کد خبر: ۶۸۰۳۰۷
تاریخ انتشار : ۲۳ آبان ۱۳۹۹ - ۰۴:۵۰
اهل رسانه هدف حملات تروریستی در افغانستان؛

الیاس داعی خبرنگار رادیو آزادی در افغانستان کشته شد

یک خبرنگار افغان كه در يك شبكه راديويی تحت حمایت مالی آمريكا كار می‌كرد، روز پنج‌شنبه در جریان انفجاری در جنوب افغانستان كشته شد.
الیاس داعی خبرنگار رادیو آزادی در افغانستان کشته شد
آفتاب‌‌نیوز :

این حادثه تنها چند روز پس از آن روی داد که یما سیاوش، یکی از مجریان پیشین تلویزیون افغانستان نیز به شیوه‌ای مشابه در کابل کشته شد.

الیاس داعی، خبرنگار رادیو آزادی در اثر انفجار بمبی کشته شد که به ماشین او چسبانده شده بود. خودروی او در شهر لشکرگاه ولایت هلمند افغانستان منفجر شد. لشکرگاه در هفته‌های اخیر کانون نبردهای شدید بین نیروهای دولتی و طالبان بوده است.

در ماههای اخیر با افزایش خشونتها در افغانستان و علیرغم ادامه گفتگوهای صلح بین دولت این کشور و نمایندگان طالبان، قتل‌های هدفمند شخصیت‌های برجسته از جمله خبرنگاران، روحانیون، سیاستمداران و فعالان حقوق بشر افزایش یافته است.

الیاس داعی که ۳۳ سال داشت به همراه برادرش در حال رفتن به باشگاه مطبوعات محلی بود که ماشینش منفجر شد. در جریان این حادثه برادر او و دو نفر دیگر زخمی شدند.

صدیق صدیقی، سخنگوی اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان در پیامی توئیتری اعلام کرد: «بدون شک ترور الیاس داعی کار دشمنان آزادی بیان و رسانه است.»

اشرف غنی نیز در بیانیه جداگانه‌ای این قتل را محکوم و اعلام کرد که دولتش «متعهد به حفظ و گسترش آزادی بیان» است.

رادیو آزادی که در زمان جنگ سرد تأسیس شده، توسط دولت ایالات متحده آمریکا تأمین مالی می‌شود.

راس ویلسون، نماینده ارشد ایالات متحده در کابل نیز قتل الیاس داعی را «حمله دیگری به آزادی مطبوعات» توصیف کرد و در پیامی توییتری نوشت که «حمله به خبرنگاران باید فوراً متوقف شود.»

کمیته مصونیت خبرنگاران افغانستان از اعضای خود خواست تا «حفظ امنیت خود را به عنوان بالاترین اولویت کاریشان در نظر بگیرند.»

تا کنون هیچ گروهی مسئولیت حمله را بر عهده نگرفته است؛ با این وجود روز چهارشنبه امرالله صالح، معاون رئیس جمهور افغانستان گروه طالبان را به برنامه‌ریزی برای کشتن اعضای گروه‌های جامعه مدنی متهم کرد.

او در توییتر خود گفت: «آنها اهداف نرم هستند. این قتل‌ها برای فرسایش و آسیب رساندن به احساسات جامعه است تا منجر به افزایش نارضایتی مردم از دولت شود.»

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین