کد خبر: ۶۸۲۴۲۹
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار : ۰۵ آذر ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۱
​در پی درخواست کمیته اطلاع رسانی ستاد ملی کرونا برای پاسخ به برخی شبهات مطرح شده در فضای مجازی، وزارت بهداشت در نامه‌ای به این شبهات، پاسخ داد.
آفتاب‌‌نیوز :

در متن نامه سعید نمکی وزیر بهداشت آمده است؛

به استحضار می رسد، پیرو پخش ادعای آقای دکتر احمدی نژاد رئیس جمهور سابق در فضای مجازی مبنی بر اخذ مبالغی از سوی سازمان جهانی بهداشت جهت آزمایش داروهای مربوط به ۱۹ covid در کشورمان از آنجا که مطمئن شوند که در این روز و شب های سخت در میدان مبارزه با بیماری، پدیده ای از نظرم مغفول نمانده باشد کلیه اجزاء موضوع را بررسی کردم که موارد به شرح زیر است:

1|- از روزهای آغازین بیماری کمیته‌ای متشکل از ۴۵ نفر از متخصصان و صاحبنظران به عنوان کمیته علمی تشکیل و بر همه ابعاد و پروتکل‌های درمانی نظارت داشت از آنجا که این بیماری داروی تاثیرگذار صددرصد تایید شده نداشت لذا تلاش کردیم تیم هر دارویی که در هر کجای جهان تاثیرگذاری نسبی آن اعلام می شود علیرغم فشار سنگین تحریم ها، وارد کشور نموده استفاده کنیم و بلافاصله تولید داخل آن را نیز به همت تولیدکنندگان داخلی آغاز نماییم. در این راستا از سازمان‌های بین‌المللی و مردم‌نهاد و کشورهای دوست در جهان نیز مقداری از این داروها اهدا شد.

2_ سازمان جهانی بهداشت از روزهای نخست به عنوان سازمان بین المللی ناظر بر امر سلامت با توجه به شیوه جهانی بیماری به شکل پاندمی، با سیاست تبادل اطلاعات از کشورها به یکدیگر برای تسهیل در مهار بیماری سعی کرد با جمع آوری تجربیات کشورها به خصوص آنها که امکانات و زیرساخت های علمی و تجهیزاتی بیشتری دارند داروها و روش های موثر را ارزیابی و به عنوان دستاوردی موثر در اختیار دیگران قرار دهد و تشکیل ساختار COVAX جهت در اختیار قرار دادن واکسن از کشورهایی که در ساخت آن زودتر به نتیجه می رسند به آنان که توفیقی در این زمینه نداشته اند و تعیین سهمیه برای کشورهای فقیر و در حال توسعه با قیمت مناسب نیز در همین راستا بود.

جمهوری اسلامی ایران نیز به عنوان یکی از کشورهای عضو متعهد به اعلام نتایج اثربخشی روش ها و داروهای به کارگرفته به این سازمان بود که اثرات دارویی که در جهان همزمان مصرف می‌شد همچون Remdesivir و بعضی از داروهای دیگر که از چین تا آمریکا و اروپا مصرف می‌شد نیز از مواردی بود که به علاوه تجربیات منحصر به فرد کشورمان قرار بود به سازمان جهانی بهداشت اعلام گردد.

3_ وزن کشور جمهوری اسلامی ایران در این گزارش حاکی از عظمت زیرساخت، همت متخصصین و دانشگاهیان توانمند و توجهی است که نظام و دولت جمهوری اسلامی ایران به مراقبت از مردم در پاندمی داشت و توانست بهر طریق داروی مورد نیاز مردم را تهیه و در بستری نمودن بیماران در اوج تحریم‌های ظالمانه نگذارد بیمار نیازمندی بدون دارو و رسیدگی‌های خاص بماند و این از افتخارات تاریخ جمهوری اسلامی ایران است. مسلما آنها که در پذیرش و مراقبت از بیماران و تهیه مایحتاج دارویی آنها ضعیف‌تر عمل کردند گزارش کمرنگ تری هم دارند.

اینجانب از طریق معاون حقوقی و امور مجلس وزارت خانه از ایشان درخواست کردم که اگر مستنداتی در مورد ادعای ایشان دارند ارائه نمایند که میسر نشد لذا متذکر می‌شوم که در طول مدت بیماری COVID19 :

اولاً: هیچ دارویی که همزمان در کشورهای دیگر همچون آمریکا اروپا و آسیا مصرف نشود در کشورمان جهت تست روی بیماران مصرف نشده است. بررسی کارآزمایی بالینی داروی که دانشمندان داخلی از منابع گیاهی و شیمیایی تست کرده و پس از تست های حیوانی وارد مطالعه انسانی و منجر به صدور پروانه شده است از این قاعده مستثنا است.

ثانیاً: هرگونه وجهی جهت موارد فوق الذکر به هیچ کس در جمهوری اسلامی ایران پرداخت نشده، هدایای دارویی و تجهیزات پزشکی مورد مصرف همزمان در جهان نیز امری متداول است که با نیت خیرخواهانه در شرایط اضطراری صورت می‌گیرد که در بین آنها نیز چنین مواردی وجود نداشته است.

سعید نمکی

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
United States
|
۱۳:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۶
0
0
چرا شکایت نمی کنید
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین