کد خبر: ۶۸۶۰۵۷
تاریخ انتشار : ۲۸ آذر ۱۳۹۹ - ۰۱:۰۲
باوجود برخی نگرانی اما موسسه‌های بین‌المللی پیش‌بینی می‌کنند قیمت نفت در سال آینده به ۶۵ دلار برسد.
آفتاب‌‌نیوز :

بر اساس گزارش اویل‌پرایس، موسسه‌های بین‌المللی پیش‌بینی می‌کنند قیمت نفت در سال آینده به 65 دلار برسد. جفری کوری، رئیس بخش کالایی گلدمن ساکس (شرکت بانکداری سرمایه‌گذاری مستقر در نیویورک) ، دراین‌باره به CNBC(شبکه خبری آمریکا)، گفت: سرمایه‌گذاری‌های ناکافی در بازار نفت و گاز این کالا را تحت‌فشار قرار داده است.

کوری خاطرنشان کرد همه بازارها به‌جز گندم با کسری روبرو هستند و این موجب افزایش قیمت شده است.اما آنچه او «سرمایه‌گذاری ناکافی ساختاری» می‌نامد تأثیر بسزایی بر قیمت نفت می‌گذارد. این امر در مورد نفت ویژه‌تر است، بازاری که سرمایه‌گذاری کم، تنها به دلیل روند قیمت نیست بلکه ناشی از تغییر جهت سرمایه‌گذاری در انرژی‌های تجدید پذیر نیز خواهد بود.

به گفته کوری این تغییر جهت سرمایه‌گذاران به‌سوی انرژی‌های تجدید پذیر ممکن است تقاضای کوتاه‌مدت برای نفت را تحریک کند ، اما انتظار می‌رود با توسعه « زیرساخت‌های سبز» (که اشاره به ساختار انرژی‌های تجدید پذیر دارد)، ظرف چند سال آینده سرمایه‌گذاری در نفت تا قبل توسعه این بخش جدید، افزایش پیدا کند. پس‌ازآن، با شروع فعالیت این زیرساخت،بر تقاضای نفت اثر منفی خواهد داشت و این اثر احتمالاً در کاهش قیمت‌ها منعکس می‌شود.

نگرانی برای عرضه بیش‌ازحد

در چند روز گذشته روند قیمت نفت متمایل به صعود بوده است. این تمایل پس‌ازآن اتفاق افتاد که در آمریکا واکسیناسیون کادر درمان و کارمندان در معرض خطر ویروس کرونا آغاز شد ، اما اخبار عرضه بیش‌ازحد نفت، ترمز صعود ممتد در بازار است و این نگرانی در برخی مقاطع بر اخبار مثبت در مورد واکسن‌ها غلبه می‌کند.

به‌روزرسانی گزارش عرضه و تقاضا از اوپک نیز باعث نوسان در قیمت نفت شد، زیرا این کارتل پیش‌بینی خود را برای تقاضای نفت برای سال جاری و سال آینده کاهش داد.

علاوه بر این ، آخرین گزارش تعداد دکل‌های بیکر هیوز(شرکت نفت آمریکایی) برای ایالات‌متحده بیشترین تعداد دکل از ماه ژانویه را نشان می‌دهد ، که نگرانی بیش‌ازحد عرضه را دامن زده است. در کنار اخبار افزایش دکل‌ها در آمریکا تولید نفت کشور لیبی روند صعودی پیداکرده است. به‌طور متوسط تولید این کشور در روز جاری به 1.28 میلیون بشکه در این ماه رسیده است ، درحالی‌که این میزان در پایان ماه نوامبر(آبان) 1.25 میلیون بشکه در روز بود.

خوش‌بینی باوجود چالش‌ها

باوجود چالش‌های فعلی ، دیدگاه گلدمن درباره آینده قیمت نفت صعودی است و این موسسه انتظار دارد قیمت هر بشکه نفت برنت سال آینده به‌طور متوسط 65 دلار باشد. این بانک سرمایه‌گذاری، واکسیناسیون‌های گسترده و افزایش محدودیت تولید از سوی OPEC پلاس را از عوامل مؤثر در روند صعودی قیمت نفت می‌داند.

موجودی‌های نفت نیز به لطف تقویت تقاضا از آسیا در حال کاهش است ، که این به خوش‌بینی عمومی در مورد قیمت نفت در سال آینده افزوده است.

خبر خوش برای دولت آینده ایران

دولت حسن روحانی در بودجه سال آینده قیمت نفت را 40 دلار در نظر گرفته است اگر در سال بعد قیمت نفت در محدوده 65 دلار باشد این خبر خوبی برای دولت پس از حسن روحانی است زیرا علاوه بر اینکه می‌تواند هر بشکه نفت را باقیمت بالاتری بفروشد( البته نفت ایران به دلیل کیفیت متفاوت پایین‌تر از متوسط قیمت جهانی فروش می‌رود) بخشی از منابع محقق نشده از محل مقدار صادرات را نیز می‌تواند از محل افزایش قیمت جبران کند. البته اگر قیمت نفت به 65 دلار برسد.

صادرات نفت ایران در سال آینده

بر اساس بودجه سال آینده دولت تصور می‌کند می‌تواند روزانه دو میلیون و 300 هزار بشکه در روز باقیمت 40 دلار بفروش برساند. با توجه چشم‌انداز صعودی نفت این میزان قیمت برای دولت بعد مزیت است. هرچند که برخی در تحقق مقدار صادرات روزانه تردید دارند.

از سوی دیگر برخی با اشاره به قیمت هر دلار 11 هزار تومان در بودجه تصور می‌کنند دولت بعدازاین محل نیز می‌تواند جبران درآمد کند. زیرا در سال آینده احتمال کاهش دلار به این قیمت حتی با بازگشت امریکا به برجام وجود ندارد. بنابراین دولت می‌تواند با تعدیل نرخ دلار در بودجه کسری احتمالی ناشی از صادرات روزانه را از این محل نیز جبران کند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین