کد خبر: ۶۸۴۲۴۴
تعداد نظرات: ۳ نظر
تاریخ انتشار : ۱۷ آذر ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۲
زمان زیادی از گفت‌وگوی کوتاه تصویری علی فروغی، مدیر شبکه سه، درباره عادل فردوسی‌پور نگذشته است؛ او در همین گفت‌وگوی کوتاه دلیل محرومیت عادل فردوسی‌پور از شبکه سه سیما را مشخص کرد و گفت عادل از «مدار» خارج شده بود و اگر برخورد نمی‌کرد سازمان از هم می‌پاشید!
آفتاب‌‌نیوز :

علی فروغی مشخصا به این مورد اشاره کرد که اگر کسی در مدار او قرار نگیرد، جایی در شبکه سه یا به صورت محدودتر جایی در برنامه‌های ورزشی نخواهد داشت. اگرچه صحبت‌های عجیب علی فروغی با واکنش‌های تند مخاطبان روبه‌رو شد و بسیاری ناآگاهی و عدم صلاحیت این مدیر جوان را برای چندمین بار به رویش آوردند، ولی او اصطلاح جدید «در‌مدار‌بودن» را بیان کرد تا مشخص شود آن‌هایی که تفکراتشان با علی فروغی و یحتمل دیگر دیدگاه‌هایشان با او در تضاد باشد، جایی در شبکه سه نخواهند داشت.

حالا با درنظرگرفتن حرفه عادل فردوسی‌پور که گزارشگری و مجری‌گری برنامه‌های ورزشی را بر عهده داشت، می‌توان به صورت محدودتر آن‌هایی را که در مدار علی فروغی باقی مانده‌اند زیر ذره بین برد. مشخصا این روز‌ها بدون درنظرگرفتن گزارشگران نوظهور، فقط چند گزارشگر و مجری قدیمی باقی مانده‌اند که با توجه به رسیدن گزارش و دادن برنامه به آنها، فاکتور اصلی یعنی بودن در مدار فروغی را دارا هستند!

اولین و مهم‌ترین چهره‌ای که بر مدار فروغی حرکت کرده و بیشترین پیشرفت را شاید شبیه به خود فروغی به دست آورده، محمدحسین میثاقی است؛ گزارشگر میدانی برنامه ۹۰ یکباره جای عادل فردوسی‌پور را در تلویزیون گرفت. میثاقی اگرچه همواره تلاش می‌کند از عادل فردوسی‌پور خوب بگوید، ولی نیک می‌داند که مخاطبان زیادی از او و برنامه‌اش دل خوشی ندارند. میثاقی بر‌مدار‌بودنش را با بله‌قربان‌گویی‌اش به سیاست‌های مدیریت به خوبی نشان داده و حتی بر این موضوع تأکید هم دارد. او پیش‌تر و بعد از محرومیت عادل فردوسی‌پور این‌طور گفت: «من یک مجری ساده‌ام و به ما می‌گویند اعلام کن فلان آیتم قرار است پخش شود و ما هم می‌گوییم چشم».

از میثاقی تا علیفر؛ برمدارماندگان علی فروغی!

دیگر مجری و گزارشگری که این روز‌ها مزد برمداربودنش را گرفته، محمدرضا احمدی است؛ او البته رابطه‌اش با عادل فردوسی‌پور خوب و بد نیست و علنا ارتباط چندانی با فردوسی‌پور ندارد؛ نه صمیمیتی بینشان جاری است و نه اینکه دلخوری‌ای از یکدیگر دارند. احمدی یکی از اولین نفراتی است که با کنایه به عادل فردوسی‌پور و سرپیچی‌اش از دستورات تحمیلی واکنش نشان داد؛ فروردین ۱۳۹۸ بود که او با تمجید از محمدحسین میثاقی، کنایه‌ای هم به عادل فردوسی‌پور زد و در پست اینستاگرامی‌اش نوشت: «از زحمات محمدحسین میثاقی عزیز تشکر می‌کنم و برایش در عرصه جدید و برنامه فوتبال برتر آرزوی موفقیت دارم. ما مدیون تلویزیون هستیم و با افتخار به قوانین و چارچوب‌های سازمان احترام می‌گذاریم». احمدی حالا مجری برنامه جنجالی فوتبال برتر شده که پیش از این اجرای آن بر عهده محمدحسین میثاقی بود.

دیگر گزارشگری که به معنای خاص و ویژه بر مدار علی فروغی مانده، سرهنگ علیفر است؛ او از منتقدان جدی عادل فردوسی‌پور محسوب می‌شود و بعضا از گفتن اینکه گزارش و دانش فنی عادل فردوسی‌پور را قبول ندارد، ابایی نداشته است. علیفر در روز‌هایی که مخاطبان تلویزیون از علی فروغی بابت رفتارش با عادل فردوسی‌پور گلایه می‌کردند، در مصاحبه‌ای عجیب، رفتار عادل فردوسی‌پور را زیر سؤال برد و گفت: «بار‌ها در مصاحبه‌هایم گفته‌ام و معتقدم که به نظر مدیرانم باید احترام بگذارم و نه تنها من بلکه هر کسی در هر حرفه‌ای باید به نظر مدیران و تصمیم مدیران خودش احترام بگذارد و در واقع تابع نظر مدیران خودش باشد و غیر از این باشد که سنگ روی سنگ بند نمی‌شود. مدیری که در کاری حضور دارد، اختیار تام دارد و این حق را دارد در مورد پرسنل تحت امر خودش تصمیم‌گیری کند؛ چون او هم باید به مدیر خودش پاسخ‌گو باشد».

پیمان یوسفی و جواد خیابانی هم به نظر می‌رسد بازماندگان نسل قدیمی گزارشگران هستند که تلاش داشته‌اند بر مدار فروغی باقی بمانند؛ این دو البته به واسطه کار‌های دیگری که در برنامه قرار داده‌اند زیاد نیاز نداشته‌اند در لحظه از علی فروغی حمایت کنند و عادل فردوسی‌پور را مورد نقد قرار بدهند، ولی هرجا فرصتش دست داده دریغ نکرده‌اند. پیمان یوسفی این روز‌ها مجری برنامه ورزش و مردم شبکه یک سیماست و فعلا به غیر از گزارشگری برای شبکه سه سیما کارش زیاد به این شبکه گیر نیست. او با این حال چندی‌پیش و زمانی که ژردان شکیری، تولد عادل فردوسی‌پور را تبریک گفته بود در برنامه‌اش کنایه‌ای به این مورد زد تا کار‌های اطرافیان عادل را زیر سؤال ببرد.

جواد خیابانی، اما شاید یکی از معدود گزارشگرانی است که در ظاهر سعی می‌کند نبودن عادل را برای صداوسیما بد جلوه دهد، ولی با این حال توانایی انتقاد صریح در این مورد را هم نداشته است. اطرافیان عادل فردوسی‌پور اعتقاد دارند جواد خیابانی هم دل چندان خوشی از عادل ندارد، ولی تلاش می‌کند ظاهر را در محافل عمومی حفظ کند. درست و نادرستش دیگر بماند پای راوی!

نکته عجیب درباره «برمدارماندگان علی فروغی» این است که همگی به نوعی یا از عادل فردوسی‌پور خوششان نمی‌آید یا اینکه علیه‌اش اظهارنظر کرده‌اند. شاید چندان اتفاقی نباشد که برمدارماندگان همان‌هایی هستند که منتقدان عادل فردوسی‌پور بوده‌اند.

در بین گزارشگرانی که با عادل فردوسی‌پور خوب هستند، می‌توان به دو نفر اشاره کرد؛ اولی مزدک میرزایی است که به قرار او هم توانایی بر مدار فروغی ماندن را نداشت و از ایران رفت. دیگری هم فرشاد محمدی‌مرام است. این دومی اگرچه در زمره گزارشگران جدید شبکه سه است، ولی ارتباط حسنه‌ای با عادل فردوسی‌پور دارد. البته شاید فرشاد خوش‌شانس است که علاقه‌ای به فوتبال ایران و طبیعتا مجری‌گری برای برنامه‌های ورزشی ندارد و فقط فوتبال‌های خارجی را گزارش می‌کند، وگرنه مشخص نبود به او هم در شبکه سه سیما فرصتی داده می‌شد یا نه!

از میثاقی تا علیفر؛ برمدارماندگان علی فروغی!

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۳
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۸
0
2
نه فروغی ونه هیچ کدام از آقایونی که اسمشون اومده ازهیچ لحاظی در حد فردوسی پور نیستن برای همین دوستش ندارن فردپسی پور تلویزیون بی برنامه و بدونه جذبه کشورمون رو جذاب کرده بود که اونم زدن کنار ....ضربه ی بزرگی به سیمای کشورمون بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۸
1
1
دلمون به برنامه 90 خوش بود که اون هم یه سری نامرد گرفتن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۹
1
0
آیا میثاقی از تلویزیون باید بخاطر فردوسی پور استعفا بدهد؟چزا؟من اگه عادل را دوست دارم نباید معتقدباشم که به حمایت ازعادل، عادل اواخر مثل عادل اویل نبود همش از خودش تعریف میکرد وبا چند نفر که رابطه خوبی داشت همه را از بالا نگاه میکرد
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین