کد خبر: ۶۸۱۶۶۱
تاریخ انتشار : ۰۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۰
رئیس جمهوری آمریکا به دنبال لغو حق شهروندی با تولد نوزدان در ایالات متحده پیش از ترک کاخ سفید است.
آفتاب‌‌نیوز :

به نوشته روزنامه دیلی میل، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا وعده داده که دستور اجرایی را امضا کند که بر اساس آن، اعطای حق شهروندی برای چندین سال به متولدین در ایالات متحده لغو شود.

تلاش‌ ترامپ برای لغو قوانین حق شهروندی متولدین آمریکا پیش از ترک کاخ سفید

برخی از نخبگان و صاحب نظران قانون اساسی می‌گویند که اعطای حق شهروندی در زمان تولد بر اساس چهاردهمین متمم قانون اساسی حفظ شده اگرچه این مساله از سوی دادگاه‌های مختلفی در آمریکا مورد بررسی قرار نگرفته است.

این دستور اجرایی یکی از همان‌هایی است که دولت ترامپ قصد دارد تا پیش از ترک کاخ سفید در ۲۰ ژانویه ۲۰۲۱ آن را اجرایی کند.

بر اساس قانون اساسی آمریکا، تمامی نوزدانی که در داخل خاک ایالات متحده به دنیا می‌آیند، به صورت اتوماتیک حق شهروندی این کشور را بدون توجه به اینکه والدین آنها آمریکایی باشند یا نه، به دست می‌آورند. این دستور اجرایی که قرار است ترامپ آن را امضا کند، احتمالا به این روند پایان می‌دهد.

جود دیر، معاون سخنگوی کاخ سفید گفت: ترامپ از زمان روی کار آمدن، هرگز از استفاده از اختیارات اجرایی قانونی خود برای پیشبرد سیاست‌های جسورانه و تحقق وعده‌هایی که به مردم آمریکا داده، اجتناب نکرده است.

ترامپ پیشتر درباره پایان دادن به حق شهروندی در زمان تولد سخن گفته و مدعی شده بود که می‌تواند آن را بدون اصلاح و متمم اجرایی کند.

با وجود آنکه برای امضای یک دستور اجرایی و ایجاد سیاست‌های لازم چندین سال زمان لازم است. اما به نظر می‌رسد که دولت ترامپ به دنبال اجرایی کردن تمامی دستورات و وعده‌ها پیش از روی کار آمدن دولت جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب آمریکا در ژانویه ۲۰۲۱ است و برای این کار عجله دارد.

همچنین دولت ترامپ قصد دارد تا اصلاحاتی دیگر را درباره برنامه ویزا و اقدامات جدید علیه چین اجرایی کند.

همچنین بیل بار، دادستان عمومی آمریکا سه اعدام فدرالی را پیش از آغاز دولت بایدن برنامه ریزی کرده است که در تاریخ ۱۱ دسامبر ۲۰۲۰، ۱۴ و ۱۵ ژانویه سال آتی میلادی انجام می‌شود.

بایدن اما وعده داده که به اعدام‌های فدرالی پایان می‌دهد و ایالت‌ها را به توقف اعدام تشویق می‌کند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین