کد خبر: ۶۷۶۸۰۶
تاریخ انتشار : ۳۰ مهر ۱۳۹۹ - ۰۷:۰۱
نخست وزیر دانمارک بعد از افشای رسوایی آزار‌های جنسی شهردار کپنهاگ می‌گوید اقدامات کافی برای مقابله با چنین معضلاتی انجام نشده است.
آفتاب‌‌نیوز :

مته فردریکسن، نخست وزیر دانمارک در پارلمان این کشور در پاسخ به پرسش خبرنگاران اظهار داشت «باید تلاش‌های بیشتری برای عدم تکرار آزار و اذیت جنسی زنان در این کشور در دستور کار قرار گیرد.»

خانم فردریکسن در حالی این اظهارات را به زبان می‌آورد که جپه کوفود، وزیر خارجه او با فشار‌های فزاینده‌ای در خصوص کناره‌گیری از سمت خود به دلیل داشتن رابطه جنسی با یک نوجوان ۱۵ ساله رو به رو است. این اتفاق ۱۲ سال پیش زمانی رخ داده که کوفود ۳۴ سال داشته و دختر نوجوان برای دوره کارآموزی در پارلمان دانمارک مشغول به فعالیت بوده است.

در آن زمان کوفود بابت این موضوع عذرخواهی کرد و از برخی از مسئولیت‌های خود در حزب محروم نیز شد، اما بعدا به عنوان کاندیدای اصلی حزب برای پارلمان اروپا معرفی شد. با وجود اینکه سال‌های زیادی از آن ماجرا می‌گذرد، انتشار جزئیات تازه‌ای از آن ماجرا، دوباره برای کوفود ۴۶ ساله دردسرساز شده است.

با وجود تمام انتقادات، خانم فردریکسن تصمیم گرفت در کنار وزیر خارجه خود بایستد و در دفاع از او گفت، «او قبلا هزینه آن رفتار خود را پرداخته است.»

نخست وزیر دانمارک در این خصوص به خبرنگاران گفت: «این اشتباهی بوده که سال‌ها قبل انجام شده و کوفود هم بابت آن هم عذرخواهی کرده و هم هزینه آن رفتار را پرداخت کرده است. در نتیجه من نمی‌خواهم دانمارک و حزب سوسیال دموکرات به مکانی تبدیل شود که افراد بابت تجربه‌ای اشتباه در گذشته که بابتش هم عذرخواهی کرده‌اند و هم عواقبش را تجربه کرده‌اند نتوانند به زندگی خود ادامه دهند.»

خانم فردریکسن، اما در خصوص استعفای دیگر سیاستمدار سرشناس حزب سوسیال دموکرات یعنی فرانک ینسن تاکید کرد که استعفای او به دلیل رسوایی جنسی به درستی صورت گرفته است.

فرانک ینسن، شهردار کپنهاگ پایتخت دانمارک پس از اعتراف به آزار و اذیت چندین زن در طول ۳۰ سال فعالیت در سیاست، روز دوشنبه ۱۹ اکتبر (۲۸ مهر) از سمت خود کناره‌گیری کرد.

در همین رابطه مارتن اوسترگارد، رهبر حزب سوسیال لیبرال، اوایل ماه جاری به دلیل تلاش برای مخفی نگه داشتن ماجرای آزار و اذیت یک زن که چند سال پیش رخ داده بود از سمت خود استعفا کرده بود.

این اتفاقات در حالی در دانمارک رخ داده که این کشور عموما به دلیل سطح بالای برابری جنسیتی مورد تحسین قرار می‌گیرد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین