کد خبر: ۶۸۶۰۴۰
تاریخ انتشار : ۲۷ آذر ۱۳۹۹ - ۲۲:۵۲
رئیس قوه قضائیه گفت: مسائل مبتلا به جامعه و موضوعات مربوط به سبک زندگی را باید با نگاهی نو حل کرد.
آفتاب‌‌نیوز :

حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رییسی روز پنجشنبه در بازدید از دستاوردهای ده ساله دفتر تبلیغات اسلامی قم اظهارداشت: مسائل مبتلا به جامعه و موضوعات مربوط به سبک زندگی را باید با نگاهی نو حل کرد و بعد از شناخت مشکلات باید سازو کارهای مناسب برای حل آن‌ها طراحی کرد. این کار کشور را در عرصه فرهنگی قدرتمند می‌سازد.

رییس قوه قضاییه پس از بازدید از این نمایشگاه، در جمع مسئولان دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم گفت: شناخت مساله، تشخیص اولویت‌ها و رسیدن به راه حل مشکلات جامعه بسیار مهم است که دفتر تبلیغات اسلامی در ۱۰ سال اخیر گام‌های خوب و هدفمندی در این زمینه برداشته است.

وی بر لزوم نگاه مسئله محور به موضوعات مختلف کشور تاکید کرد و گفت: شناسایی مسئله که یک مسئله در حد عارضه یا یک معضل است اهمیت زیادی درحل مسائل کشور دارد.

رییسی افزود: شناخت مساله، تشخیص اولویت‌ها و رسیدن به راه حل مشکلات جامعه بسیار مهم است که دفتر تبلیغات اسلامی در ۱۰ سال اخیر گام‌های خوب و هدفمندی در این زمینه برداشته است.

رییس قوه قضاییه، ایجاد ساختارها و تامین سخت‌افزارها برای حل مشکلات را وظیفه دستگاه‌های اجرایی و نقش دفتر تبلیغات اسلامی را ارائه راهکارهای اجرایی و مبتنی بر مبانی علمی و اسلامی عنوان کرد.

وی با تاکید بر لزوم رصد و تحلیل دقیق مسائل و مشکلات جامعه از ایجاد میزهای تخصصی برای تحقیق و پژوهش درباره موضوعات مبتلا به جامعه و احصاء راهکارهای متناسب برای حل آن‌ها توسط دفتر تبلیغات اسلامی تقدیر کرد.

رییس قوه قضاییه، روحانیون خوشفکر را دیده‌بانان بیدار جامعه معرفی کرد و از آن‌ها خواست برای ارائه بهترین راهکارها برای حل مشکلات، در کنار دانش و مطالعه، به بینش و کار میدانی نیز توجه داشته باشند.

رییسی گفت: دفتر تبلیغات اسلامی با اولویت‌بندی مسائل جامعه و شناخت دقیق آسیب‌ها در هر حوزه و انحرافات مکاتب و پاسخ به شبهات نقش اساسی در مصون‌سازی جامعه و صیانت‌بخشی به جوانان ایفا می‌کند.

وی متذکر شد: تلاش دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم در کاهش شبهات و تعمیق باورها و اعتقادات آحاد جامعه، موجب کاهش انحرافات و آسیب‌ها و جلوگیری از بروز جرم می‌شود و کار دستگاه قضا و قضات را کم می‌کند.

رییس قوه قضاییه گفت: اگر در مسائل مهم اجتماعی همچون اخلاق و خانواده و سبک زندگی بحث‌های نرم افزاری مبتنی بر مبانی دینی گسترش یابد و تبدیل به ساز و کارهای اجرایی شود، منشاء آثار و برکاتی در حل مشکلات کشور می‌شود.

رییسی با تاکید بر نوگرایی و نواندیشی در تولید علم به مسئولان دفتر تبلیغات اسلامی توصیه کرد دستاوردها و تولیدات خود را با روش‌های کم هزینه و پر اثر معرفی و به حوزه و دانشگاه عرضه کنند.

رییس دستگاه قضا با تاکید بر رویکرد روشنفکرانه در حل مشکلات، تصریح کرد: روشنفکر کسی نیست که برخلاف برخی تعبیرات به غرب گرایش داشته و یا جامعه را به سوی غرب سوق می‌دهد. روشنفکر حقیقی کسی است که جامعه را می‌شناسد و مسائل را به خوبی درک می‌کند و نقش خود را برای حل این مسائل به درستی تشخیص می‌دهد و آن نقش را ایفا می‌کند.

رییس قوه قضائیه از افاضل و مرتبطان با دفتر تبلیغات اسلامی به عنوان کسانی یاد کرد که دارای این ویژگی هستند و از خدمات آن‌ها که دانش و بینش و اندیشه و انگیزه را برای حل مسائل مهم کشور بسیج کرده اند، قدردانی کرد.

رییس قوه قضاییه بر لزوم طراحی ساز و کارهای مناسب برای حل مسائل اجتماعی و پاسخ به نیازهای جامعه در شرایط پیچیده تاکید کرد و گفت: پاسخ به نیازهای جامعه و رفع شبهات کشور را درعرصه فکری و فرهنگی قدرتمند می‌کند.

حجت الاسلام و المسلمین رییسی رسالت مهم حوزویان و به ویژه دفتر تبلیغات اسلامی را تلاش برای تامین پشتوانه‌های نرم افزاری در حل مشکلات کشور و بسترسازی برای اقتدار علمی و فکری ایران اسلامی عنوان کرد.

پیش از سخنان رییس دستگاه قضا، حجت‌الاسلام احمد واعظی رییس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم گزارشی از فعالیت‌ها و دستاوردهای ۱۰ ساله این دفتر ارائه کرد.

در نمایشگاه دستاوردهای ۱۰ ساله دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم الگوهای اجرایی جدید بهینه‌سازی عملکرد سازمان‌ها و دستاوردهای این دفتر در بخش‌های آموزشی و پژوهشی و فرهنگی و هنری و اقدامات صورت گرفته در حوزه رسانه و فضای مجازی به نمایش درآمد.

در بخشی از این نمایشگاه عنوان شد که دفتر تبلیغات اسلامی با احصای ۱۲۰ مساله مهم و انتخاب ۱۵ مساله از میان آن‌ها بر حل این مشکلات و مسائل تمرکز کرده است.

به گزارش مرکز رسانه قوه قضائیه، ‌ساماندهی نظام جامع بودجه‌ریزی از جمله مسائل احصا شده‌ای بود که آیت‌الله رییسی با اشاره به اهمیت این موضوع اظهار داشت: بودجه ریزی عملیاتی از مهم‌ترین مسائلی است که مقام معظم رهبری سال‌ها و بارها بر آن تاکید کردند و لازم است گامی جدی در این زمینه برداشته شود.

رییس قوه قضاییه همچنین در بخش دیگری از این نمایشگاه به مسئولان دفتر تبلیغات اسلامی توصیه کردند که به موضوع سبک زندگی فارغ از شعارزدگی؛ و نگاه‌های توصیه‌ای بپردازند و برای وارد کردن این بحث در متن زندگی از دوران کودکی تا کهنسالی برنامه ریزی کنند تا وارد متن زندگی شود.

در جریان بازدید رییس قوه قضاییه از این نمایشگاه، ۳۰۰ اثر پژوهشی تدوین شده توسط دفتر تبلیغات اسلامی در یک سال اخیر رونمایی شد.

همچنین سامانه جامع پاسخگویی به سوالات دینی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم با حضور آیت‌الله رییسی مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین