کد خبر: ۶۸۵۸۵۷
تاریخ انتشار : ۲۶ آذر ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۲
یک عضو حقوقدان شورای نگهبان روایت جلسه ای از این شورا که خبر فوت آیت الله یزدی به اعضا می رسد را مطرح کرده است.
آفتاب‌‌نیوز :

هادی طحان نظیف، عضو حقوقدان شورای نگهبان در گزارشی اینستاگرامی درباره جلسه ۵۹ این شورا و شنیدن خبر درگذشت آیت الله یزدی نوشت. در این مطلب آمده است؛

شورای نگهبان چهارشنبه ۱۹ آذرماه ۱۳۹۹ جلسه داشت.

ابتدای جلسه، طبق روال ماه‌های اخیر آیت‌الله جنتی از وضعیت بیماری آیت‌الله یزدی گفتند و اعضای شورا نیز جویای حال و وضعیت بیماری ایشان بودند، اما هیچ‌یک نمی‌دانستیم که کمی بعد و در خلال جلسه، خبر رحلت ایشان را خواهیم شنید. حتی بنا بود فردای آن روز یعنی پنج‌شنبه، با تعدادی از اعضا برای عیادت و تقدیر از زحمات ایشان به ملاقات ایشان برویم اما گویا تقدیر به گونه دیگری رقم خورده بود.

با ورود در دستور، قسمت‌هایی از اساسنامه پیشنهادی پژوهشکده شورای نگهبان با همان جدیت و تدقیقی که اعضای شورا نسبت به مصوبات ارسالی از سوی مجلس یا اساسنامه‌های دولتی دارند، بررسی شد.

لازم به ذکر است است که سابقه پشتیبانی علمی و کارشناسی و همچنین ارائه نظرات مشورتی به شورای نگهبان به سالها قبل یعنی سال ۱۳۷۶ بر می‌گردد که «مرکز تحقیقات شورای نگهبان» تأسیس و در سال ۱۳۹۲ نیز این مرکز به پژوهشکده شورای نگهبان تبدیل شد. این پژوهشکده در سال ۱۳۹۲ موفق به اخذ موافقت اصولی از وزارت علوم شد و اخیراً هم موافقت قطعی آن از وزارت علوم دریافت شده است.

البته اهتمام و توجه ویژه به چنین مجموعه‌ای را باید پس از ملاقاتی که اعضای شورای نگهبان با مقام معظم رهبری در سال ۱۳۷۹ داشتند، دانست که ایشان در آن دیدار بر ایجاد یک مرکز تحقیقات علمی تاکید کرده بودند و پس از آن بود که این مساله به طور جدی در دستور کار اعضا قرار گرفت.

این پژوهشکده امروز به عنوان بازوی کارشناسی و پژوهشی شورای نگهبان شناخته می‌شود که در زمینه‌های مختلف تخصصی فعالیت دارد و یکی از مهمترین وظایف آن، بررسی مصوبات مجلس و ارائه نظر مشورتی به شورای نگهبان در خصوص تطبیق آنها با قانون اساسی است. پژوهشکده همزمان با مجلس، بررسی‌های تخصصی خود را آغاز می‌نماید تا بتواند به موقع نظریه مشورتی خود را به صورت کامل، جامع و متقن به شورای نگهبان ارائه نماید. جالب اینکه رویه شورای نگهبان عموما این است که بدون دریافت نظر تخصصی پژوهشکده نسبت به مصوبات، وارد بررسی آنها نخواهد شد.

پس از آن به ادامه بررسی «طرح اصلاح مواد (۱) و (۷) قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل (۴۴) قانون اساسی و اصلاحات بعدی آن» پرداخته شد که این طرح به خاطر وجود یک ابهام و یک اشکال، مجددا به مجلس اعاده شد.

اواخر جلسه در حال بررسی مصوبات بودیم که خبر رحلت آیت‌الله یزدی واصل شد. همه متاثر شدند و برای شادی روح‌شان، صلوات و فاتحه‌ای قرائت کردند. با اینحال موجب نشد جلسه تعطیل شود و بررسی موضوعات و مصوبات ادامه پیدا کرد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین