کد خبر: ۶۸۱۱۲۸
تاریخ انتشار : ۲۷ آبان ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۹

سرطان مری شایع‌ترین سرطان در خراسان رضوی

دبیر انجمن علمی جراحان شاخه خراسان گفت: در خراسان رضوی سرطان مری شایع‌ترین سرطان بوده و تعداد افراد درگیر این نوع سرطان در استان بالا است.
سرطان مری شایع‌ترین سرطان در خراسان رضوی
آفتاب‌‌نیوز :

دکتر فتاحی‌معصوم اظهار کرد: شایع‌ترین سرطان‌ها در آقایان ایرانی سرطان‌های پروستات، پوست، معده، روده بزرگ، خون و مثانه و در بانوان ایرانی سرطان‌های پستان، رحم، روده بزرگ، تیروئید، پوست و معده جزو شایع‌ترین سرطان‌ها هستند و در خراسان رضوی هم سرطان مری شایع‌ترین سرطان بوده و تعداد افراد درگیر این نوع سرطان در استان بالا است.

دبیر انجمن علمی جراحان شاخه خراسان افزود: بر خلاف سایر کشورها که سرطان ریه عامل مرگ‌ومیر است در ایران سرطان‌های گوارشی و پستان مهم‌ترین علت مرگ و میر هستند و بنابراین اهمیت آشنایی با موارد خطرآفرین و مراجعه به‌موقع در شناخت زودرس سرطان و درمان آن بسیار مهم است.

وی با بیان اینکه آنچه که امروز در برخورد با سرطان اهمیت پیدا کرده تشخیص صحیح و درمان به‌موقع آن براساس کار گروهی و چندتخصصی است و بهترین روش درمانی برای هر فرد این است که این کار بسته به علائم و سوابق فرد بیمار انجام شود، خاطرنشان کرد: خوشبختانه در مراکز درمانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد به‌خصوص بیمارستان امید که مرکز درمانی تخصصی سرطان است جلسات هم‌فکری متخصصان در جهت بهترین اقدام در امر درمان بیماران به‌صورت مستمر برگزار می‌شود.

فتاحی‌معصوم اضافه کرد: در این جلسات تخصصی جراحان و متخصصان سرطان، هماتولوژی، رادیوتراپی، رادیولوژی، آسیب‌شناسی، آنکولوژی، ژنتیک و سایر تخصص‌ها در خصوص سرطان‌های سر و گردن، گوارشی، رحم و پستان تبادل نظر می‌شود تا بهترین مسیر درمانی به بیمار و خانواده‌اش پیشنهاد شود.

دبیر انجمن علمی جراحان شاخه خراسان با اشاره به اینکه پس از راه‌اندازی ساختمان دوم بیمارستان امید شاهد بازسازی اتاق عمل، اورژانس و درمانگاه این مرکز درمانی بودیم، بیان کرد: در زمستان سال گذشته گروه جراحی سرطان که در بیمارستان‌های مختلف کار می‌کردند در بیمارستان امید متمرکز شدند و مجدد بخش جراحی این مرکز درمانی افتتاح شد و جا دارد که از تلاش‌ها و زحمات مسئولان قبلی و فعلی دانشگاه علوم پزشکی مشهد و بیمارستان امید تقدیر و تشکر ویژه کنیم.

وی با ذکر این نکته که در تابستان امسال و در ادامه روند ارزشیابی‌ها که با حضور تیم اعزامی وزارتخانه انجام شد گروه جراحی سرطان موفق به دریافت مجوز فلوشیپ در این نوع جراح شد، تأکید کرد: از مهر ماه امسال فلوی جراحی سرطان شروع به‌کار کرد که این مهم حاصل تلاش‌ها و زحمات چند ساله اساتید پیشکسوت دانشگاه علوم پزشکی مشهد و پزشکان گروه جراحی سرطان این دانشگاه است.

فتاحی‌معصوم تصریح کرد: لازم به ذکر است که مشهد پس از تهران و شیراز سومین شهری است که اقدام به راه‌اندازی فلوی جراحی سرطان کرده و امیدواریم که بتوانیم در مسیر رشد و تقویت این رشته و خدمت‌رسانی بهتر به بیماران سرطانی گام برداریم.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطرنشان کرد: جا دارد که از دکتر نوازی و دکتر ابطحی اساتید فقید گروه جراحی سرطان که در سال 99 به رحمت خدا رفتند یاد کنیم، اساتید نخبه، پیشکسوت و پیشتاز در عرصه جراحی سرطان که در طول حیات خود خدمات مؤثری در گروه سرطان دانشگاه علوم پزشکی مشهد داشتند و امیدواریم که ما به عنوان شاگردان آنان به‌خوبی ادامه‌دهنده راه این اساتید به‌نام و برجسته باشیم.

وی با تأکید بر اینکه در حال حاضر در بیمارستان امید کلیه درمان‌های به‌روز سرطان منطبق با آخرین دستورالعمل‌های جراحی انجمن‌های سرطان و گایدلاین‌های علمی انجام می‌شود، بیان کرد: هم‌اکنون جراحی‌های کم تهاجمی و استفاده از وسایل کم تهاجمی در سرطان‌های گوارشی، پستان، جراحی ضایعات غیر قابل لمس پستان، شیمی‌درمانی در حین عمل و جراحی سرطان‌های پوست و سر و گردن، بازسازی و عمل‌های ترمیمی بعد از سرطان و مداخلات رادیولوژی انجام می‌شود، همچنین پرتودرمانی هم به شکل خرید خدمت در یکی از بیمارستان‌های غیردانشگاهی انجام می‌شد که در ماه‌های اخیر به جهت تحریم‌های شرکت طرف قرارداد فعلاً متوقف شده و امیدواریم با پیگیری‌هایی که در حال انجام است این درمان هم دوباره به‌روز شود.

فتاحی‌معصوم گفت: از نظر تحقیقاتی هم تاکنون طرح‌های متعددی را در قالب پایان‌نامه‌های دستیار تخصصی و دستیار عمومی جراحی و همین‌طور مشترک با سایر گروه‌ها همچون آنکولوژی، پرتودرمانی، علوم پایه، ژنتیک و سلول‌های مولکولی انجام شده و برخی طرح‌های دیگر هم در حال انجام است و به‌تازگی نیز مقاله مشترکی با همکاری دانشگاه‌های علوم پزشکی مشهد، تهران و جان‌هابکینز در مجله معتبر ISI به چاپ رسیده است.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با تأکید بر اینکه اگر خانم‌ها هرگونه علائمی همچون تغییر شکل در پستان، ضعف، احساس توده، درد غیرمعمول، ترشح غیرطبیعی، ترشح خونی و تغییرات نوک سینه دارند باید هرچه سریع‌تر به پزشک جراح مراجعه کنند، تصریح کرد: ما بعضاٌ شاهد عدم مراجعه به‌موقع افراد به جهت بی‌علامت بودن هستیم، زیرا فکر می‌کنند که مشکلی برایشان ایجاد نمی‌کند و برخی اوقات هم مشاهده شده که بسیار دیر مراجعه کرده‌اند، توصیه ما این است که هرگونه مورد مشکوک یا تغییرشکلی احساس کردند بلافاصله به پزشک مراجعه شود تا ضمن اقدامات تشخیصی و درمانی به‌موقع، جلوی آسیب‌های بیشتر و شدیدتر گرفته شود.

وی تأکید کرد: داشتن سبک زندگی سالم، ورزش کردن، مصرف میوه‌های پرویتامین، کاهش استفاده از چربی در مصرف مواد غذایی، پرهیز از کشیدن سیگار و دخانیات، خواب منظم شبانه و پرهیز از استرس در پیشگیری از سرطان پستان و دیگر سرطان‌ها بسیار مؤثر است.

فتاحی‌معصوم ادامه داد: اگر مردم در خصوص پیگیری و مراقبت از بیماران سرطانی و انجام اقدامات پیشگیرانه برای این نوع بیماران سوالی داشتند می‌توانند همه‌روزه در نوبت صبح می‌توانند به کلینیک خودمراقبتی بیمارستان امید مراجعه کنند و از خدمات رایگان آموزشی در این خصوص بهره‌مند شوند و ضمن دریافت پاسخ سوالات خود، آموزش‌های لازم را فرا بگیرند.

دبیر انجمن علمی جراحان شاخه خراسان در خصوص اقدامات انجام شده برای بیماران کرونایی مشکوک یا مبتلا به کرونا، گفت: با توجه به اینکه در بحران همه‌گیری کرونا هستیم لازم به ذکر است که بخش جراحی سرطان بیمارستان امید در طول 8 ماهه کرونایی با توجه به اینکه امکان تأخیر در امر درمان بیماران سرطانی نبود لحظه‌ای تعطیل نبود و اتاق عمل و درمانگاه این مرکز درمانی هم فعال بود و خدمت‌رسانی لازم و به‌موقع را به بیماران داشتیم.

وی افزود: در صورتی‌که در بررسی اولیه بیمار سرطانی مشخص می‌شد که فرد بیمار مشکوک یا مبتلا به کرونا است، وی جهت درمان و اقدامات تشخیصی ایزوله می‌شد و در صورتی که علائم کووید 19 داشت بلافاصله به بیمارستان‌های معین کرونا اعزام می‌شد، اما در مابقی بیماران سرطانی اقدامات درمانی مختلف همچون شیمی درمانی، پرتو درمانی و جراحی انجام می‌شد.

فتاحی‌معصوم بیان کرد: با توجه به اینکه کاهش ایمنی در بیماران سرطانی، به‌خصوص کسانی که تحت جراحی و درمان‌های مکمل هستند لازم است که مراقبت‌های ویژه‌ای از آنان از سوی اعضای خانواده‌شان انجام شود، به‌طور مثال می‌توان به حداقل خروج از منزل، عدم حضور در تجمعات و مراکز پر رفت‌وآمد، استفاده دستکش، ماسک و شیلد، شست‌وشوی مکرر دست‌ها با آب و صابون و مصرف ویتامین‌های مکمل اشاره کرد.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین