم و نیازمند مجلس را راه اندازی کنیم تا از پس مخارج زندگی شان بر بیایند و خدای نکرده فکرشان که باید برای حل مشکلات مردم مشغول شود درگیر مشکلات معیشت نشود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۶
0
30
اونا دوستانی دارند که حاضرند اقساطشان را بپردازند
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۶
0
26
یکی از نشانهای انقلابیگری جمع اوری ثروت است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۶
0
14
اینقدر فکر خودشون هستن وقت سر خاروندن ندارن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۶
0
10
به *۳۴*۵۰۰۰۰۰۰۰٫ badbakhat# هر مبلغی خواستید اهدا کنید صندوق قرض الحسنه مجلس شورای اسلامی
افتابی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۶
12
1
افتاب! انصاف وعدالت حکم میکنه اینهمه که این مجلس داغونه ! ازحسنات وپاکدستی مجلس قبلی هم اشاره ای داشته باشیدتامردم رابه قضاوتی درست هدایت کنید.!
Nima
|
Canada
|
۱۴:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۶
1
7
دریافت تسهیلات توسط نمایندگان مجلس ایرادی ندارد به چند شرط
اول دورویی و ریاکاری مانند ساده زیستی و دفاع از مستضعفین داخل و کل عالم را کنار بگذارند و اعلام کنند مثل تمام افراد دنیا ( بجز کسانی که تعدادشان خیلی خیلی کم است و واقعا چشم از دنیا بسته اند ) 99.99% انسان ها به دنبال منافع مادی، مالی و سود شخصی اند.

دوم حال که تفاوت بین نمایندگان، حاکمان و سایرین در جمع آوری مال و منفعت نیست، دسترسی به ثروت و قدرت باید قانونی، عادلانه و چرخشی باشد، هیچ مقام سیاسی در کشور نباید مادام العمر باشد همه را مردم انتخاب کنند نه شورای نگهبان.

سوم مثل کشورهای توسعه یافته نظیر کانادا هر شهروند ( از صدر تا ذیل) موظف باشد سالیانه
Income statement
یعنی میزان درآمد سالیانه اش را اعلام کند و بر اساس آن مالیات بپردازد.

نکته پایانی مسئولین کشوری در تمام دنیا امتیازاتی می گیرند اما در کشورهای لیبرال دموکرات مثل امریکای شمالی و اروپا دو کار کرده اند که از بقیه موفق ترند اول سکولاریسم یعنی دین و مذهب را دخالت نمی دهند، قانون عرفی حاکم است دوم دموکراسی بعد از چهار سال مردم انتخاب می کنند حاکمان کنار بروند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۶
4
3
جناب آفتابی ها برای پاسخ به این سوال بهتره از دوستان خود در مجلس دهم بپرسید ببینید چطور زندگی میلیاردی خود را گذراندد؟؟؟؟؟؟
پاسخ ها
علی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۶
ناشناس ناراحت نباش این مجلس انقلابی هنوز اول کارش است اینقدر بده بستان تااخر مجلس بکنند برای نوه نبیره هاشان هم تا اخر عمر هر چه بخورند خواهد بود..همین ذاکانی چند دوره هست نماینده هر دوره دوباره همه مزایا هارا می گیرد بد ادای انقلابی در مییاره همین جبهه پایداری ها که همه‌کشور و خوردند و رواج خشونت کردند و کل مجلس هرکدام از چند جای دیگر حقوق دارند به اضافه هدایا پنهان و اشکار .سپس در اختیار حاکمان قدرت هر قانونی لازم داشته باشند تصویب می کنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۶
6
0
لطفا درباره مجلس دوره قبل هم بنویسید
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۶
مجلس پیش و مجلس حال هر دوتا شان رانت خور و منافع طلب هستند ناراحت مجلس پیش و پس نباش .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۶
0
6
اگر نمایندگان واقعاً اهل کار و صداقت و حق هستندبه هر کد ملی از افراد این مملکت فقط ده متر مربع زمین از این سرزمین پهناور سند بزنند ، در شهر ما هر درخت بالای ارتفاعات شهر، اطرافش صد متر یا بیشتر زمین داره با اینکه كد ملی هم نداره!! مسخره میکنند ملت را فقط و فقط
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۶
0
6
اقای نیما اگر مانند کانادا شفاف بشویم .انوقت کار مسیولین و حاکمان از بالا تا پایین خراب است .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۶
11
0
خودتون هم میدونین این خبرا اصلا صحت نداره
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۶
1
0
نماینده های دوره قبل با یه نامه کلی حواله و نوبت کارتکس خودرو به دوستانشان میبخشیدند،شما فکر میکنید به یکی قانع بودند
رضا هاشمی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۶
0
2
من شخصا هر مبلغ یا تسهیلات و امکاناتی غیر از حقوق آنهم به اندازه سایر کارمندان به نمایندگان پرداخت شود حتی ریال آنرا راضی نیستم. روز قیامت از تک تک شان مطالبه میکنم. حتی 1ریال.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۶
0
6
اگر قرار بود برگردانند که زحمت نماینده شدن را نمیکشیدنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۷
0
6
ودیعه مسکن نیروهای ارتش ۵میلیونه اونم با نوبت طولانی
ناشناس
|
France
|
۰۴:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۷
0
2
یه مقدار دوز انقلابی بودنشون در این ایام کرونا کم شده بود دستور فرمودند که بهشون وام تزریق بشه انقلابی بازی بیشتر کنند
ناشناس
|
United States
|
۱۰:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۷
0
7
بیخود نیست این آدما خودشان را به آب و آتیش میزنند که وارد مجلس بشوند حتی با 20 هزار رای. چون اگر برای ملت کاری نمیکنند حداقل اوضاع خودشان خوب میشه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۷
0
2
واقعا نامیدن مجلس انقلابی بهترین نامی بود که استفاده شد
علی تهرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۷
0
2
یک شخصی هرروز صبح سحر لب ساحل اقیانوس ستاره های دریایی راکه از جزرومد دیشب پرت شده بودند تو ساحل را برمیداشت ومینداخت تو اقیانوس تا اینکه نمیرند.شخصی بهش رسید وگفت مردحسابی میدونی چندهزارتا ستاره دریایی تو ساحله و تونمیتونی همه اینها را نجات بدهی.اون مرد در جواب گفت حق باتوست من قادر نیستم تمام این ستاره های دریایی را نجات بدهم. ولی برای این یکی که میندازم تو آب خوب شد چون اون زنده میمونه‌.
حالا حکایت این نمایندگانه که اینها فقط تو مجلس برای نجات خودشان ورفاه خودشان تقلا میکنند وبس ونه برای رفاه من وشما وحتی رای دهندگانشان.
ماشدیم اون فردی که نمایندگان را همچون ستاره های دریایی پرتاپ میکنه تو اقیانوس قدرت وثروت و شهرت خانه ملت.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۷
0
3
انقلابی ترین مجلس اینه،تا میشه بهشون حق سکوت بدید اونی که وجدان داره صداش تو مجلس در میا بحال مردمش گریه میکنه بعد میگن رای بدیدکه مامردمو دور بزنیم و بریز بپاش کنیم
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین