کد خبر: ۶۸۳۲۸۴
تعداد نظرات: ۲۶ نظر
تاریخ انتشار : ۱۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۲
دستگاه‌های امنیتی برای عدم تکرار وقوع این اتفاقات، تمام تلاش خود را بکار می‌گیرند
سخنگوی دولت گفت: در مورد ترور شهید فخری‌زاده، سازمان‌های جاسوسی زیر پوشش ما قرار داشتند و محل وقوع ترور پیش بینی شده بود و کمی با دقت، می‌توانستیم این جنایت را ناکام بگذاریم.
آفتاب‌‌نیوز :

سخنگوی دولت با بیان اینکه موضوع برجام و برنامه های هسته ای از اختیارات شورای عالی امنیت ملی است، گفت: مسئولیت هر گونه تصمیم درباره برجام و برنامه‌های هسته‌ای براساس اصل ۱۷۶ قانون اساسی فراقوه‌ای بوده است هیچ نهاد و قوه‌ای به تنهایی نمی‌تواند خارج از این چارچوب اقدام کند.

«علی ربیعی» روز سه شنبه در نشست خبری گفت: دولت شهادت فرزند جامعه علمی ایران را به مقام معظم رهبری، مردم شریف و صبور، جامعه علمی کشور و خانواده ایشان تبریک و تسلیت عرض می‌کند.

سخنگوی دولت افزود: این ترور وحشیانه پدری را از خانواده خود، دانشمندی را از جامعه دانشگاهی و شهروندی افتخار آفرین را از ملت ما گرفت اما هرگز نخواهد توانست به هدفی فراتر از این دست بیابد.

دانش هسته‌ای و دفاعی ما ترور شدنی و برگشت پذیر نیست/مسدود کردن روزنه‌های صلح از اهداف این ترور بود

ربیعی افزود: قطعاً تروریست‌ها به اهداف خود نخواهند رسید دانش هسته‌ای و دفاعی ما ترور شدنی و برگشت پذیر نیست مردم ما هم نه تنها متاثر از عملیات روانی این ترور قرار نگرفتند بلکه همانطور که رفتار این روزهای آنها نشان داد، هوشمندتر و متحدتر نسبت به منافع ملی و برابر دشمنان واقعی ملت ما شدند.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری به هم زدن آرامش روانی جامعه ناامید کردن مردم و دستیابی به پیروزی و به عقب راندن فشار حداکثری، ایجاد سردرگمی در استراتژی ایران و واداشتن به بازی در زمین دشمن و در نهایت برهم زدن امنیت منطقه و مسدود کردن روزنه‌های صلح و آرامش را از اهداف این ترور عنوان کرد.

ربیعی به هم خوردن فضای امنیت جهانی با توجه به تغییرات پیش رویی که فرصتی برای احقاق حقوق ملت ایران فراهم می آورد و این تروریست ها خود را بازنده آن می‌بینند هدف دیگر این عملیات تروریستی عنوان کرد و گفت: تروریست‌ها به ضعف بنیادی خود آگاهند و می‌دانند که نمی‌توانند موتور پیشرفت‌های علمی ایران را متوقف کنند و مقابل عزم و اراده ایران و ایفای نقش موثر در صلح، امنیت و جامعه جهانی و باز داشتن ایران از برخورداری از فناوری صلح آمیز هسته ای، اقدامی زبون و حقیرانه سامانه دادند.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: تروریست‌ها با شگرد شیطانی سعی در جبران ضعف خود دارند. آنها در همراهی با پادوهای رسانه ای خود می کوشند با بزرگنمایی اقدام حقارت آمیزشان و لاپوشانی نیات سیاسی پلیدشان به ذهن و اراده ما رخنه کنند که البته چنین اجازه پیدا نکرده و نخواهند کرد.

ربیعی ادامه داد: خلاف آنچه در رسانه‌های خارجی می‌شنویم در مورد ترور شهید محسن فخری‌زاده دانشمند هسته ای کشورمان سازمانهای تروریستی و جاسوسی به رغم ادعایهای زیاد خود زیر پوشش ما قرار داشتند و محل وقوع ترور پیش بینی شده بود و با کمی دقت و رعایت پروتکل‌های حفاظتی می توانستیم این جنایت را ناکام بگذاریم.

وی ادامه داد: در همین حال دستگاههای امنیتی چون همیشه برای بهبود هر چه بیشتر رویه‌های خود و اظمینان از تکرار نشدن این اتفاقات ناگوار تمام تلاش خود را به کار خواهند گرفت.

سخنگوی دولت اظهار کرد: دولت از همان نخستین ساعت‌های انتشار بیانیات مقام معظم رهبری، براساس دو رهنمود ایشان، خود را متعهد کرد که بسیج تمام قوای خود را برای پیگیری و مجازات عاملان و آمران این جنایت و ودیگر اینکه اطمینان از تداوم راه پرفروغ شهید فخری‌زاده و مجموعه ای بزرگ از دانشمندان ما در صنایع گوناگون با شتابی توقف ناپذیر و اراده ای راسخ تر از قبل سامان دهد.

حق پاسخ ملت ایران محفوظ است

ربیعی تصریح کرد: در راستای این تعهد، حق ملت ایران برای پاسخ قاطع شامل «کیفیت، ابعاد، زمان و مکان آن» محفوظ است.

شهروندان استان‌های جنوبی از اجتماع غیرضرور پرهیز کنند

سخنگوی دولت در بخش دیگری از این نشست درباره آخرین وضعیت کرونا در کشور، گفت: پس از اعمال تعطیلی‌های گسترده و رعایت رضایت بخش مردم آمارها نشان می‌دهد تعداد بستری‌ها رو به کاهش و روند نزولی دارد با این روند پیش بینی می‌شود مرگ و میر در آینده کاهش خواهد داشت.

ربیعی، گزارش‌ها حاکی است اکثر استان‌ها نسبت به هفته‌های قبل وضع بهتری را دارد. در عین حال نگرانی این روزهای ما در استان‌های جنوبی است.

وی اضافه کرد: به دلیل زمستان دیررس در این استان‌ها همراه با روشن شدن وسایل گرمایشی و بسته شدن پنجره‌ها، جابجایی هوا و تهویه مناسب با مشکل روبرو خواهند شد. بنابراین به شهروندان استان‌های جنوبی توصیه می‌کنم از اجتماعات فامیلی و غیر ضرور در منازل و محل های سربسته خودداری کنند.

تمرکز بر قطع حرکت ویروس به‌وسیله مبتلایان

ربیعی با بیان اینکه برنامه اصلی در این مرحله برای قطع شیوع تمرکز بر روی قطع حرکت ویروس به‌وسیله مبتلایان است، افزود: مجموع مبتلایان حدود ۳ درصد جامعه است که شناسایی آنها را شروع کرده‌ایم و ردیابی‌ها برای قطع انتقال و تسری ویروس با شدت ادامه خواهد داشت.

سخنگوی دولت در ادامه از هموطنان مبتلا خواست با مراعات، عدم تماس و خود قرنطینه کردن به مسوولیت خود در قبال دیگران عمل کنند و افزود: اگر مبتلایان همکاری کرده و قرنطینه را رعایت کنند بدون آسیب به معشیت مردم کار را ادامه خواهیم داد.

وی یادآورشد: بنا بر گزارش ارائه شده از بهبود مسیر رشد اقتصادی از فصل دوم ۱۳۹۹ پیش بینی می‌شود در پایان سال به رغم فشارها و جنگ اقتصادی و با وجود اینکه رشد ارزش افزوده نفت و گاز طبیعی ما کاهش داشته است، در گروه کشاورزی ۲.۱ درصد، صنایع و معاون ۳.۳ درصد، در صنعت ۶.۳ درصد و خدمات ۱ درصد رشد خواهیم داشت. بنابراین رشد تولید ناخالص داخلی ما به ۱.۱ درصد و رشد ناخالص داخلی بدون نفت ۱.۸ درصد در پایان سال خواهد بود.

جبران کاهش قدرت خرید در حقوق کارکنان و بازنشستگان

ربیعی با بیان اینکه لایحه بودجه هنوز در حال تکمیل است، اظهار کرد: دولت سعی می‌کند جبران کاهش قدرت خرید را در حقوق کارکنان و بازنشستگان را انجام دهد. از سوی دیگر طبیعتا میزان فروش نفت کشور نسبت به گذشته افزایش خواهد یافت و دولت این درآمد اضافی را صرف سرمایه گذاری‌های زیربنایی و تکمیلی خواهد کرد.

شاخصه لایحه بودجه ۱۴۰۰؛ کاهش وابستگی بودجه به نفت

سخنگوی دولت کاهش وابستگی بودجه جاری را به نفت را از شاخصه های لایحه بودجه ۱۴۰۰ کل کشور عنوان کرد و گفت: هر چه از نفت به دست آید خرج حمایت از توسعه زیرساختی کشور و حمایت اجتماعی و معیشتی از مردم خواهد شد. بنابراین وابستگی بودجه به ویژه بودجه جاری به نفت افزایش نخواهد یافت.

وی گفت: در لایحه بودجه ۱۴۰۰ از منابع ناشی از مولد سازی دارایی‌ها، واگذاری شرکت‌ها و افزایش مشارکت مردم در اقتصاد، فروش اوراق مدت دار، فروش اوراق نفتی استفاده خواهد شد. نکته مهم این است که باید سیاست انبساطی برای تحرک در اقتصاد ایران در بودجه به کار رود. البته این سیاست انسباطی به هیچ وجه منجر به رشد نفدینگی نخواهد شد.

ربیعی با تبریک روز جهانی معلولان اظهار کرد: بدون شک بهره مندی از فرصتهای برابر اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی بخشی از حقوق مسلم جامعه توان خواهان کشور می باشد.

به گفته دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری میزان سیاستگزاری، برنامه ریزی و اقدام مناسب برای این افراد سنجه ای است برای دولتها و از طرفی میزان انسانی و اخلاقی بودن یک جامعه نیز به میزان احترام و رعایت حقوق فردی و شهروندی به معلولان عزیز وابسته است.

اضافه کرد: دولت مبتنی بر نظریه توانمندسازی، برنامه‌های خود را در هفت سال گذشته پیرامون این جامعه مدنظر داشته است و در این راستا پیشگیری از معلولیت یکی از برنامه های مهم دولت بوده است.

ربیعی با بیان این که بیش از ۵.۴ میلیون نوزاد و کودک ۳ تا ۶ سال مورد غربالگری شنوایی و پیشگیری از تبلی چشم قرار گرفته‌ و حدود ۴۰۰ هزار نفر نیز مشاوره ژنتیک دریافت کرده‌اند، گفت: واگذاری بیش از ۱۰۴ هزار واحد مسکونی به افراد دارای معلولیت و آماده سازی ۳۶ هزار واحد دیگر برای واگذاری از اقدامات دولت در این زمینه بوده است ضمن اینکه ۲۵ هزار منزل مسکونی معلولان به منظور افزایش دسترس‌پذیری و افزایش استقلال متناسب‌سازی شده است.

سخنگوی دولت تاکید کرد: در راستای ارائه خدمات توانبخشی مبتنی بر جامعه، بیش از ۴۸۰ هزار فرد دارای معلولیت در مناطق روستایی و محروم تحت پوشش قرار گرفتند.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری در ادامه به روز مجلس اشاره کرد و گفت: فردا سالگرد همه پرسی تاریخی قانون اساسی است. این دو مناسبت نمادین نشان می دهد که اساس جمهوری اسلامی بر یک اصل بنیادین به نام انتخابات و همه پرسی استوار شده است. یعنی برخلاف اکثر نظام‌های انقلابی قرن گذشته که در دل یک فضای مسلحانه و جنگی متولد شده اند حاکمیت برخاسته از انقلاب اسلامی از همان ابتدا در دل فضای انتخاباتی و همه پرسی شکل گرفت.

ربیعی روز مجلس را به نمایندگان ملت تبریک گفت و یادآورشد: بدون تردید صندوق‌های رای متضمن آرمان‌های انقلاب اسلامی، امام راحل و قانون اساسی ما و نیز تداوم دهنده حضور مردم در اداره امور کشور است.

سخنگوی دولت ادامه داد: ۱۲ آذر روز همه‌پرسی قانون اساسی یعنی این که ایران میهن قانون اساسی است. هویت ملی ما در چنین روزی با قانون اساسی عجین شد. قانون اساسی نهادی است که در تکوین آن در همه مراحل انتخاباتی و همه پرسی، همه ملت با همه رنگها و تنوعات قومی و سیاسی مشارکت کردند.

وی با بیان این که قانون اساسی ظرفیت‌های بالایی دارد که می تواند در مواجهه با آزمون‌های زمانه در معرض ظرفیت سازی قرار بگیرد گفت: قانون اساسی کشور ما در حقیقت یک متن مردمی و یک "مردم نامه" درخشان است. این سند درخشان از همان ابتدا حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش را یک حق الهی می داند.
سخنگوی دولت افزود: قانون اساسی به این ترتیب یک بار برای همیشه به آن شبهه قرون وسطایی که میان حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش و باور توحیدی القای تضاد می‌کرده پاسخ تاریخی داده است. حقوق شهروندی روح و بنیاد قانون اساسی را تشکیل می‌دهد و بنابراین تدوین منشور حقوق شهروندی به تنهایی حکایت از ظرفیت های بی بدیل این سند استوار است.

موضوع برجام و برنامه هسته‌ای فراقوه ای است/ طرح مجلس کمکی به لغو تحریم‌ها نمی‌کند

ربیعی درباره مصوبه امروز تصویب کلیات اقدام فوری برای لغو تحریم‌ها، گفت: حسینعلی امیری معاون پارلمانی رییس جمهوری این موضوع را در جلسه روز یکشنبه دولت مطرح کرد و اعضای دولت روی موضوع بحث و بررسی کردند. به نظر دولت، موضوع از اختیارات شورای عالی امنیت ملی است و مسوولیت هر گونه تصمیم چه درباره برجام و چه برنامه های هسته ای، براساس اصل ۱۷۶ قانون اساسی فراقوه ای بوده است وهیچ نهاد و قوه ای به تنهایی نمی‌تواند خارج از این چارچوب اقدام کند.

سخنگوی دولت ادامه داد: به نظر می رسد مجلس هم به تنهایی نمی‌تواند در این موضوعات وارد شود و قطعا شورای نگهباندر مورد این طرح به این موارد توجه خواهد کرد و به محدودیتهای قانونی، ملاحظات و مصلحت‌های ملی توجه خواهد شد.

ربیعی با بیان اینکه آنچه در عنوان طرح نمایندگان آمده، برداشتن تحریم‌ها است، گفت: انباشت اورانیوم با غنای ۲۰ درصد و همین‌طور عدم اجرای پروتکل الحاقی، منجر به دائمی شدن تحریم‌ها می‌شود؛ در این‌صورت به مذاکرات هسته ای و برجام نیازی نمی‌بود. تا قبل از برجام، پروتکل الحاقی را اجرا نمی‌کردیم و صدها کیلوگرم اورانیوم با غنای ۲۰ درصد در اختیار داشتیم اما همچنان ذیل سخت‌ترین تحریم های چندجانبه شورای امنیت سازمان ملل متحد بودیم.

وی اضافه کرد: بنابراین اگر هدف از طرح آنطور که در عنوان آن آمده «اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها» باشد، براساس تجربه‌های پیشین، این طرح که شامل کیفیت غنی سازی و عدم اجرای پروتکل الحاقی است، کمکی به لغو تحریم‌ها نمی‌کند. مگر اینکه عنوان را عوض کنیم.

دستیار ویژه ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری با اشاره به اینکه امروز بیش از ۳ تن اورانیوم غنی شده در اختیار داریم و ماهانه بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی شده تولید می‌کنیم، اظهار کرد: این میزان تقریبا و حدودا با ظرفیت تولید کشور قبل از برجام برابری می‌کند. بنابراین برجام تاثیری بر حجم و کمیت عددی اورانیوم غنی شده هم نداشته است. به این ترتیب، اگر مقصود از این طرح، ایجاد آمادگی در ظرفیت است هیچ‌گونه جای نگرانی نیست و اگر مقصود، رفع تحریم ها است قطعا منجر به رفع تحریم ها نخواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: اعتقاد ما این است براساس اصل ۱۷۶ قانون اساسی این وظیفه مصلحت های کلان است که باید در شورای عالی امنیت ملی بررسی شود و امیدواریم هر تصمیمی گرفته می شود، برای رفاه و امنیت مردم باشد و هر تصمیمی که گرفته می شود همه جوانب آن سنجیده شود.

میهن پرستی افرادی مانند ظریف اثبات شده است

خبرنگار در خصوص طرح اقدام راهبردی نمایندگان و اینکه چند نماینده در جریان بررسی این طرح دولت و رییس جمهور را متهم به مخابره پیام ضعف به غرب و آمریکا کردند، و ظریف را دلبسته و دغدغه‌مند کاخ سفید دانستند، و وعده دادند در خرداد ۱۴۰۰ آنها را برای بازجویی در سلول‌های زندان بخاطر جاسوسی خواهند انداخت، پرسید و موضع دولت نسبت به این اظهارات را جویا شد که سخنگوی دولت در این باره گفت: تصمیم همه ما در دولت و تاکید رییس جمهور این است وارد بازی های سیاسی بیهوده نشویم.

وی ادامه داد: امروز مساله دولت، عبور کردن سالم مردم رنج کشیده با زندگی سخت ناشی از فشارهای اقتصادی و این جنگ اقتصادی ظالمانه است. مردم به اندازه کافی در دوران جنگ اقتصادی آسیب دیدند بنابراین حق نداریم افکار و روان جامعه را به هم بریزیم.

ربیعی خاطرنشان کرد: متاسفانه شاهد برخی الفاظ ناشایست درباره معتمدین مردم و حتی رهبر انقلاب هم هستیم اما ارزش والای افرادی مانند آقای ظریف خدشه‌دار نخواهد شد میهن پرستی افرادی که در دور میز دولت هستند بر ملت ایران، مقام معظم رهبری و نزد خدا اثبات شده است.

وی ادامه داد: عده‌ای فاصله بین نقد و انتقاد، و تهمت و دروغ را نمی‌دانند، آثار حکومت داری در مردم را دریافت نمی‌کنند و قضیلت و اخلاق در جامعه را در گفتار رعایت نمی‌کنند.

خبر دیدار شهید فخری‌زاده با آمانو یک دروغ مسلم بود

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره این که عده ای ترور شهید محسن فخری‌زاده در ارتباط با دیدار با آمانو عنوان کردند. نظر شما درباره مقصر بودن دولت در این زمینه و انتقادهایی که به دستگاه های امنیتی می شود چیست، گفت: عادت کرده‌ایم به اینکه عده‌ای همواره از آب گل‌آلود برای منافع جناحی و سیاسی خودشان ماهی می‌گیرند. سوار شدن بر درد و رنج مردم و مصادره از داغ‌های ملی روش خوبی نیست و مشخص نیست عده‌ای به چه قیمتی می‌خواهند از مصالح ملی، شخصیت‌ها و شهدای ملی، از این نمد کلاهی بدوزند.

ربیعی افزود: پیش از این هم مسئولان سازمان انرژی اتمی رسما اعلام کردند که شهید فخری‌زاده هیچ‌گاه با هیچ مقامی از آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای که به ایران آمده، دیدار و مذاکره نکرده‌ است و این یک دروغ مسلم بود. شهید فخری‌زاده از ابتدای دهه هشتاد، در جریان مذاکرات هسته‌ای با کشورهای اروپایی بوده است، قطعاً باید از آغشته کردن نام آنها به تهمت و انگیزه‌های سیاسی اجتناب کنیم و ما هم نگران اینگونه رفتارها هستیم چرا که نوعی جفا در حق آنها است.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری افزود: حادثه ترور با همه ابعاد و جزییات آن توسط دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی در حال بررسی است و بخش‌هایی از آن را هم دبیر شورا تاکنون اطلاع رسانی کرده است. ما از همه دعوت می‌کنیم که از قضاوت‌های شتابزده به ویژه درباره عملکرد نهادهای امنیتی مسئول خودداری کنند.

ربیعی یادآور شد: متاسفانه برخی انتقادها از عملکرد این دستگاه‌ها به خصوص در روزهای اول و متهم کردن دولت و وزارت اطلاعات بدون دانش و آگاهی از جزییات بوده و درست نیست. آنچه مسلم است مسئولان ارشد هم در جریان قرار گرفته‌اند. وزارت اطلاعات وظیفه خود را در زمینه اشراف در اصل قضیه ترور و اطلاع‌رسانی هشدار قبل از حادثه انجام داده است. ولی به‌هرحال همواره این احتمال وجود دارد که برخی جوانب و پروتکل‌های حفاظتی با دقتی که انتظار می‌رود رعایت نشده باشد.

سخنگوی دولت تاکید کرد: ما اطمینان داریم دستگاه‌های امنیتی ما هوشیار هستند و نباید آنها را به اتفاقات مختلف وصل کنیم، دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی ما همواره با کارآزمودگی که دارند قطعا بر نقاط ضعف احتمالی که بوده غلبه خواهند کرد.

تاکنون ۵۰ جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی برگزار شده است/ اختلاف نظرها کارشناسی است

ربیعی درباره تاخیرهای طولانی در برگزاری جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوا اظهارداشت: این شورا به دلیل اینکه در مواردی نیاز به تصمیم‌گیری فراتر از قوه مجری داشتیم، تشکیل شده است. در دو سال گذشته این شورا هر کجا که لازم بود، جلسه برگزار کردیم و فکر می‌کنم ۵۰ جلسه هم برگزار کردیم.

وی با اشاره به جلسه اخیر این شورا در حضور مقام معظم رهبری گفت: هماهنگی‌های مقتضی میان قوا در حوزه اقتصادی قطعاً دنبال خواهد شد و دبیرخانه بعد از این جلسه، فعالیت خود را انجام می‌دهد.

سخنگوی دولت درباره ایجاد شائبه سیاسی تاخیرهای جلسات این شورا خاطرنشان کرد: ما متأسفانه به همه پدیده‌ها نوعی برچسب و شائبه سیاسی می‌زنیم. اگر اختلافی در این جلسات بوده که من هم در اکثر این جلسات حضور داشتم، اختلاف نظر کارشناسی بوده و اصلاً موضوعِ سیاسی نیست.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری افزود: به‌عنوان مثال اختلافی که برای فروش نفت داخلی پیش آمد، یک موضوع کاملاً کارشناسی اقتصادی است. یک دستگاه و یک قوا روی تضامین یک نظری دارد و دولت روی تضامین نظر دیگری دارد و می‌گوید اگر به این شکل شما تضمین را حذف کنید، این اصلاً اجرا نمی‌شود و شدنی نیست.

وی خاطرنشان کرد: طبیعتاً رسیدن به تفاهم زمانبر است بنابراین این ها اصلاً دعوای سیاسی نیست بلکه دیدگاه‌های اقتصادی است، دولت می‌گوید به این چیزی که شما می‌گذارید، این طرح دیگر فایده‌ای ندارد.

سخنگوی دولت عنوان کرد: دبیرخانه این جلسات فعال است. من خواهش می‌کنم که سعی کنیم در این شرایط به خیلی از موضوعات طبیعی‌انگارانه نگاه کنیم و قطعاً منافع مردم در این مصوبات است. به عنوان مثال ما فکر می‌کردیم اگر این مصوبه تصویب شود، بخش زیادی از مشکلات دولت و مردم هم می‌توانست حل شود.

منافع برخی در نظم ترامپی تامین می‌شود

ربیعی در پاسخ به سوالی درباره یکی از اهداف ترور شهید فخری زاده و مانع تراشی برای رابطه بین ایران و دولت جدید آمریکا است، گفت: می‌دانستیم که با وقوع تغییرات سیاسی در واشنگتن و باز شدن روزنه‌ای به روی تنش‌زدایی و عادی‌سازی رفتار آمریکا، افراد، گروه‌ها و رژیم‌هایی هستند که از چنین تغییرات مثبتی برای صلح و امنیت جهانی نگرانند.

سخنگوی دولت افزود: نه ما بلکه بسیاری از کارشناسان مستقل بین‌المللی و حتی آمریکایی معتقدند که عده ای به دنبال نظم ترامپیست بودند و منافعشان را در این نوع نظم می‌دیدند و این یک امری طبیعی است.

ربیعی ادامه داد: می‌دانیم که دولت‌هایی وجود دارند که می‌خواهند با دامن زدن به خشونت و اقدامات افراطی، به هر قیمتی تنش‌ها را افزایش دهند. قطعا این ترور با چنین هدفی صورت گرفته است. علاوه بر اینکه آنها را به مجازاتی که سزاوار آن هستند می‌رسانیم بلکه آنها را در رسیدن به این هدف جنگ‌طلبانه و تروریستی هم ناامید خواهیم کرد. ما مسیر درست خود را خواهیم رفت.

اقدام تنبیهی و مجازات مقتضی انجام می‌شود

ربیعی درباره واکنش دولت به ترور دانشمند هسته‌ای و اقدامات تروریستی مشابه، بازی نکردن در زمین دشمن و اظهارات آقای عراقچی پس از حادثه نطنز مبنی بر اینکه تا قبل از انتخابات آمریکا باید از هر اقدامی که موجب تنش می‌شود اجتناب شود، گفت: اشاره مسوولان به اجتناب از تشدید تنش و افتادن در دام دشمنان، یک استراتژی کلی و همیشگی بوده و به حادثه معینی منحصر نیست.

وی ادامه داد: همیشه توصیه این است تشدید تنش نکنیم و در دام دشمنان نیفتیم. آیا باید توصیه کنیم در دام دشمن بیفتیم؟ این توصیه غلطی است. قطعا پاسخ آنطور نباید باشد که دشمن می خواهد.

سخنگوی دولت با اشاره هداف مختلف ترور اظهار کرد: یکی از اهداف ترور، گرفتن یک شخصیت علمی و موثر در پدافند هسته‌ای ما است. هدف دیگر قدرت نمایی و ایجاد عملیات روانی است. تروریسم علاوه بر ترور انسانها، به دنبال ایجاد تنش و دستیابی به اهداف دیگر خود می‌باشد پس باید مراقب باشیم به اهداف بعدی ترور تن و اجازه ایجاد تنش ندهیم.

وی، اجتناب از تشدید تنش را جدای از بی پاسخ گذاشتن اقدامات قانون شکنانه و متجاوزانه دانست و خاطرنشان کرد: ما هم مانند همه مردم و در کنار مردم معتقدیم همانطور که مقام معظم رهبری گفتند حتما باید مجازات کنیم و در این امر کسی تردیدی ندارد. اینکه در زمین دشمن بازی نکردن را با پاسخ ندادن به متجاوزان، مقایسه و تعبیر کنیم، اشتباه و تفسیر غلطی است. پاسخ باید همه جانبه باشد هم اهداف دولت تروریسم را خنثی کند و هم به حملات آنان پاسخ داده شود.

ربیعی تصریح کرد: بعد از پایان بررسی همه ابعاد و جنبه‌های حوادث اخیر، اقدامات تنبیهی مقتضی را علیه عاملان ارتکاب جرایم در چارچوبی متناسب و در زمان و مکانی درست و به نحوی انجام خواهیم که اطمینان پیدا کنیم به سیاست ما مبنی بر عدم بازی در زمین دشمنان آسیب نخواهد زد. در این شرایط تاریخی از همه درخواست می‌کنم با نگاه سیاسی و تفسیرها به این سخنان توجه نکنند چون در این چند روز بسیار شنیدم برخی اظهارات درست همسو با منافع ملی، ‌تفسیرهای های نادرستی می‌کنند.

وی افزود: هیچ ایرانی تردید ندارد که باید تنبیه و مجازات انجام شود اما تفاوت این است آیا در همان سناریویی که تروریست چیده بازی کنیم یا خودمان سناریو بچینیم؟ باید با نظریه واحد، منافع ملی خود را دنبال کنیم.

اگر آنها به تعهدات برجامی برگشتند ما هم عمل می‌کنیم

ربیعی یادآور شد: نطق رییس جمهوری در جلسه دولت خط مشی ما است و براساس آن نطق اگر آنها به برجام و تعهداتشان برگشتند ما هم به تعهدات‌ برمی‌گردیم و استراتژیک کلی ما است و در این زمین بازی نخواهیم کرد قطعا مجازات سختی در انتظار تروریست‌ها هست و از آن غفلت نخواهیم کرد.

مجوز کمیته اخلاق وزارت بهداشت به یکی از واکسن‌های ایرانی کرونا

ربیعی در پاسخ به سوالی درباره ساخت واکسن داخلی کرونا و ورود به فاز انسانی آن، گفت: تاکنون دو گروه یا دو واکسن ایرانی طرح مطالعه بالینی و فاز انسانی خود را به کمیته اخلاق ارائه کردند، ‌ کمیته اخلاق و معاونت‌های وزارت بهداشت و غذا و دارو بررسی می‌کند. ورود به فاز انسانی مطالعات نیازمند اخذ مجوز از کمیته اخلاق در پژوهش و کداخلاق است، که یک مورد موافقت کمیته اخلاق را اخذ کرده و بزودی با صدور کداخلاقی فاز بالینی را شروع خواهد کرد.

وی افزود: انتظار می‌رود عملا مطالعات انسانی در آذرماه آغاز شود و سایر گروه‌ها نیز بتدریج در هفته‌ها و ماه‌های آتی درصورت تایید نتایج نهایی مطالعات پیش بالینی و اخذ مجوز کمیته اخلاق، مطالعات بالینی خود را آغاز کنند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۲۶
کاظمی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
1
12
دلیل خوبی نیست اگر زیر پوشش شما هستند چرا باید با خیال آسوده این جنایت بزرگ رو مرتکب بشن؟حال مردم خوب نیست من که میگم سعدی از دست دوستان فریاد
باید یک غربال گری انجام بشه
غیر قابل نشر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
0
3
توان کمی دقت کردن هم ندارید
تقی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
0
7
خودمون خواستیم جمعش کنیم و گرنه می توانستیم.چرا دبیر امنیت و اقای ربیعی و ووو میگویند پیشبینی شده بود باز به سر قرار فرستاده شده است.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
چون دنبال بهانه بودند برا ادامه دشمنی
فاطمه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
2
9
با همه چیز مخالفید
دقیقا بگید چه کاری میخواید در قبال ترورهای وقت و بی وقت بکنید ما هم بفهمیم فقط سکوت و....
مرتضی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
2
10
زیر پوشش اطلاعاتی ما بودند چگونه اجازه دادید شهید فخری زاده به محل شهادت بروند. من که واقعا این موضوع رو نمی‌فهمم. شما میدانستید تروریست‌ها در کمین هستند و هیچ کاری نکردید. و آقای فخری زاده رفتند و شهید شدند. از اون حرف هاست ها.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
3
10
در کجای این مصاحبه آقای ربیعی گفته که مجلس نمی تواند در موضوع برجام وارد شود
دوم این که اگر گفته باشد بر چه اساسی این حرف را زده است
سوم این که قانون را مجلس تصویب می کند شورای نگهبان تائید می کند و مجلس موظف به اجرای آن است و آقای ربیعی هم یک فرد معمولی در دولت است که با یک حکم آمده با یک حکم می رود
چهارم آقای ربیعی که می گوید ما از قبل اطلاع داشتیم چرا از حضور شهید فخری زاده جلوگیری نکردند و اگر لازم بود چرا با استفاده از هلیکوپتر ایشان را به محل مورد نظر نبردند موضوع ما از قبل اطلاع داشتیم خود یک پروژه است که باید توسط قوه قضائیه پیگیری شود و آقای ربیعی بعنوان یک مطلع در دادگاه حاضر شود تا متهمین اصلی دستگیر شوند و رژیم صهیونیستی نیز برای همیشه از عمل جنایتکارانه خویش پشیمان شود و دیگر دست به چنین جنایتی نزند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
0
4
در درجه اول اونایی که مثل اقای ربیعی خبر داشتند از محل ترور باید محاکمه ومجازات بشوند
به چند تا سرباز معمولی هم میگفتید جلوی این ترور را میگرفتند !
خیلی حرفهای غریبی میشنویم خوب نمیگداشتید ایشان بروند !
تنگستانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
0
5
با سلام. اگر امروز کسی در ایران دوست و دشمن را نشناسد. واقعا از خواب غفلت بیدار نمیشود.
مهدی افضلی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
11
12
از این مجلس فرمایشی بیش از این انتظار نداریم هر روز یک مصیبت جدید شما ملت وکشور را بسوی نابودی سوق می‌دهید با شما مجلسیان تا کره شمالی شدن راهی نیست.
ناشناس
|
United Kingdom
|
۱۵:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
4
7
جالبه امروز اخبار سیما ساعت 14 هیچ اشاره ای به نظر دولت که مخالف است باطرح مجلس نکرد !!!!!!؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
تکرار کنید میلی نه ملی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
1
8
عجب رویی دارند این جماعت،
سوال:اگرزیرپوشش امنیتی بود واین را میدانستید وبازگذاشتید شهیدفخری زاده آنجا برود،این یعنی عمد وخیانت،پس خودتون خواستید بکشند؟
واینکه گفتیداقدام مجلس موجب دائمی شدن تحریم ها میشه،نه که الان تمامی تحربم ها به برکات آفتاب تابان برجام رفع شده واصلا هم تحریم نیستیم......
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
از پشت پرده کسی خبر نداره حتی شمخانی هم گفته خبر داریم ن...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
2
1
این دقیقا رفتار اون بچه ... هست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
0
3
"سخنگوی دولت گفت: در مورد ترور شهید فخری‌زاده، سازمان‌های جاسوسی زیر پوشش ما قرار داشتند و محل وقوع ترور پیش بینی شده بود و کمی بادقت، می‌توانستیم این جنایت را ناکام بگذاریم." ایا یعنی اینکه با اشراف اطلاعاتی به صورت قطعی می دانستیم که عملیات تروریستی انجام خواهد شد و حتی پیش بینی کرده بودیم که این ترور در کجا روی می دهد وباز هم مانع از حرکت شهید فخری زاده نشدیم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
0
0
جناب ربیعی با زبان بی زبانی گفتند ک...
اینکه حتی از محل ترور هم خبر داشتند ولی باز اجازه دادند این دانشمند عزیز از آنجا عبور کنند جای تامل دارد
ضمنا آقای ربیعی به عنوان سخنگو به مردم بگویند
سطح دفاع امنیتی مثلاً از ...چنده و برای شهید عزیز چند بوده؟؟؟؟
بهروز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
0
0
این دیگه از اون حرفها است دشمن رو زیر نظر داریم احاطه کافی داریم رصد می کنیم میدانستیم این اتفاق خواهد افتاد به راحتی آمدند ترور کردند ما اونوقت داریم رجز خوانی می کنیم این فلسفه کاری که ما داریم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
2
2
مجلس وقتی با ده درصدی ها قانون بگذارد یعنی همین
رضوان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
0
2
آقای ربیعی انگار داره با کودک حرف میزنه.
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
3
1
مجلس قبلی آزادتون گذاشت که با برجامتون آبرومونو بردید دیگه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
0
2
فعلا که با وضع این قانون دو میلیون رفته رو قیمت سکه ، ببینیم تا بعد چه محاسنی دارد !!!؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
2
0
اصلاح طلبها بچه هاشون خارج از کشور است و دوست دارند در قدرت باشند برجام دکان است برای اصلاح طلبها که در حکومت باشند مذاکره با آمریکا باید از ناحیه قدرت موشکی توسط سپاه انجام شود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
2
0
واقعا این مملکت صاحب ندارد اقای ربیعی می گوید مجلس نمی تواند قانون وضع کند مگر ایشان شورای نگهبان است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
0
0
آقای ربیعی دیدی که مجلس توانست و تصویب کرد و تایید شد و ابلاغ گردید حالا باید اجرا کنید و نمیتوانید سریچی کنید
ترانه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۵
0
0
هفت سال بی عملی هفت سال کوتاه اومدن
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین