کد خبر: ۶۷۶۸۴۱
تاریخ انتشار : ۳۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۲
روزنامه همدلی در مطلبی نوشت: تقریبا دو هفته به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باقی مانده و طبیعی است که در این دو هفته تب انتخابات در آمریکا افزایش یابد و این تب در جغرافیای آمریکا محدود نخواهد بود و بخش‌های عمده‌ای از کل جهان را فرا خواهد گرفت.
آفتاب‌‌نیوز :

آنچه که حائز اهمیت است شناسایی دقیق‌تر مخالفان هر یک از دو نامزد در داخل و خارج ایالات متحده است. تقریبا دو هفته به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باقی مانده...آنچه که حائز اهمیت است شناسایی دقیق‌تر مخالفان هر یک از دو نامزد در داخل و خارج ایالات متحده است که برای شناسایی آنها می‌توان داخل و خارج آمریکا را به سه دسته عمده به ترتیب زیر تقسیم کرد :

الف: آمریکایی‌ها- ب: ایرانیان- ج:جهان خارج از آمریکا.
آمریکایی‌ها: در داخل آمریکا و قبل از کرونا، ترامپ در حوزه اقتصادی موفق شده بود تغییر و تحولی ایجاد کند و بهبود نسبی در کسب و کار به‌وجود آورد و از تعداد بیکاران بکاهد و درآمد شهروندان را بالنسبه افزایش بدهد.آن دسته از آمریکایی‌ها، خصوصا سفیدپوستان که از مواهب اقتصادی ترامپ برخوردار شدند، از انتخاب مجددش خوشحال و استقبال خواهند کرد و وجود او را در کاخ سفید به نفع خودشان می‌دانند و در این روز بازار انتخابات ترامپ را گرم می‌کنند. در مقابل گروه فوق، دانشگاهیان و روشنفکران، طرفداران حقوق بشر و حقوق زنان و طرفداران محیط‌زیست، اقلیت‌های نژادی و دینی و آن‌هایی که برای افزایش اعتبار آمریکا در سطح جهانی ارزش قائلند و به دمکراسی آمریکایی اعتقاد و باور دارند را می‌توان نام برد. این گروه نمی‌توانند از انتخاب مجدد ترامپ خوشحال و راضی باشند و انتخاب مجددش را سمی مهلک برای حیات و بقای این کشور قلمداد می‌کنند و ایجاد گسل در جامعه آمریکا را حاصل حضور مجددش در کاخ سفید بر می‌شمارند.

جهان خارج از آمریکا: در خارج از آمریکا هم می‌توان به نوعی مبنای تقسیم‌بندی را موافقت و یا بی‌طرفی نسبت به جمهوری اسلامی از یک سو، و مخالفان جمهوری اسلامی از دیگر سو، تقسیم کرد.

کشورهای اروپایی، روسیه و چین نسبت به جمهوری اسلامی موضع بی‌طرفانه یا موافقت دارند و از یکجانبه‌گرایی آمریکا و شعار «اول آمریکا» و روش قلدرمآبانه ترامپ که پروتکل‌ها در روابط بین‌المللی را نادیده می‌گیرد و نسبت به سازمان‌های بین‌المللی که حاصل سال‌ها تلاش رجال صاحب‌نام قدیم و معاصر دنیا است، بی‌اعتنا است، ناراحت و ناراضی و نگران هستند و او را تهدیدی جدی برای نظم حاکم بر جهان می‌دانند که فقط به حفظ منافع و برتری ایالات متحده فکر می‌کند و گام بر می‌دارد. گروه دیگر، کشوهایی هستند که در تخاصم و تقابل با جمهوری اسلامی قرار دارند و برخی از کشورهای عربی و اسرائیل را می‌توان ذکر کرد. کشورهایی که در دوران ریاست جمهوری «باراک اوباما» چندان مورد توجه کاخ سفید قرار نداشتند. این کشورها خوف آن را دارند که با انتخاب بایدن، دوران اوباما تکرار شود و واشنگتن به برجام تعدیل شده بر گردد و همه آنچه را که در چهار سال اخیر بافتند پنبه شود و حتی «معامله قرن» که «جراد کوشنر» داماد ترامپ برای انزوای فلسطینی‌ها در همکاری با نتانیاهو مطرح کرده به زباله‌دان تاریخ فرستاده شود

 

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین