کد خبر: ۶۸۳۹۲۰
تعداد نظرات: ۲۰ نظر
تاریخ انتشار : ۱۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۷
طرح مجلس با عنوان «سهمیه‌بندی بنزین سرانه خانوار» در نوبت رسیدگی
محمدباقر قالیباف: «از دیگر مواردی که در اصلاح ساختار بودجه باید مورد توجه قرار گیرد این است که امروز حدود ۴۵ تا ۵۰ درصد خانواده‌ها ماشین ندارند و ما به ۵۰ درصد افرادی که ماشین دارند سوبسید انرژی و بنزین می‌دهیم، اما فردی که مستضعف است و در روستا یا شهرستان زندگی می‌کند و به حمل‌ونقل عمومی نیز دسترسی ندارد، یارانه نمی‌دهیم. آیا این عدالت است فردی که خودش یک ماشین برای رفتن به شمال و یک ماشین برای رفتن به کویر دارد و فرزندش یک ماشین برای دوردور کردن در اندرزگو دارد هر چقدر که می‌خواهد بنزین ۳۰۰۰ تومانی بزند، اما یک فرد روستایی هیچ یارانه‌ای دریافت نکند؟ چطور یک پیرمرد روستایی در زهک زابل این موضوع را متوجه می‌شود، اما بنده که رییس مجلس هستم از آن درکی ندارم.»
آفتاب‌‌نیوز :

بودجه سال ۱۴۰۰ با منابع عمومی حدود ۸۴۰ هزار میلیارد تومان در حالی به مجلس تقدیم شد که چند تغییر عمده با سنوات گذشته داشت که البته نگرانی‌ها را افزایش داد. تغییر اول افزایش بیش از ۵ برابری درآمد نفتی بود. حدود یک ماه پیش معاون سازمان برنامه و بودجه از فروش روزانه ۶۵۰ هزار بشکه نفت در سال آینده خبر داده بود، اما پس از تقدیم لایحه بودجه، سخنگوی سازمان برنامه از فروش دو میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه سخن گفت.

به نظر می‌رسد دولت در تدوین این لایحه خوش‌بینی بیش از اندازه نشان داده و گمان می‌کند تحریم‌های نفتی در سال آینده لغو شود. تغییر دیگر سهم ۲۰ درصدی صندوق توسعه ملی از درآمد‌های نفتی است که مجددا ۲۰ درصد درنظر گرفته شد. این در حالی است که طبق قانون برنامه ششم توسعه سهم صندوق در سال ۱۴۰۰ به ۳۸ درصد برسد.

این امر نشان می‌دهد که دولت در شرایط کمبود منابع ارزی به دلیل شدت یافتن تحریم‌ها منابع بیشتری از صندوق توسعه را به اقتصاد وارد می‌کند. همین امر می‌تواند احتمال افزایش تورم در سال‌های آینده را بیشتر کند. تغییر دیگر تراز منفی حدود ۳۲۰ هزار میلیارد تومانی است که نسبت به سال جاری حدود ۳ برابر افزایش داشته است. محل جبران آن نیز تراز مالی و سرمایه‌ای است. اما اوضاع زمانی نگران‌کننده‌تر می‌شود که زمزمه‌های حذف ارز دولتی توسط سخنگوی سازمان برنامه در ساعات اولیه تقدیم بودجه به مجلس قوت یابد. هر چند رییس این سازمان با حضور در برنامه گفت‌وگوی خبری تاکید کرد که «اگر» ارز دولتی حذف شود، دولت یارانه‌ها را دو تا سه برابر افزایش می‌دهد. افزایش دو تا سه برابری یارانه‌ها به معنای نیاز به حدود ۸۵ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان تا ۱۲۸ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان منابع مالی است. این ارقام می‌تواند تراز عملیاتی را تا ۴۵۰ هزار میلیارد تومان منفی کند. سوال این است: «برای جبران این هزینه‌ها چه منابعی در دسترس است؟»

وابستگی بودجه به نفت ۳۲.۷ درصد

منابع عمومی دولت در بودجه سال ۱۴۰۰ از سه راه مالیات‌ها، واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای و مالی تامین می‌شود. قرار است در سال آینده مالیات‌ها با افزایشی بیش از ۲۷ درصدی به ۲۴۸ هزار میلیارد تومان برسد. با توجه به مشکلات اقتصادی در سال جاری و احتمال تداوم آن برای سال آینده راهکار دولت برای افزایش درآمد‌های مالیاتی یا باید افزایش پایه‌های مالیاتی باشد یا فرار‌های مالیاتی کاهش پیدا کند. البته در بودجه برخی نهاد‌های خاص که معاف از مالیات هستند مانند تولیت آستان قدس قرار است ۶۵ میلیارد تومان و نهاد‌های انقلابی نیز هزار و ۵۱۵ میلیارد تومان مالیات دهند.

هر چند رقم این مالیات‌ها به اندازه‌ای نیست که بتواند افزایش حدود ۵۳ هزار میلیارد تومانی رقم مالیات‌ها را پوشش دهد. با این حال به دلیل نبود اطلاعات شفاف از میزان مالیات دریافتی در سال‌های گذشته همچنین ۷ ماهه نخست سال جاری نمی‌توان به طور دقیق در خصوص محقق شدن درآمد‌های مالیاتی آن هم در شرایطی که شیوع کرونا و شرایط نامساعد کسب‌وکارها، اقتصاد کشور را تحت تاثیر قرار داده، برآورد داشت.

واگذاری دارایی سرمایه‌ای، بخش دیگری است که دولت می‌تواند در صورت ناترازی عملیاتی بودجه از آن استفاده کند که نسبت به سال گذشته افزایشی ۱۲۸ درصدی داشته که تمام آن به دلیل خوش‌بینی دولت به فروش نفت است که افزایشی ۳۱۲.۵ درصدی در فروش نفت و فرآورده‌های نفتی پیش‌بینی شده تا درآمد‌های آن در نهایت ۱۹۹ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان تخمین زده شود.

با وجود اینکه پیش از تقدیم لایحه بودجه به مجلس، نمایندگان معتقد بودند دولت منابع لازم را برای پرداخت یارانه کالا‌های اساسی به افراد واجد شرایط از طریق فروش اموال خود دارد در بودجه منابع حاصل از فروش اموال منقول و غیرمنقول کاهشی ۴۹.۵ درصدی داشته و به ۲۵ هزار میلیارد تومان رسیده است. در بخش واگذاری دارایی‌های مالی، بیشترین تغییر در منابع حاصل از فروش اوراق اسلامی و مالی، منابع حاصل از واگذاری شرکت‌های دولتی و استفاده از صندوق توسعه بوده که جمع این موارد ۲۹۵.۵ هزار میلیارد تومان برآورد شده است. افزایش حدود ۱۵۰ درصدی استفاده از منابع صندوق توسعه آن هم در شرایطی که دولت مدت‌ها در فکر کاهش وابستگی بودجه به نفت بوده، همه تلاش‌ها را بی‌اثر خواهد کرد.

با جمع منابع حاصل از صندوق توسعه و درآمد‌های حاصل از فروش نفت، میزان استفاده مستقیم یا غیرمستقیم دولت از نفت به ۲۷۴.۷ هزار میلیارد تومان می‌رسد که حاکی از وابستگی ۳۲.۷ درصدی است. هر چند این رقم در صورت انتشار اوراق سلف نفتی ممکن است بیشتر شود. با بررسی بودجه ۶ سال اخیرکاهش وابستگی بودجه به نفت در هیچ دوره‌ای دلبخواهی نبوده و با اجبار صورت گرفته و به محض کاهش فشار‌های تحریمی، پترودلار‌ها نیز راهی بند‌ها و مفاد بودجه می‌شوند.

افزایش هزینه‌ها بیش از درآمد‌ها

در بخش مصارف بودجه، بیشترین تغییر در هزینه‌های جاری است؛ جبران خدمات کارکنان دولت، کمک‌های بلاعوض، یارانه و سایر هزینه‌ها بیشترین تغییر را داشته است. به طور کلی این بخش نسبت به سال جاری افزایشی ۲۲.۸ درصدی داشته است. از آنجایی که عمده مصارف بودجه، جاری است و دولت نمی‌تواند آن‌ها را پرداخت نکند، از سوی دیگر منابع بودجه عمرانی نیز ۱۰۴ هزار میلیارد تومان است و تنها حدود یک سوم تزار عملیاتی منفی است، اگر هر کدام از بخش منابع محقق نشود، دولت مجبور است دست به استقراض از بانک مرکزی بزند. اما این راهکار آن هم در شرایطی که رهبری در نشست ۴ آذر ماه به شدت بر انجام نشدن آن تاکید کرد، تنها یک راه پیش پای دولت می‌گذارد؛ افزایش مجدد قیمت حامل‌های انرژی.

قیمت بنزین و گازوییل

«درآمد‌های دولت در لایحه بودجه سال آینده ۸۴۰ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده در حالی که ۲۵۰ هزار میلیارد تومان آن واقعی است و روی بقیه نمی‌توان حساب کرد.»

این گزاره البته خطرناک را یک روز پس از تقدیم لایجه بودجه به مجلس حمیدرضا حاجی‌بابایی رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت. به باور او در شرایط تحریم که فروش روزانه نفت بسیار کم است نمی‌توان امید داشت در سال آینده یک‌شبه به دو میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه در روز برسد.

او در بخش دیگری از سخنان خود به ضرورت نگاه ساختاری به حامل‌های انرژی و نگاه وی‍ژه به ۳ دهک پایین جامعه اشاره کرد و گفت: «باید قیمت‌ها تغییر یابد و پلکانی شود و قیمت حامل‌های انرژی واقعی باشد. همه درآمد‌های حاصل از حامل‌های انرژی وارد خزانه می‌شود، اما نوع هزینه‌ها باید اصلاح شود.»

گفته‌های رییس کمیسیون بودجه در حالی است که دولت بار‌ها اعلام کرده بود تغییری در قیمت حامل‌های انرژی در بودجه عنوان نشده است. به نظر می‌رسد اگر درآمد‌های نفتی محقق نشود برای دولت آینده راهی جز افزایش قیمت حامل‌های انرژی باقی نمی‌ماند.

اظهارات رییس کمیسیون برنامه و بودجه در حالی مطرح می‌شود که در کمیسیون انرژی مجلس نیز به تازگی طرحی با عنوان «سهمیه‌بندی بنزین سرانه خانوار» در نوبت رسیدگی است.

محمدباقر قالیباف رییس مجلس نیز پنجشنبه شب در برنامه گفت‌وگوی وی‍ژه خبری انتقاداتی نسبت به لایحه بودجه سال آینده ارایه کرد اما نکته مهم در صحبت‌های او زمانی بود که به طور تلویحی طرح مجلس برای بنزین را تایید کرد. او گفت: «از دیگر مواردی که در اصلاح ساختار بودجه باید مورد توجه قرار گیرد این است که امروز حدود ۴۵ تا ۵۰ درصد خانواده‌ها ماشین ندارند و ما به ۵۰ درصد افرادی که ماشین دارند سوبسید انرژی و بنزین می‌دهیم، اما فردی که مستضعف است و در روستا یا شهرستان زندگی می‌کند و به حمل‌ونقل عمومی نیز دسترسی ندارد، یارانه نمی‌دهیم. آیا این عدالت است فردی که خودش یک ماشین برای رفتن به شمال و یک ماشین برای رفتن به کویر دارد و فرزندش یک ماشین برای دوردور کردن در اندرزگو دارد هر چقدر که می‌خواهد بنزین ۳۰۰۰ تومانی بزند، اما یک فرد روستایی هیچ یارانه‌ای دریافت نکند؟ چطور یک پیرمرد روستایی در زهک زابل این موضوع را متوجه می‌شود، اما بنده که رییس مجلس هستم از آن درکی ندارم.»

از برآیند این اظهارات می‌توان چنین برداشت کرد که لایحه بودجه در مجلس دچار تغییراتی در حوزه یارانه حامل‌های انرژی شود؛ تغییراتی که چه بسا خود را در افزایش قیمت حامل‌ها طی سال آینده نشان دهد.

خصوصی سازی نفت؟

با درنظر گرفتن این موضوع که دولت در سال آینده از روش مستقیم و غیرمستقیم ۲۷۴.۵ هزار میلیارد تومان نفت می‌فروشد و نرخ تسعیر ۱۱ هزار و پانصد تومانی است، فروش نفت سال آینده ۲۳ میلیارد و ۸۲۶ میلیون دلار خواهد بود. روزانه یک میلیون و ۶۳۱ هزار بشکه به فروش خواهد رسید که حدود ۷۰۰ هزار بشکه کمتر از گفته‌های خانلو، سخنگوی سازمان برنامه است.

بنابراین دولت روزانه باید به این اندازه اوراق سلف نفتی منتشر کند. اما نکته در این است که در شرایط کاهش شدید ارزش پول ملی همچنین کمبود منابع ارزی چه کسانی می‌توانند اوراق سلف را خریداری کنند؟ افراد حقیقی یا حقوقی که اولا پول آن ثانیا توانایی استفاده یا فروش آن را نیز داشته باشند. در این بخش هم ابهام‌هایی وجود دارد. آیا دولت برنامه «خصوصی‌سازی نفت» را پیش‌بینی کرده؟

به نظر می‌رسد در این بخش هم پای نهاد‌ها و بنیاد‌های قدرتمند اقتصادی برای خرید نفت به میان می‌آید. با توجه به دشواری‌های برداشته شدن تحریم‌ها حتی پس از روی کار آمدن دولتی میانه‌رو در امریکا شاید دولت آینده از این راه بتواند بخشی از درآمد از دست رفته نفت را بازگرداند. درآمدی که هنوز سازوکار‌های آن مشخص نیست و احتمال بروز فساد در آن نیز بالاست.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۲۰
ناشناس
|
United States
|
۱۱:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۵
0
15
عجب! تمام بودجه دولت رو از مردم بگیرین
پاسخ ها
ناشناس
| France |
۲۳:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۵
مجلس و دولت دو تیغه یک قیچی هستند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۵
0
20
از بچه ها چه خبر در بلداد کفر الحمدالله حالشان خوبه ؟ خدای ناکرده یارانه هاشان قطع نشده باشد.
ممد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۵
0
14
سوراخ دعا رو یاد گرفتن بی خیال نمیشن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۵
0
12
چیزی که این آقایان قدرت درک آنرا ندارند و یا نمی‌خواهند به روی مبارک بیاورند، این است که آنهایی که خودرو ندارند هم از وسیله نقلیه عمومی و خصوصا مسافرکشهای شهری و برون شهری استفاده می‌کنند و هر گونه افزایش قیمت بنزین شدیدا روی نرخ کرایه و همه اقلام دیگر تاثیر فوری می‌گذارد و افراد نادار خیلی بیشتر آسیب می‌بینند. دوما آنکه اگر بنزین مال همه مردم است پس منبعد دولت و مجلس حق ندارند از این پول، ریالی به قشر خاصی کمک کنند. چگونه می‌شود من بازنشسته، با عنوان آنکه کمی بیشتر از حدنصاب آقایان حقوق میگیرم، نه یارانه بگیرم، نه سبد معیشتی دریافت کنم، نه یارانه بنزینی بگیرم ولی در طول سال با حقوق و درآمد ثابت بازنشستگی، هزینه سالانه ام چندین برابر شود. وقتی در تیرماه سازمان تامین اجتماعی مستمری من را 17 درصد و حداقل بگیران را 25 درصد افزایش می‌دهد، چرا هر روزه با این افزایش سرسام آور قیمت‌ها باید شاهد طرحهایی باشیم که ظاهرا برای اقشار کمتر بهره مند طراحی می‌شود ولی در واقع به نفع کاسبان تحریم طراحی و اجرا می‌شود؟ یکی نیست بگوید حقوق بگیران ثابت با این وضعیت و با این تصمیم گیران ناشی و نالایق، چه خاکی بر سر کنند.
ناشناس
|
Kuwait
|
۱۵:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۵
0
10
دوباره شروع کردن به نی زدن جهت گرانی بنزین با این بهونه الکی بعدش یکی میاد میگه قرار نیست گران بشه بعدش یه مسئول دیگه میگه گرون میشه........تا اخرش یه روز صبح بیدار میشیم میبینم گرون شده ......و این ادامه خواهد داشت .ای خدا شکرت
ناشناس
|
Korea, Republic of
|
۱۵:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۵
0
10
بودجه نهاد های مذهبی چقدر است؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۵
1
8
این بار هم جناب روحانی شنبه خبردار خواهند شد!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۵
0
6
مدیون ملت باشید اگر ایندفعه رییس جمهورمان را بی اطلاع بگذارید
فولادوند
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۵
0
9
اینها که میگفتند گرانی بنزین کار دولته؟دروغگو کم حافظه
آقای روحانی الان وقتشه تا کی سکوت مرگ یبار شیون یبار
شدی دهقان فداکار
علی اصغر از تهران
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۵
0
1
میخواهید گرانش کنید داستان درست نکنید تو اگر به فکر بودید آن ۵۰ درصد فاقد ماشین هم تا حالا باید ماشین داشته باشند اگر به فکر آن روستایی بودی با گران کردن بنزین تمام میحتاج زندگیش را گران نمی کردی آن پول داره و آقا زاده دو ماشینی برایش تفاوت نداره شما بنزین را گران کنی چون هزار تومان گرانش می کنی پدر آن آقا زاده به صورت غیر مستقیم با گرانفروشی پوست آن روستایی که دلسوزی مانند شما دارد میکند وده برابر پول بنزینش را در میآورد
ناشناس
|
France
|
۲۳:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۵
0
3
دعواهای زرگری برای مهیا کردن زمینه گران کردن دوباره و چند باره حامل های انرژی است
همانطور که با تصویب قانون در مجلس بیمه منازل را اجباری کردند و از ماه بعد روی قبض برق اضافه میکنند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۶
0
3
بازم حرفهای عوام فریبانه
یک معلم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۶
0
3
مدام میگن بعضیا ماشین ندارن. عزیز من شما اگه راست میگید از خودروهای لوکس و چند صد میلیونی مدل بالا مالیات بگیرید و سوخت شون رو گرون کنید کسی پیکان یا پراید داره اونم دست دومش رو، منت میذارید که بنزین مصرف میکنه؟!! خب کسی که خودرو خریده از تولید کشورش حمایت کرده اونی که نخریده حمایتی نکرده اینم حساب کنید. کسی که خودرو نخریده رفته زمین و مسکن خریده قیمتش چندین برابر شده چرا فقط یک طرف قضیه رو می بینید ظاهرا به قول دوستان راه زدن جیب مردم رو یاد گرفته اند...
پاسخ ها
ایرانی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۶
از ماشین گرون قیمت هم دارن مالیات می گیرن خود من یه هیوندا سوناتا فروختم 10 میلیون تومان تو محضر بابت مالیات گرفتن درحالی که پارسال بابت یه همچین ماشینی 4 میلیون می گرفتن .
فرزند ایران
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۶
0
3
مجلس اتفاقا دنبال منابع پایدار گشته چیزی جز جیب مردم برای کسری بودجه پیدا نکرده !! حالا برای اینکه این را توجیه کند مردم فقیر جامعه را سیبل گرانی بنزین و گازوئیل کرده تا بتواند از جیب مردم درآمد کسب کند.مردم را در باتلاق سیاست های شعار گونه خود غرق نکنید.
فرزند ایران
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۶
0
1
مجلس اتفاقا دنبال منابع پایدار گشته چیزی جز جیب مردم برای کسری بودجه پیدا نکرده !! حالا برای اینکه این را توجیه کند مردم فقیر جامعه را سیبل گرانی بنزین و گازوئیل کرده تا بتواند از جیب مردم درآمد کسب کند.مردم را در باتلاق سیاست های شعار گونه خود غرق نکنید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۶
0
0
از اونیکه دور دور میکنه بگیرید. من از پرند میام تهران برمیگردم شش روز هفته. این ظلم بمن نیست؟
ناشناس
|
United States
|
۰۷:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۷
0
0
خلایق هرچه لایق
فرشاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۷
0
0
اونیکه چهارتا ماشین داره و بچش دور دور میکنه شما اگه بنزین رو بکنی 50 هزار تومان بازم چهارتا ماشین خواهد داشت و بچش دور دور خواهد کرد این ماییم که با همین بنزین سه تومنی خرد شده ایم و با افزایش ان خردتر خواهیم شد
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین