کد خبر: ۶۸۰۴۳۲
تاریخ انتشار : ۱۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۰
تبلیغات
ویندوز معمولی و ویندوز سرور قابلیت حافظه پشتیبانی خوبی دارند، ولی ویندوز سرور با توجه به دارا بودن فضای ذخیره سازی بیشتر، از حافظه سیستم پشتیبانی بهتری نیز می‌کند.
آفتاب‌‌نیوز :

تصور بسیاری از کاربران این است که بین ویندوز سرور و ویندوز معمولی تفاوتی وجود ندارد و قابلیت و امکانات مشابهی باهم دارند، اما این‌طور نیست و در این بخش قصد داریم شما را با تفاوت‌های ویندوز سرور و ویندوز معمولی آشنا کنیم.

چنانچه قصد خرید لایسنس ویندوز سرور ۲۰۱۹ را دارید ادامه مطلب را مزالعه کنید.

فضای ذخیره سازی، یکی از تفاوت‌های اصلی ویندوز سرور و ویندوز معمولی است که ویندوز سرور از فضای ذخیره سازی بیشتر برخوردار است و به همین منظور کاربران می‌توانند فایل‌های متعددی را در ویندوز سرور ذخیره سازی کنند و بهترین استفاده را از این سرور داشته باشند.

به طور کلی مراکز و سازمان‌های مختلف از ویندوز معمولی بیشتر برای انجام کار‌های ثابت خود استفاده می‌کنند و ویندوز سرور به منظور مدیریت و کنترل سرویس‌های درون شبکه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد.

درواقع ویندوز سرور کار‌های پیچیده و سخت و ویندوز معمولی امور ساده سیستم را انجام می‌دهند.

کاربران با استفاده از ویندوز سرور اطلاعات و برنامه‌های مختلفی را اشتراک گذاری می‌کنند و اغلب کار‌های درون شبکه و برون شبکه را از طریق این سرور انجام می‌دهند.

از تفاوت‌های دیگر ویندوز معمولی با ویندوز سرور، میزان دسترسی آن‌ها به حساب مایکروسافت است که در ویندوز سرور امکان ورود به حساب اصلی مایکروسافت وجود ندارد و تنها از طریق ویندوز معمولی می‌توان به اکانت مربوطه وارد شد.

درواقع دسترسی به حساب مایکروسافت در ویندوز سرور محدودیت‌های خاص خود را دارد و برای ذخیره سازی فایل‌های مختلف بر روی حساب مایکروسافت خود تنها می‌توانید از طریق سرور معمولی این کار را انجام دهید.

ویندوز سرور به خوبی از بخش هسته سیستم یا Core پشتیبانی می‌کند، ولی ویندوز معمولی این قابلیت را ندارد و از اطلاعات هسته ویندوز پشتیبانی نمی‌کند.

ویندوز معمولی و ویندوز سرور قابلیت حافظه پشتیبانی خوبی دارند، ولی ویندوز سرور با توجه به دارا بودن فضای ذخیره سازی بیشتر، از حافظه سیستم پشتیبانی بهتری نیز می‌کند.

اتصالات شبکه یکی دیگر از معیار‌های اصلی تفاوت ویندوز سرور با ویندوز معمولی است که در ویندوز سرور می‌توانید به شبکه‌های مختلفی متصل شوید، اما از طریق ویندوز معمولی نمی‌توانید به شبکه‌های متعددی متصل شوید.

ویندوز سرور در مقایسه با ویندوز معمولی امکانات و قابلیت‌های بیشتری دارد که اگر به دنبال کار‌های مربوط به سخت‌افزار هستید، بهتر است از ویندوز سرور استفاده کنید.

عناوینی که در ادامه مطلب به آن‌ها اشاره خواهد شد، به شرح زیر است:

آشنایی بیشتر با ویندوز سرور

بررسی امکانات ویندوز سرور (Windows Server)

۲۰ تفاوت ویندوز سرور و ویندوز معمولی

ویندوز سرور درواقع برنامه‌ای است مخصوص سیستم عامل ویندوز که هرساله نسخه‌های جدیدی از آن توسط شرکت مایکروسافت ارائه می‌شود و قابلیت نصب و اجرا بر روی سرور‌های مختلف را دارد.

عملکرد اصلی ویندوز سرور، مدیریت و کنترل بخش‌های مختلف شبکه است که امروزه اغلب مراکز تجاری و غیر تجاری برای ساماندهی به امور خود از نسخه‌های گوناگون ویندوز سرور استفاده می‌کنند.

یکی از امکانات اصلی ویندوز سرور، بخش Hcl است که کاربران به راحتی می‌توانند سرویس‌های مجازی را تحت کنترل خود قرار دهند و به بهترین شکل ممکن سیستم‌های مربوطه را مدیریت کنند.

در ویندوز سرور ۲۰۱۹ بخش HCI امکانات بیشتری دارد و به وسیله این بخش می‌توان از مرکز اطلاعات نرم‌افزاری به خوبی پشتیبانی کرد.

در نسخه ۲۰۱۹ ویندوز سرور، بخشی تحت عنوان Subsystem وجود دارد که ارتباط میان لینوکس و سایر قسمت‌های سرور را برقرار می‌کند و در پشتیبانی سرور نیز نقش اساسی را ایفا می‌کند.

امنیت سرور‌ها یکی از دغدغه‌های اصلی کاربران است که تمام برنامه نویسان مطرح دنیا روی این موضوع تأکید ویژه‌ای دارند و امروزه اغلب سرور‌هایی که طراحی می‌شوند، تا حدود زیادی از امنیت بالایی برخوردارند.

تقریباً تمام نسخه‌های ویندوز سرور امنیت خوبی دارند و کاربران با اطمینان کافی می‌توانند از خدمات و امکانات آن‌ها استفاده کنند.

طبق بررسی‌های انجام شده نسخه ۲۰۱۹ ویندوز سرور نسبت به نسخه‌های قبلی ویندوز از امنیت بهتری برخوردار است و این امر باعث شده است که کاربران از ویندوز سرور ۲۰۱۹ استفاده بیشتری نیز کنند.

البته هیچ سرور یا برنامه غیر قابل هک شدن وجود ندارد و امکان سرقت اطلاعات هر سروری وجود دارد، اما کاربران باید در این زمینه فعالیت‌های خود را با دقت کافی و رعایت یکسری نکات انجام دهند.

بررسی امکانات ویندوز سرور (Windows Server)

به طور کلی ویندوز سرور چندین نسخه گوناگون مانند سرور ۲۰۱۲، ۲۰۱۶، ۲۰۱۹ و ... دارد که قصد داریم در این بخش به امکانات مختلف ویندوز‌های سرور بپردازیم و توضیح مختصری درباره هریک از آن‌ها بدهیم.

ویندوز سرور ۲۰۱۲ بخشی به نام Hyper-V دارد که اطلاعات به صورت کامل توسط آن در فضا‌های مختلف ذخیره می‌شوند و کاربران با اطمینان کافی می‌توانند اطلاعات خود را در این سرور ذخیره سازی کنند و هر زمان که تمایل داشتند، بتوانند به اطلاعات خود دسترسی داشته باشند.

در ویندوز سرور ۲۰۱۲ تغییراتی در قسمت‌های سرویس شبکه و پروتکل‌های امنیتی انجام شد که در بهبود عملکرد سیستم‌های ابری تأثیر گذار است.

با توجه به بروز رسانی‌ها بخش powershell، مدیریت تنظیم شبکه سرور نسبت به نسخه‌های قبلی نیز کارایی بهتری پیدا کرده است.

با توجه به به‌روزرسانی‌های انجام شده در بخش سیستم‌های ذخیره سازی، کاربران به راحتی می‌توانند فایل‌های مختلفی را به اشتراک بگذارند و به راحتی به آن‌ها دسترسی داشته باشند.

درواقع در ویندوز سرور ۲۰۱۲ تغییرات اساسی شکل گرفت و امکانات جدیدی به آن اضافه شد که در سرور‌های قبلی این امکانات وجود نداشت.

در ویندوز سرور ۲۰۱۶ قابلیت جدیدی تحت عنوان Nano server به برنامه اضافه شد که امنیت سیستم را بالا می‌برد و امکان هک شدن سیستم را به حداقل می‌رساند.

همچنین کاربران با استفاده از برنامه Network Controller در ویندوز سرور ۲۰۱۶ به راحتی می‌توانند تمام دستگاه‌های شبکه را مدیریت و کنترل کنند.

همچنین در ویندوز سرور ۲۰۱۹ گزینه‌ای تحت عنوان Windows Admin Center به صورت کامل به‌روزرسانی شده است که وظیفه مدیریت کلی سرور را برعهده دارد.

درواقع Admin Center مهم‌ترین بخش سرور محسوب می‌شود که به نوعی هماهنگی و ارتباط بین سایر قسمت‌ها توسط این بخش انجام می‌شود و در صورت غیرفعال شدن، تقریباً تمام امکانات سرور دچار اختلال می‌شود.

درواقع windows admin center بر عملکرد قسمت‌های در حال اجرا سرور نظارت کلی می‌کند.

اگر می‌خواهید درباره ویندوز سرور و ویندوز معمولی اطلاعات بیشتری کسب نموده و در صورت نیاز هر کدام از این ویندوز‌ها را انتخاب و خریداری نمایید، وبسایت مایکروسافت می‌به آدرس www.microsoftme.ir/Buy-windows-۱۰ می‌تواند در این زمینه به شما خدمات مطلوبی ارائه دهد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین