کد خبر: ۶۸۳۷۳۰
تاریخ انتشار : ۱۳ آذر ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۴
کاهش تولید نفت اعضای اوپک پلاس در اولین ماه سال ۲۰۲۱ میلادی ۷.۲ میلیون بشکه خواهد بود که نشان دهنده افزایش ۵۰۰ هزار بشکه ای تولید نفت این کشورها است. این در حالی است که بر اساس توافق اولیه در بهار سال جاری، کاهش تولید از ابتدای سال ۲۰۲۱ باید به ۵.۷ میلیون بشکه در روز می‌رسید.
آفتاب‌‌نیوز :

سرانجام بعد از کش و قوس های فراوان، اعضای اوپک پلاس به اجماع رسیدند تا سطح توافق کاهش تولید را بر روی ۷.۲ میلیون بشکه حفظ کنند.

این عدد ۵۰۰ هزار بشکه از توافق فعلی کاهش تولید، نفت بیشتری وارد بازار می کند اما نسبت به توافق اولیه سبب می شود تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز نفت کمتری به بازار تزریق شود.

بر اساس توافق اولیه در اوریل سال ۲۰۲۰ (اردیبهشت سال جاری) قرار بود تا سطح توافق کاهش تولید در ابتدای سال ۲۰۲۱ به ۵.۷ میلیون بشکه در روز برسد اما به دلیل شکننده بودن بازار اوپک و غیر اوپک تصمیم گرفتند تا سطح فعلی عرضه را با کاهشی ۵۰۰ هزار بشکه ای برای ژانویه ۲۰۲۱ حفظ کنند و بعد از آن با بررسی بازار، درباره ماه های بعدی تصمیم گیری شود.

بر این اساس وزیران عضو اوپک پلاس هر ماه درباره میزان کاهش تولید برای ماه بعد تصمیم می گیرند.

با این اقدام عرضه در بازار نفت به میزان ۱.۵ میلیون بشکه در مقایسه با انتظارات کاهش پیدا می کند و این امر می تواند در کنار موفقیت در ساخت واکسن کرونا باعث افزایش قیمت نفت شده و توازن عرضه و تقاضا در بازار نفت حفظ خواهد شد.

در این نشست همچنین به وزیر جدید انرژی روسیه خوشآمد گویی شد و بر تعهد ادامه دار کشورهای اوپک پلاس برای ثبات در بازار و تامین منافع مشترک تاکید شد.

با توجه به تصمیم که در ۱۲ اوریل ۲۰۲۰ برای کاهش تولید و تصمیماتی که در ۶ ژوین ۲۰۲۰ یاداوری شد، از عملکرد و پایبندی مثبت کاهش عرضه استقبال شد.

با نگاه به آینده در این دیدار تاکید شد که حیاتی است تولیدکنندگان با هدف ثبات در بازار به تعهدات خود متعهد بمانند.

با توجه به بنیاد های بازار نفت در ۲۰۲۱ سطح تعهد فعلی که تصمیم ان در اوریل ۲۰۲۰ گرفته شد حفظ شود و تولید تدریجی اضافه شود.

برای ژانویه تولید ۵۰۰ هزار بشکه افزایش پیدا می کند و در ماه های بعد دیدارهای وزارتی اوپک پلاس برای تعیین تولید برگزار می شود.

افزایش البته در ماه های بعد ۵۰۰ هزار بشکه نخواهد بود.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین