کد خبر: ۶۸۶۵۱۲
تاریخ انتشار : ۳۰ آذر ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۴

زندگی در دو قدمی زندان!/ انتظار ۱۷ ساله زندان برای رفتن به خارج شهر

ندامتگاه مرکزی استان ایلام در داخل شهر قرار دارد این در حالی است 17 ساله پیش کلنگ احداث پروژه ساخت ندامتگاه در خارج شهر زده شده اما کماکان به بهره برداری نرسیده است.
آفتاب‌‌نیوز :

موضوع انتقال زندان‌ها به خارج از شهرها در برنامه ششم توسعه تصریح شده است؛ اما متاسفانه با گذشت بیش از یک دهه از این قانون پیش بینی لازم برای اجرایی شدن آن صورت نگرفته است و عدم تخصیص به موقع اعتبارات و کم توجهی مسوولان مانع از اجرای این قانون شده است.

قرار گرفتن ندامتگاه مرکزی در داخل شهر ایلام یکی از مواردی است که برای مردم تداعی‌گر جرم و جنایت است و از نظر روانی و اجتماعی آثار مخربی برای مردم به دنبال دارد.

بدون شک حتی تصور وجود داشتن یک زندان در داخل شهر در افکار عمومی اثر منفی دارد و زندگی در اطراف کسانی که مجرم هستند به ویژه برای کودکان زمینه تاثیر منفی و از بین رفتن قبح امور خلاف را افزایش می‌دهد.

براساس مصوبه هیات دولت در سال‌های پیش کلیه زندان‌ها و پادگان‌ها باید از داخل شهرها بیرون برده شده اما هنوز ندامتگاه ایلام به خارج از شهر انتقال پیدا نکرده که خود جای تامل دارد!

زندگی در دو قدمی زندان!/ انتظار ۱۷ ساله زندان برای رفتن به خارج شهر

زندان در شهر دارای جلوه نامطلوب اجتماعی است

احمدی یکی از شهروندان ایلامی در این باره در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ایلام گفت: قرار گرفتن ساختمان مرکزی زندان در داخل شهر ایلام جلوه نامطلوب اجتماعی دارد.

وی با بیان اینکه از زمان تصویب قانون انتقال زندان‌ها از محدوده‌های شهری اقدام خاصی برای خروج این زندان‌ از منطقه شهری انجام نشده است، افزود: این مسئله از نظر ترافیک شهری نیز به دلیل حضور خانواده‌های زندانیان در منطقه مشکل ساز است و ضرورت دارد تا برای این مشکل تمهیدات لازم اندیشیده شود.

زندگی در دو قدمی زندان!/ انتظار ۱۷ ساله زندان برای رفتن به خارج شهر

انتقال حس ناخوشایند به شهروندان

سارایی یکی دیگر از شهروندان به خبرنگار فارس گفت: قرار گرفتن ندامتگاه مرکزی ایلام در منطقه‌ای که به دلیل وجود برخی ادارات در آن منطقه از تردد بالایی برخوردار است، سبب انتقال حسی ناخوشایند به برخی شهروندان می‌شود.

وی با بیان این‌که براساس گفته مسوولان ساختمان دیگری در خارج از شهر جهت انتقال این زندان در نظر گرفته شده استۀ گفت :متأسفانه این وعده پس از سال‌ها تاکنون عملی نشده است و ضروری است هر چه سریع‌تر برای رفع این مشکل چاره اندیشی شود.

وعده انتقال ندامتگاه ایلام به خارج از محدوده شهری درحالی‌ست که پروژه ساخت ندامتگاه ایلام در منطقه‌ای خارج از شهر از سال ۱۳۸۲ آغاز شده است اما متأسفانه این پروژه تاکنون به بهره‌برداری نرسیده است.

 

لزوم تکمیل پروژه ندامتگاه ایلام 

محمدمهدی حاج‌محمدی رییس سازمان امور زندان‌های کشور طی ماه‌های گذشته در دیدار با استاندار ایلام با اشاره به اینکه انتقال زندان‌ها به خارج از شهرها یک تکلیف قانونی است، گفت: ساختن زندان جدید به معنای افزایش تعداد زندان‌ها نیست بلکه با احداث اماکن جدید ضمن توسعه استانداردهای لازم در سرانه اسکان و همچنین ارائه خدمات بهتر به زندانیان، زندان‌های قدیمی و فرسوده نیز از مناطق مسکونی شهرها خارج می‌شود.

رئیس سازمان زندان‌ها با بیان اینکه ساخت زندان جدید ایلام در سال ۸۲ کلید خورده است گفت: روند ساخت این زندان طولانی و فرسایشی شده و باید هرچه زودتر این پروژه که در مراحل نهایی ساخت قرار دارد تکمیل و به بهره برداری برسد.

 

انتقال ندامتگاه ایلام به محدوده خارج شهر تا یک ماه آینده

مجید احسانی مدیرکل امور زندان‌های استان ایلام در این باره به خبرنگار فارس گفت: ظرف یک ماه آینده ندامتگاه ایلام به خارج از شهر منتقل می‌شود.

وی با بیان این‌ که این ندامتگاه پس از انتقال، تخریب و قطعه بندی و به فروش خواهد رسید اضافه کرد: فاز اول این پروژه به متراژ ۸ هزار متر که از سال ۸۲ آغاز شده است تا یک ماه آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.

مدیرکل امور زندان‌های استان ایلام در پایان گفت: کاهش بار روانی زندانیان و حل مشکلات آنان نیز از اولویت‌های خدمات زندانبانی اسلامی است و در این راستا تمامی اقدامات پیش بینی شده به صورت منسجم و هدفمند دنبال می‌شوند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین