کد خبر: ۶۸۴۹۵۲
تاریخ انتشار : ۲۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۷
رهبران اتحادیه اروپا امروز جمعه آمادگی این اتحادیه را برای همکاری و گفتگو با ترکیه در پی نشست دو روزه آنها در شهر بروکسل اعلام کردند.
آفتاب‌‌نیوز :

شارل میشل، رئیس شورای اروپا در یک کنفرانس خبری گفت، این بلوک آماده همکاری بیشتر با ترکیه برای رسیدگی به مساله مهاجرت است.

وی افزود: ما خواستار همکاری مسئولانه با ترکیه هستیم.

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان هم نسبت به روابط مثبت تر با ترکیه اظهار امیدواری کرده و گفت، رهبران اتحادیه اروپا از نماینده عالی این اتحادیه خواسته اند یک گزارش برای نشست بعدی درباره همکاری اتحادیه اروپا با ترکیه آماده کند.

مرکل گفت، رهبران اتحادیه اروپا در نشستشان توافق کردند تع مساله صادرات تسلیحات به ترکیه باید در میان اعضای ناتو و در هماهنگی با دولت بعدی آمریکا مورد بحث قرار بگیرد.

او ادامه داد که مسائل لیبی و قره باغ نیز جزو عناوین مورد بررسی خواهند بود.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه هم اظهار کرد، اتحادیه اروپا مشکلی با گفتگو با ترکیه ندارد و تحریمهای جدیدی که این اتحادیه در ارتباط با اقدامات اکتشاف منابع انرژی از سوی ترکیه تدارک می بیند نشان می دهد که این بلوک دیگر پذیرای اقدامات بی ثبات کننده در پیرامون خود نخواهد بود.

رهبران اتحادیه اروپا در بیانیه مشتریک که بعد از نشستشان در بروکسل منتشر شد گفتند، پیشنهاد این بلوک برای یک "دستور کار مثبت" با ترکیه همچنان روی میز است.

آنها از فعالیتهای اکتشاف منابع انرژی از سوی ترکیه در شرق مدیترانه انتقاد کردند اما خواستار تحریمهای اقتصادی شدید علیه ترکیه نشدند.

این رهبران گفتند: شورای اروپا بر منفعت راهبردی اتحادیه اروپا در توسعه روابط مبتنی بر همکاری و روابط دوجانبه سودمند با ترکیه مجددا تاکید می کند.

در این بیانیه آمده است: پیشنهاد یک دستور کار مثبت اتحادیه اروپا-ترکیه همچنان روی میز است به این شرط که ترکیه آمادگی خود برای یک شراکت واقعی با این اتحادیه و کشورهای عضو آن را نشان دهد و اختلافات را از طریق گفتگو و مطابق با قوانین بین المللی حل کند.

آنها اظهار کردند، همکاری میان اتحادیه اروپا و ترکیه می تواند اقتصاد و تجارت، ارتباطات مردم با مردم، نشستهای مربوط به گفتگوی سطح بالا و تداوم همکاری بر سر مسائل مربوط به مهاجرت را پوشش دهد

همچنین این رهبران بر حمایتشان از این که مذاکرات تحت رهبری سازمان ملل برای حل جامع مساله قبرس از سر گرفته شود مجددا تاکید کردند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدار ترین عناوین