کد خبر: ۶۸۱۴۶۹
تاریخ انتشار : ۳۰ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۳

شرکت ترامپ و شی جینپینگ در اجلاس مجازی سران اپک

رئیس جمهور آمریکا و همتای چینی او قرار است امروز جمعه در یک نشست مجازی رهبران آسیا-اقیانوسیه با هدف بحث بر سر کروناویروس و بازیابی اقتصادی جهانی شرکت کنند و احتمالا یک سری اختلافات تجاری موجود بر این اجلاس سایه می‌افکند.
شرکت ترامپ و شی جینپینگ در اجلاس مجازی سران اپک
آفتاب‌‌نیوز :

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا و شی جینپینگ، رئیس جمهور چین دو هفته بعد از آنکه ترامپ در تلاشش برای رسیدن مجدد به ریاست جمهوری شکست خورد، در نشست رهبران سازمان همکاری اقتصادی آسیا-اقیانوسیه، اپک (سازمانی متشکل از ۲۱ کشور) که به شکل مجازی از سوی مالزی میزبانی می‌شود، شرکت خواهند کرد.

رهبران آسیا-اقیانوسیه خواستار یک تجارت بازتر و چندجانبه‌تر با هدف حمایت از بازیابی اقتصادی شده و نسبت به سیاستهای تجاری صرفا حامی داخل همچون سیاست‌هایی که ترامپ از سال ۲۰۱۷ در پیش گرفته، هشدار داده‌اند.

کشورهای شرکت کننده در نشست قبلی اپک در سال ۲۰۱۸ در توافق کردن بر سر یک اعلامیه مشترک شکست خوردند چرا که آمریکا و چین بر سر تجارت و سرمایه گذاری‌ها اختلاف داشتند؛ این اتفاق برای نخستین بار در تاریخ این بلوک رخ داد.

در آستانه اجلاس امروز چند تن از رهبران اپک نسبت به حمایت صرف کشورها از اقتصاد داخلی همزمان با گرفتاری جهان با تبعات اقتصادی کروناویروس جدید هشدار دادند.

جاسیندا آردرن، نخست وزیر نیوزیلند امروز در نشست APEC CEO Dialogues گفت: همچنان که ما با بزرگترین چالش اقتصای این نسل روبرو هستیم، نباید اشتباهات تاریخ را با عقب نشستن به سمت حمایت از داخل تکرار کنیم.

وی افزود: اپک باید به تعهد داشتن به باز نگه داشتن بازارها و در جریان نگه داشتن تجارت ادامه دهد.

همچنین شی جینپینگ نیز روز پنجشنبه گفت: یکجانبه گرایی فزاینده در کنار حمایت صرف از داخل و قلدری و پس زدن جهانی سازی اقتصادی به ریسکها و بی اطمینانی‌ها در اقتصاد جهان اضافه کرده است.

او تاکید کرد: چین به چند جانبه گرایی، باز بودن و همکاری متعهد خواهد ماند.

دیگر رهبران آسیا-اقیانوسیه هم همچنین اظهار امیدواری کرده‌اند که دولت جو بایدن دست به تعامل بیشتر و حمایت از تجارت چندجانبه بزند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین