کد خبر: ۶۸۶۴۶۳
تاریخ انتشار : ۳۰ آذر ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۵
محققان اظهار کردند: ویروس عامل بیماری کووید- ۱۹ به‌راحتی وارد هر محیطی (خانه) می‌شود، بنابراین باید بدانید که چه‌کارهایی انجام دهید تا محیطی عاری از بیماری کووید-۱۹ داشته باشید و هنگام دیدار با خانواده و دوستان در مراسم و تعطیلات بتوانید خطر انتشار کووید- ۱۹ در خانه را کاهش داد.
آفتاب‌‌نیوز :

شاید افراد بارها این سوال را از خود پرسیده باشند که چگونه می‌توان خانه را در روزهای کرونایی عاری از ویروس کرد. تهویه نامناسب محیط از مهم‌ترین مواردی است که می‌تواند باعث انتقال ویروس و ایجاد بیماری کووید- ۱۹ شود.

به تعویق انداختن مراسم‌ها تا پایان همه‌گیری مهم‌ترین موضوع است، اما درصورتی ‌که قرار است مراسمی برگزار شود باید برخی از موارد مانند استفاده از تهویه مناسب، در نظر گرفتن موارد پذیرایی جداگانه و برگزاری مراسم در فضای باز در نظر گرفته شود.

هوای تازه، محیط ایمن‌تر

بهترین مکان برای ارتباط با دیگران، خارج از محیط‌های سربسته و رعایت فاصله فیزیکی دو متری از افراد است. با توجه به فصل زمستان و گذراندن زمان بیشتر در خانه، خطر شیوع ویروس کرونا بیشتر است. ویروس کرونا از طریق هوا در داخل خانه به‌ویژه فضاهایی که تهویه نامناسب دارند، انتقال پیدا می‌کند. در این شرایط هیچ فاصله مطمئنی با فرد آلوده وجود ندارد و همه افراد در معرض خطر ابتلا به عفونت قرار دارند.

درها و پنجره‌ها را برای انتشار جریان هوای تازه باز کنید. البته نیازی نیست که محیط سرد شود، باز کردن پنجره‌ها تنها به‌اندازه مقداری (۱۰ سانتی‌متر) نیز می‌تواند موثر باشد. استفاده از دستگاه تهویه در محیط‌هایی مانند آشپزخانه و سرویس بهداشتی بسیار مفید است، اگر می‌توانید از دستگاه تهویه هوای قابل‌حمل در محیط خانه نیز استفاده کنید. از ماسک در همه زمان‌ها، به‌جز هنگام خوردن و آشامیدن استفاده کنید. درنهایت، مهم است که زمان زیادی کنار یکدیگر و در یک اتاق یا فضای مشترک نباشید. سعی کنید از فضای آزاد یا دیگر فضاها نیز استفاده کنید.

ویروس کرونا در ذرات ریز منتشرشده از دهان هنگام صحبت، آواز، سرفه یا عطسه فرد آلوده وجود دارد. این ذرات ریز تا چند ساعت در هوا به‌صورت آئروسل معلق می‌مانند. انتقال از طریق هوا زمانی اتفاق می‌افتد که این آئروسل‌های حاوی ویروس توسط شخص دیگری استنشاق شود. سعی کنید در دور همی‌ها از خواندن هرگونه آواز و سرود اجتناب کنید، زیرا در این موارد، ذرات ویروس بیشتری نسبت به صحبت کردن عادی منتشر می‌شود.

انتقال از طریق هوا در داخل خانه و به‌ویژه فضاهایی که تهویه ضعیف دارند، بسیار مهم است، زیرا ویروس در فضا پخش و با گذشت زمان بیشتر می‌شود. در این شرایط، هیچ فاصله مطمئنی با فرد آلوده وجود ندارد و همه افراد در معرض خطر ابتلا به عفونت هستند. با اطمینان از وجود تهویه کافی برای پاک‌سازی هوا می‌توان انتقال ویروس از طریق هوا را تا حد زیادی کاهش داد.

چگونه می‌توان در ملاقات با دیگران خطر انتقال ویروس را به حداقل رساند؟

تجدیدنظر در ماهیت مراسم

مهم‌ترین مسئله در برگزاری مراسم و دور همی‌ها تجدیدنظر در ماهیت و عدم برگزاری به شکل سنتی آن‌هاست.

جداسازی خود از دیگران، قبل از مراسم

بدیهی است که اگر بیمار هستید، باید در خانه بمانید، اما در آستانه کریسمس برای کاهش خطر انتقال ویروس کرونا (بدون علامت) می‌توانید خود را قرنطینه کنید. لوسی یار دلی، استاد روانشناسی در دانشگاه بریستول اظهار کرد: اگر بتوانید ۱۴ روز خود را از دیگران جدا کنید، بسیار ایمن هستید. پنج روز کافی نیست، اگرچه از هیچی بهتر است. ۱۰ روز بهتر و البته ۱۴ روز بسیار عالی است.

از دیدن همه افراد در یک‌زمان اجتناب کنید

در محیط‌های کوچک، هرچقدر تعداد بیشتری از افراد حضورداشته باشند، احتمال اینکه فردی ناخواسته ناقل ویروس باشد، بیشتر و رعایت فاصله فیزیکی در افراد دشوارتر است.

از خانه خود در برابر کووید محافظت کنید

روش‌های زیادی برای کاهش خطر انتقال در داخل خانه، ازجمله ضدعفونی کردن سطوحی که لمس می‌شود، پوشیدن ماسک و حفظ فاصله دو متری از یکدیگر وجود دارد.

تهویه اهمیت ویژه‌ای دارد و در خانه‌های مدرن با عایق‌بندی مناسب ممکن است یک پنجره باز کافی نباشد.

گابریل اسکالی، استاد دانشگاه بریستول می‌گوید: ایجاد جریان هوا در خانه، عامل مهم در این موضوع است؛ بنابراین، درها را باز بگذارید و یک پنجره در هر دو طرف خانه نیمه‌باز باشد.همین مورد در اتاق‌های مجزا نیز رعایت شود و درها و پنجره‌ها را باز نگه‌دارید.

یادتان باشد خانه به معنای ایمنی نیست

نتایج بررسی اخیر در Nature Human Behaviour نشان داده است که لغو اجتماعات کوچک به‌عنوان موثرترین راهبرد برای جلوگیری از انتقال بیماری کووید- ۱۹ است.

استفان ریچر، استاد روانشناسی اجتماعی در دانشگاه سنت اندروز اسکاتلند هشدار می‌دهد برگزاری مراسم و دورهمی در مکان‌های ایمن (خانه) خطرناک است، زیرا که افراد این مکان‌ها را ایمن می‌دانند و مراقبت از خود را تاحدودی کاهش می‌دهند.

بیاموزید که چگونه مودبانه «نه» بگویید

اگر فردی برای درآغوش‌گرفتن نزدیک می‌شود و یا شما را به خانه‌اش دعوت می‌کند، نپذیرفتن درخواست او ممکن است دشوار باشد، برای این موارد سعی کنید «نه» را به‌عنوان یک پیشنهاد به‌جای نپذیرفتن به کار برید؛ بنابراین به‌جای اینکه بگویید به من نزدیک نشو، بگویید باید فاصله بگیرم تا شما را آلوده نکنم.

چیدمان میز را تغییر دهید

میز شام یا پذیرایی را اگر امکان‌پذیر است در محیط‌های سربسته نچینید. بهداشت فردی را رعایت کنید و دست‌ها را مرتب بشویید. در صورت داشتن فضا و تجهیزات پذیرایی در دسترس، چیدمان میز یو (U) شکل یا حتی میزهای جداگانه برای خانوارهای مختلف را در نظر بگیرید.

لیندا باولد، استاد بهداشت عمومی در دانشگاه ادینبورو اسکاتلند اظهار کرد: قرار گرفتن افراد از خانواده‌های مختلف روبروی هم ایده خوبی نیست، همچنین عدم پخش موسیقی که باعث شود، افراد ترغیب به همخوانی شوند و ویروس بیشتری در فضا پخش شود.

از دست‌زدن به وسایل دیگران اجتناب کنید. به‌صورت مشترک غذا نخورید، سعی کنید همه افراد وسایل شخصی همراه داشته باشند و هنگام رفتن آن را با خود ببرند.

سعی کنید در منازل افراد آسیب‌پذیر، حضور پیدا نکنید، همچنین فرد آسیب‌پذیر از دیگران پذیرایی نکند.

مدت زمان دیدار دیگران را کاهش دهید

مدت‌زمانی که در خانه می‌گذرانید، در تجمع ویروس در فضا تفاوت ایجاد می‌کند. از دیدگاه ردیابی تماس، ۱۵ دقیقه نشستن در فاصله دو متری از شخصی که در خانه است، تماس نزدیک تعریف می‌شود؛ بنابراین بازدیدهای کوتاه‌مدت بهتر از بازدیدهای طولانی‌تر است.

برگزاری مراسم در فضای باز بهترین گزینه است اما بدون خطر نیست. به تعویق انداختن اجتماعات با خانواده یا دوستان تا تابستان می‌تواند ایمن‌ترین راهبرد در این زمینه باشد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین