کد خبر: ۶۸۰۰۰۹
تاریخ انتشار : ۲۱ آبان ۱۳۹۹ - ۰۷:۴۳

گفت‌وگوی رهبران کشورهای فرانسه، آلمان و بریتانیا با جو بایدن

رهبران فرانسه، آلمان و بریتانیا به‌عنوان سه کشور تاثیرگذار اروپایی در نخستین گام، امروز سه‌شنبه ۱۱ نوامبر (۲۰ آبان) با جو بایدن، رئیس جمهور منتخب ایالات متحده آمریکا تلفنی گفت‌وگو کردند.
گفت‌وگوی رهبران کشورهای فرانسه، آلمان و بریتانیا با جو بایدن
آفتاب‌‌نیوز :

طبق گزارش کاخ ریاست جمهوری فرانسه، الیزه امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه به جو بایدن در این گفت‌وگوی تلفنی گفته است، آمادگی دارد تا در زمینه آب و هوا، بهداشت، مبارزه با تروریسم و دفاع از حقوق اساسی با یکدیگر همکاری کنند.

کاخ الیزه مدت زمان این گفت‌وگوی تلفنی را ده دقیقه‌ عنوان کرد.

ماکرون بر خلاف بسیاری از رهبران جهان تاکنون دیداری رسمی با جو بایدن نداشته است چراکه وی در سال ۲۰۱۷ به ریاست جمهوری فرانسه رسید و پیش از آن بایدن بین سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۶ به‌عنوان معاون باراک اوباما در کاخ سفید بود.

گفت‌وگوی بایدن و مرکل

سخنگوی آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان نیز گفت که وی با جو بایدن تلفنی صحبت کرده است و درباره اهمیت همکاری‌ها توافق داشته‌اند.

سخنگوی مرکل در بیانیه‌ای گفت: «او به بایدن و کامالا هریس پیروزی در انتخابات را تبریک گفت. صدراعظم این خواسته را مطرح کرد که همکاری‌های نزدیک و قابل اعتمادی در آینده با یکدیگر داشته باشند.»

وی افزود: «صدراعظم و رئیس جمهور منتخب تایید کردند که همکاری‌های کشورهای دو سوی اقیانوس اطلس از نظر بسیاری از چالش‌های جهانی از اهمیت بالایی برخوردار است.»

گفت‌وگوی جانسون و بایدن

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا نیز به مدت ۲۰ دقیقه با بایدن تلفنی گفت‌وگو کرد.

وی خواستار تقویت همکاری‌ها بین دو کشور بریتانیا و ایالات متحده آمریکا شد.

سخنگوی دفتر نخست وزیر بریتانیا درباره این گفت‌وگوی تلفنی گفت: «آن‌ها درباره روابط نزدیک و طولانی مدت بین دو کشور بحث کردند و متعهد شدند که این مشارکت را در سال‌های آینده در زمینه‌هایی مانند تجارت و امنیت مخصوصا از طریق ناتو توسعه دهند.»

وی افزود: «نخست وزیر و رئیس جمهور منتخب همچنین مشتاقانه در انتظار همکاری‌های نزدیک در زمینه اولویت‌های مشترک خود از مقابله با تغییرات آب و هوایی تا ارتقای دموکراسی و احیای اقتصادی مجدد پس از همه‌گیری ویروس کرونا هستند.»

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین