کد خبر: ۶۸۵۳۶۷
تعداد نظرات: ۲۶ نظر
تاریخ انتشار : ۲۴ آذر ۱۳۹۹ - ۰۸:۳۰
در این همایش، شرکت‌های ایرانی و اروپایی حضور داشته و قرار بود نشست‌های تجاری برگزار کنند
اجلاس سه روزه تجاری اروپا و ایران به تعویق افتاد. این اجلاس قرار بود از روز دوشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۹ به مدت سه روز با حضور وزیر امور خارجه کشورمان، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، سفرا و دیپلمات‌های ارشد کشورهای غربی، سازمان‌ها، نهادهای تجاری، فعالان اقتصادی، اندیشمندان و اصحاب رسانه بصورت برخط (آنلاین) برگزار شود. کمیته اجرایی این اجلاس با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که ناگزیر به اتخاذ تصمیم «استثنایی» شده تا کنفرانس را به تعویق بیندازد.
آفتاب‌‌نیوز :

کمیته برگزاری نشست تجاری اروپا و ایران اعلام کرد، کنفرانس آنلاین سه روزه خود را که قرار بود از فردا ۱۴ دسامبر (۲۴ آذر) آغاز شود، به تعویق انداخته‌اند.

این کمیته دلیلی برای تعویق این نشست را اعلام نکرد، اما همزمان وزارت خارجه فرانسه در توئیتی نوشت: «در پی اعدام ...و غیرقابل قبول روح الله زم فرانسه در کنار آلمان، اتریش و ایتالیا حضور سفرایش در ایران برای نشست تجاری با ایران را لغو می‌کند.»

کمیته برگزار کننده این نشست گفته است که ۳۳۰۰ نفر از ۴۰ کشور برای حضور در این نشست ثبت‌نام کرده‌اند.

در این اطلاعیه با این حال آمده است که «برگزار کنندگان نشست تجاری اروپا و ایران مشتاقانه منتظر برگزاری کنفرانس در آینده نزدیک برای دستیابی کامل به اهداف آن هستند.»

طبق اطلاعات موجود در وبسایت این نشست، غیر از سفرای فرانسه، ایتالیا، اتریش و آلمان در تهران، قرار بود جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران از جمله سخنرانان دیگر این نشست باشند.

همچنین طبق اطلاعات همین وبسایت، نشست تجاری ایران و اروپا قرار بود توسط سازمان توسعه تجارت ایران و مرکز تجارت بین‌المللی با حمایت مالی اتحادیه اروپا برگزار شود. سازمان‌ها و نهاد‌های ایرانی و خارجی جزو مشارکت‌کنندگان نشست اعلام شده بودند.

به نوشته یورونیوز؛ پیش از اعلام رسمی تعویق این نشست، پاتریک وینتور، سردبیر بخش دیپلماتیک روزنامه گاردین که قرار بود مدیریت بحث‌ها در نشست را بر عهده داشته باشد در توییتی اعلام کرد که «پس از اعدام ...روح الله زم این نشست را مدیریت نخواهد کرد». وی تاکید کرد: «مطمئن هستم که سفرای حاضر درباره اینکه چگونه تجارت باید مشروط به احترام به حقوق بشر باشد بحث می‌کنند.»

وزارت امور خارجه ایران روز یکشنبه سفیر آلمان را به دلیل محکومیت اعدام روح الله زم از سوی اتحادیه اروپا به وزارت خارجه احضار کرد. آلمان رئیس دوره‌ای اتحادیه اروپاست و به عنوان نماینده این اتحادیه احضار شده است. اتحادیه اروپا روز شنبه در بیانیه‌ای اعدام روح‌الله زم را «شدیدا» محکوم کرد. وزارت خارجه ایران همچنین سفیر فرانسه را نیز در همین موضوع احضار کرد. روز گذشته فرانسه اعدام زم را اقدامی «...و غیرقابل قبول» عنوان کرد و گفت که این برخلاف تعهدات بین‌المللی ایران است.

روح‌الله زم موسس کانال تلگرامی «آمدنیوز» بامداد شنبه ۱۲ دسامبر (۲۲ آذر) اعدام شد. قاضی صلواتی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب ایران، تیرماه امسال ۱۳ مورد اتهامی روح الله زم را مصداق فساد فی‌الارض تشخیص داد و وی را به اعدام محکوم کرد.

خبرگزاری ایرنا نیز نوشت: "اسفندیار باتمانقلیچ" بنیانگذار رسانه بورس و بازار و از برگزار کنندگان اصلی این اجلاس، علت لغو را به بیانیه سفارت فرانسه در ایران نسبت داد.

سفارت فرانسه در ایران ساعاتی پیش با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که سفیر این کشور مانند دیگر همتایان آلمانی، اتریشی، ایتالیایی در اجلاس تجاری اروپا و ایران شرکت نخواهند کرد.

در همین حال سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه ضمن ابلاغ مراتب اعتراض شدید ایران به بیانیه حمایتگرایانه اتحادیه اروپا، گفت: در دیدارهای برگزار شده، مدیر کل اروپای وزارت خارجه مراتب اعتراض شدید و صریح جمهوری اسلامی ایران به بیانیه‌های اتحادیه اروپا و دو کشور اروپایی در حمایت از عنصر شناخته شده تروریستی و حمایت‌های مالی و معنوی برخی‌ کشورهای اروپایی از عناصر و گروههای تروریستی که بطور مشخص اقدامات مجرمانه امنیتی را در همکاری با سرویس‌های جاسوسی غربی و رژیم صهیونیستی علیه ملت ایران مرتکب شده و خود نیز بصراحت بدانها اقرار کرده اند، را به آنها ابلاغ کرد.

سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: در این دو دیدار مدیرکل اروپای وزارت خارجه به سفرای آلمان و فرانسه یادآور شد با کدامین استاندارد، تعلیم ساخت بمب‌های آتش‌زا، برنامه‌ریزی برای درگیری‌های خیابانی، همکاری با دولت‌ها و سرویس‌های اطلاعاتی خارجی با هدف براندازی ساختار سیاسی ایران و معاونت در اقدامات مجرمانه مسلحانه، ژورنالیسم نام دارد؟ و یا بر اساس کدام‌ تعریف یک ژورنالیست تحت رصد، حفاظت و در همکاری با سازمان امنیت داخلی فرانسه و در ارتباط نزدیک با موساد قرار میگیرد، مبادرت به جمع‌آوری گسترده اطلاعات حساس ملی از جمله نظامی نموده و آنها را در اختیار سرویس‌های اطلاعاتی کشورهای خاص قرار می‌دهد؟ کما اینکه برغم آگاهی مقامات فرانسوی از فعالیتها و تحرکات ضد ایرانی روح الله زم، سخنگوی وزارت امور خارجۀ فرانسه پیش از این تایید کرده بود که از آزادی کامل در تحرکات خود برخوردار بوده است. جای بسی شرم است که برخی کشورهای اروپایی سالهاست مامن تروریست‌ها از گروهک منافقین گرفته تا جنایتکاران الاحوازیه شده‌اند.

سخنگوی وزیر امور خارجه کشورمان در این رابطه اظهار داشت: جای بسی تاسف است که ارزش‌های والای انسانی و بشری اینچنین بازیچه دست دولت‌هایی شده است که همه چیز از جمله حقوق بشر و آزادی بیان را تبدیل به یک ابزار برای اهداف سیاسی کوته‌بینانه خود کرده‌اند.

وی افزود: مدیرکل اروپای وزارت خارجه در دیدارهای انجام شده اضافه کرد متاسفانه کشورهای اروپایی با پناه دادن به عوامل تروریست و جنایتکاری که دستشان بخون ملت ایران آلوده است، چشم بستن بر اعمال مجرمانه آنها و مهم تر از آن سعی در تطهیر تروریسم، از نظر ملت بزرگ ایران در اقدامات ننگین چنین عناصری سهیم هستند.

خطیب زاده تاکید کرد: اینکه اتحادیه اروپا و کشورهای آلمان و فرانسه بجای عذرخواهی از ملت ایران و خانواده های شهدای عملیات تروریستی و مجرمانه و پذیرش سهم خود در این اقدامات، مدعی حمایت از عوامل جنایتکار می شوند، قویا محکوم بوده و لذا اظهارات منافقانه آنها از کم ترین ارزشی نزد ملت و دولت ایران برخوردار نیست.

اجلاس تجاری اروپا و ایران چه بود؟

این همایش با همکاری سازمان توسعه تجارت ایران، مرکز بین‌المللی (ITC) و حمایت اتحادیه اروپا، همایش بزرگ تجاری ایران-اروپا (Iran-Europe Business Forum) و با هدف ایجاد بستر لازم برای همکاری‌های تجاری، علمی و فن‌آوری در جهت افزایش صادرات غیرنفتی ایران، سازماندهی شده بود.

در این همایش که با کمک موسسه «آمبروزیتی» ایتالیا در روزهای ۲۴، ۲۵ و ۲۶ آذرماه برنامه ریزی شده بود، شرکت‌های ایرانی و اروپایی حضور داشته و قرار بود نشست‌های تجاری دوجانبه برگزار کنند.

نشست‌های تخصصی در زمینه مباحث مرتبط با روابط اقتصادی و تجاری ایران و اروپا و همچنین نشست‌های اختصاصی درخصوص استراتژی ملی صادرات در زمینه‌های بخش‌های صنعتی(قطعات خودرو-اقلام پتروشیمی)، بخش‌های کشاورزی (گیاهان دارویی، میوه و سبزی)، بخش‌های خدماتی گردشگری وخدمات( ICT) از جمله رویدادهای اصلی این اجلاس عنوان شده بود.

میرهادی سیدی مشاور امور بین‌الملل و توافق‌نامه‌های تجاری سازمان توسعه تجارت این همایش را برای مجموعه کسب و کارهای ایرانی و اروپایی منحصر به فرد خوانده و گفته بود: این نشست امکان تبادل ایده‌ها و تخصص‌ها و شناسایی و برقراری ارتباط با شرکای تجاری بالقوه را به شرکت‌های ایرانی و اروپایی می‌دهد همچنین احیای گفتگوها و ایجاد زمینه اعتماد متقابل بین شرکت‌ها می‌تواند به بازسازی روابط تجاری ایران و اروپا منجر شده و روابط اقتصادی بین دو طرف را مستحکم‌تر بسازد و در عین حال مسیر را برای روابط تجاری و سرمایه‌گذاری گسترده‌تر هموار کند.

تجارت خارجی ایران با اروپا در هفت ماه سال جاری (فروردین تا مهرماه) بالغ بر ۱۵ میلیون و ۹۱۰ هزار و ۸۱۶ تن به ارزش هشت میلیارد و ۸۰۷ میلیون و ۸۷۹ هزار و ۸۴۱ دلار بوده است.

حجم صادرات ایران به اروپا در بازه زمانی هفت ماهه سال جاری بالغ بر پنج میلیون و ۶۰۵ هزار و ۸۹۱ تن بوده که ارزش آن برابر با ۲ میلیارد و ۶۶ میلیون و ۸۴۰ هزار و ۵۳۸ دلار بوده است.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۲۶
امین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۴
43
22
آیا اروپا در پی جنایت و ترور دانشمندان ایران توسط اسرائیل هم همایش هایش را با اسرائیل به تعویق می اندازد؟؟
پاسخ ها
فرزند ایران
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۴
رفتار اروپا علیه ایران دوگانه و دخالت در امور ایران است جاسوس در هرطیفی باید اعدام شود اگر اروپا دنبال حقوق بشر است در ترور دانشمند هسته ای ایران عزیز بی تفاوت نمی ماند...این رفتار جاسوس پروری اروپا در میان ملت ایران خریدار ندارد
ملت
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۴
اسرائیل غاصب است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۴
54
19
هر کی با روح الله زم دستش تو یه کاسه بوده الان ناراحته.
و گرنه مردم اینقدر گرفتار مشکلات اقتصادی که این دولت بی تدبیر براشون درست کرده هستند که اصلا براشون مهم نیست زم کیه!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۴
شما فقط از طرف خودت حرف بزن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۴
5
39
چرا افشا کننده اعدام شد و مقصرین راست راست می گردن ؟
پاسخ ها
فدیرات
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۴
اسم 5تا را نام ببر؟
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۴
10
20
بله اگر اسراییل هم شهروندان خودش را اعدام کند اروپا هم اعتراض میکند.
هموطن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۴
7
22
جاسوسی به هر عنوان غیر قابل قبول است. ولی نمیشد این افراد را به حبس ابد محکوم می‌کردید. ا مگر فقط شما حق زندگی مرفه دارید بقیه مردم عادی چی که بنان شب محتاج هستند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۴
33
17
به درک که به تعویق افتاد، عقب نشینی های مختلف اقایون در این هشت سال اروپایی های ناچیز و جیره خور امریکا را این گونه پُر رو کرده
پاسخ ها
حاتون
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۴
احسنت.سیاستمدار خوبی هستی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۴
6
27
حالا باید تواین بلبشوی کرونا وحدف قریب الوقوع ترامپ واحتمالا کم شدن تحریمهای خانه خراب کن حتما باید زم اعدام بشه یکماه بعد دوماه بعد نمیشد!. الان چند سال بابک خان زنجانی اعدام گرفته اما داره زندگی لاکچری هم شاید میکند!؟
مجلس ده درصدی دست بکار بشه برجام نیم جان را با مصوبه اش ناکار کنه !..؟
مگه ملت حق ندارند یک نفس راحتی بکشند به کدوم حق وقانون ملت شریف ایران اینهمه شکنجه از داخل وخارج باید بشوند !به کدوم فایده وقیمت،!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۴
عزیز برادر هدف این اعدام در این زمان بهم خوردن همین نوع تعاملات بوده که دولت روحانی در این زمینه ها زمین گیرتر شود.
ناشناس
| United Kingdom |
۲۰:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۴
تحریمها کم نمشن ۴۰ساله تحریمیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۴
9
7
در ایران برخلاف تمام کشورهای دنیا, تفکیک قوا جزء لایتجزای اداره امور کشور است و قوه قضائیه مستقل از دولت. بنابراین هرگونه شائبه پیشدستی قوه قضائیه در اعدام مجرم قبل از آغاز همایش موصوف, همانند موارد قبل مثل طرح مجلس و ... کاملا بی اساس است!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۴
3
22
خوش بحال بابک زنجانی وطبری که مفسد اقتصادیند !؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۴
14
19
اروپا دنبال بهانه است
برجام نشان داد حتی اگر ایران به " صفر تا صد" تعهدات خود هم عمل کند اروپا خیلی راحت بد قولی میکند وبه هیچ تعهدی پایبند نیست.
زم بهانه است مثل هسته ای
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۴
2
18
مفسد های اقتصادی و کسانی که اقتصاد ایران را ویران کردند هم باید اعدام شوند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۴
5
10
هنوز منتظر اروپایی ها هستید .....
بهروز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۴
5
10
اروپاییها به منافع اقتصادی خودشون فکر می کنند زم امثال زم براشون ارزشی نداره چون بالاخره یه مهره سوخته میشه فقط این آقای زم زودتر از موعود سوخت فقط میخوان از این آب گل آلودبالاترین منافع رو ببرن
ناشناس
|
United States
|
۱۳:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۴
4
10
هرچه بود نتیجه آن در بازار بورس امروز مشخص شد ۳۱۰۰۰ واحد افت شاخص
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۴
6
0
به درک که بورس اومد پایین یارو جاسوس بوده این فکر سرمایه هاش
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۴
2
1
یعنی واقعا مسئولین ما متوجه اقدامات سر کاری اروپایی‌ها نشده اند یا دنبال بهانه ای برای رفتن به ماموریت هستند
سیاوش
|
Canada
|
۱۹:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۴
0
10
با ایجاد ترس، وحشت و اعدام نه وضع حکومت بهتر می شود نه اقتصاد نه وضع مردم، بجای این اقردامات خشونت آمیز باید زمینه مشارکت سیاسی شهروندان افزایش یابد.
فرزند یکی از مقامات مسئول تبدیل به مخالف شده است چه در حکومت های دموکراتیک چنین اتفاقی رخ نمی دهد.
دموکراسی تنها راه حل ماست.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۴
10
0
اروپا بد عهدودروغگوست،واینا همه اش جنگ روانی است،ازاروپا آبی گرم نمیشود،....ومسایل داخلی ماچه ربطی به اروپاداره،ماکه مستعمره اونانیستیم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۵
0
0
اروپا آنقدر در بحران اقتصادی است
خواهی دید خودشان التماس و برمی گردند
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین