کد خبر: ۶۸۱۴۱۴
تاریخ انتشار : ۲۹ آبان ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۶

سفر پامپئو به جولان اشغالی سوریه / واکنش دمشق

پامپئو بعد از دیدار با مقامات اسرائیی به جولان اشغالی سوریه وارد. وزارت خارجه سوریه در بیانیه‌ای اقدام وزیر خارجه آمریکا در ورود به جولان اشغالی سوریه را شدیداً محکوم کرد.
سفر پامپئو به جولان اشغالی سوریه / واکنش دمشق
آفتاب‌‌نیوز :

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) به نقل از منبعی در وزارت خارجه این کشور پنجشنبه‌شب گزارش داد که این اقدام مایک پامپئو نقض آشکار حاکمیت جمهوری عربی سوریه است.

در این بیانیه آمده است: «این سفر پامپئو همزمان با حملات مداوم نیروهای اشغالگر اسرائیلی به سوریه شده است که آخرین آن دو روز پیش به تاریخ هفدهم نوامبر بوده است».

وزارت خارجه سوریه تأکید کرد که این گونه سفرها جنایتی است که رژیم صهیونیستی را به تداوم روش خصمانه و خطرناک تشویق می‌کند.

دمشق از سازمان ملل و جامعه جهانی خواست این گونه اقدامات و سفرها را که نقض قطعنامه‌های سازمان ملل است، محکوم کنند. وزارت خارجه سوریه همچنین بار دیگر از شورای امنیت خواست که به مسئولیت خود در قبال اتخاد اقدامات قاطعانه برای ممانعت از تکرار چنین سفرهای تحریک برانگیز عمل کند.

جولان اشغالی سوریه بخشی از استان «القنیطره» سوریه است. رژیم صهیونیستی در جنگ شش روزه سال ۱۹۶۷ این منطقه را اشغال و در سال ۱۹۸۲ آن را ضمیمه خود کرد؛ جامعه بین‌الملل هرگز این اقدام را به‌رسمیت نشناخته است.

خبرگزاری فرانسه بعداز ظهر پنجشنبه گزارش داد که پامپئو بعد از دیدار با مقامات صهیونیست در فلسطین اشغالی به جولان اشغالی سوریه وارد شده است.

وزیر امور خارجه آمریکا در بدو ورود به جولان اشغالی سوریه گفت: «به اینجا آمده‌ام تا بار دیگر بر حاکمیت اسرائیل بر جولان تأکید کنم. رئیس‌جمهور ترامپ حاکمیت اسرائیل بر این منطقه را به رسمیت شناخته است».

«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا دوشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۸ در اقدامی مغایر با قطعنامه‌های سازمان ملل با دستوری حاکمیت رژیم صهیونیستی بر بلندی‌های جولان اشغالی سوریه را به رسمیت شناخت.

او پیش‌تر در اقداماتی که خارج از عرف دیپلماتیک و مخالف با قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل بوده، شهر قدس اشغالی را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی به رسمیت شناخت و بعد از آن، سفارت واشنگتن در تل آویو را به این شهر فلسطینی منتقل کرد.

وزیر امور خارجه آمریکا که دیروز چهارشنبه وارد سرزمین‌های اشغالی فلسطین شده، امروز در اقدامی غیرقانونی از یک شهرک صهیونیست‌نشین به نام «پساگوت» در نزدیک «البیره» واقع در کرانه باختری بازدید کرد.

ساخت شهرک‌های صهیونیست‌نشین در کرانه باختری رود اردن بر اساس قطعنامه‌های شورای امنیت غیرقانونی است.

خبرگزاری فرانسه گزارش داد که آمریکا به دنبال این است که محصولات و کالاهای تولید شده در کرانه باختری را به عنوان «تولیدات اسرائیل» بپذیرد.

قطعنامه‌های شورای امنیت از جمله قطعنامه ۲۳۳۴ کرانه باختری را اراضی فلسطینی می‌شناسد و هرگونه شهرک‌سازی و تولید محصولات در این منطقه را غیر قانونی و فروش آن را تحریم کرده است.

تشکیلات خودگردان فلسطین و اتحادیه عرب روز پنجشنبه با صدور بیانیه‌های جداگانه سفر پامپئو به کرانه باختری و تصمیم او برای سفر به جولان اشغالی و «اسرائیلی خواندن کالاهای تولید شده در کرانه باختری» را محکوم کرده‌اند.

 

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین