کد خبر: ۶۸۳۶۸۵
تاریخ انتشار : ۱۳ آذر ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۸
از ۳۳۲ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان چک وصول شده در مهر ماه امسال ۵۸.۸ درصد آن مربوط به چک‌های عادی است که ۴۱.۲ درصد دیگر آن را نیز چک‌های رمزدار تشکیل می‌دهند.
آفتاب‌‌نیوز :

مجموع چک‌های مبادله شده در مهر سالجاری به هشت میلیون و ۹۰۰ هزار فقره رسید که ترکیبی از انواع چک از جمله عادی، رمرزدار و... را تشکیل می‌دهد.

جدیدترین آمار بانک مرکزی بیانگر این است که از مجموع چک‌های مبادله شده بیش از هشت میلیون و ۱۰۰ هزار فقره وصول شده که از این تعداد بالغ بر ۸.۱ میلیون فقره عادی و حدود ۰.۶ میلیون فقره رمز دار بوده است بنابراین، در کل کشور ۹۲.۷ درصد از کل چک‌های وصولی را چک‌های عادی و ۷.۳ درصد را چک‌های رمز دار تشکیل می‌دهند.

از نظر مبلغی نیز، از ۳۳۲ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان چک‌های وصولی در کل کشور بیش از ۱۹۵ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان برای چک‌های عادی و حدود ۱۳۷ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان خاص چک‌های رمزدار بوده است. بر این اساس، در کل کشور ۵۸.۸ درصد از کل مبلغ چک‌های وصولی را چک‌های عادی و ۴۱.۲ درصد دیگر را چک‌های رمزدار به خود اختصاص داده‌اند.

طبق این گزارش، در مهرماه امسال در کـل کشـور حـدود ۶۷۳ هـزار فقـره چـک رمـزدار بـه ارزشـی معادل ۱۳۷ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان وصول شده که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب ۱.۹ درصد کاهش و ۴.۵ درصد افزایش داشته است.

در ماه مورد بررسی، در استان تهران بالغ بر ۱۹۰ هزار فقـره چـک رمـزدار بـه ارزشـی بـیش از ٧۷ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان وصول شد که در این ماه، ۴۶.۹ درصد از تعداد چک‌های رمزدار وصولی در سه استان تهـران (۲۹.۹ درصـد)، اصفهان و خراسان رضوی (هر کدام ۸.۵ درصد) وصول شده است که بیشترین سهم را در مقایسه با سایر استانها دارا بوده‌اند.

همچنــین ۶۸.۱ درصــد از ارزش چــک‌هــای فــوق در اســتان‌هــای تهــران (۵۶.۷ درصــد)، اصفهان (۵.۸ درصد) و خراسان رضوی (۵.۶رصد) وصول شده است.

در این بین لازم است بدانید که چک‌های عادی به چک‌هایی گفته می‌شود که اشخاص به حساب جاری خود صادر کرده و دارنده آن تضمینی جز اعتبار صادرکننده آن ندارد. گیرنده وجه چک ممکن است خود صادرکننده و یا حامل آن بوده و یا چک در وجه شخصی معین و یا به حواله کرد آن صادر شده باشد.

علاوه براین، چک‌های رمزدار چک‌هایی هستند که بنا به درخواست مشتری و به نام اشخاص حقیقی یا حقوقی توسط بانک به عهده همان بانک و یا شعب آن و همچنین می‌توانند بر عهده سایر بانک‌ها تحت عنوان چک رمزدار بین بانکی صادر شود. این قبیل چک‌ها جهت تسهیل و تسریع در نقل و انتقال وجوه بین بانکی صادر شده و پرداخت وجه آن توسط بانک صادرکننده تضمین می‌شود.

 

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین