کد خبر: ۶۸۶۶۸۷
تعداد نظرات: ۱۴ نظر
تاریخ انتشار : ۰۱ دی ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۶
نمی توانیم ستون فقرات مردم را بشکنیم و بازهم توقع مقاومت از آنها داشته باشیم
یک عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: اختلافاتی که میان برخی مسئولین بروز کرده همین اندازه خطرناک است. عده ای کشور را به دو دسته خائنان و خادمان تقسیم کرده اند. آیا این شدنی است؟ هیچ خدمت و خیانتی مطلق نیست. آنهایی هم که خود را خادم مطلق می پندارند خیلی رفتارها می کنند که به ضرر نظام و انقلاب است.
آفتاب‌‌نیوز :

با اینکه رهبر انقلاب همواره نمایندگان را به مدارا و پی‌گیری کارهای خود از مسیرهای متعارف سفارش کرده اند، اما به نظر می رسد که دامنه اختلافات میان مجلس و دولت در حال گسترش است. برخی تحلیلگران بر این باورند که مجلس چند ماه قبل از آغاز تبلیغات انتخاباتی با هجمه های مکرر به دولت قصد دارد نمادی از پیگیری حقوق مردم را به نمایش بگذارد.

در همین راستا عضو مجلس خبرگان رهبری معتقد است اختلاف پیدا کردن مسئولین باهم باعث می شود که مشکلات مردم رها شود. در حالی که ما باید فکری برای گرفتن دست مردم در این شرایط دشوار کنیم. حوادثی که رخ می دهد عدالت را زیر سوال می برد و وقتی این اتفاق افتاد مشروعیت نظام زیر سوال می رود.

هر چه بلا بر سر این نظام و انقلاب بیاید، مقصرش خودمان هستیم

آیت الله هاشم هاشم زاده هریسی گفت: متاسفانه کشور ما مشکلات زیادی دارد. از یک طرف نظامی بی بدیل داریم که «علوی» بوده و مشروعیتش از عدالت است. در دنیا نظامی که مشروعیتش بر مبنای عدالت باشد، وجود ندارد. مسئولینی که از ابتدای انقلاب تاکنون وجود داشته اند نیز انسان های وارسته و باتقوایی بوده اند. چنین حکومتی از هر جهت باید در روی کره زمین نمونه می شد. یعنی باید از نظر اقتصادی، داشتن وحدت، محبت و انسجام الگو می شدیم.

وی افزود: در همه امور و به ویژه در قضاوت و داوری ها نه تنها در حوزه قضایی بلکه در تمامی مسائل باید نمونه می شدیم. اما نشدیم و چرایی این مسأله مورد سوال است. هر چه بلا بر سر این نظام و انقلاب بیاید، مقصرش خودمان هستیم. یکی از مسائلی که وجود دارد همین «اختلافات» است. اختلاف تا اندازه ای طبیعی است و اگر به حد معمول باشد حتی می تواند مفید باشد. اما اختلافی که به نفرت و عدم اعتماد ختم شود و طرفین همدیگر را خائن خطاب کنند، خطرناک است.

اختلاف نباید تا جایی پیش رود که طرفین همدیگر را خائن خطاب کنند

وی ادامه داد: اختلافاتی که میان برخی مسئولین بروز کرده همین اندازه خطرناک است. عده ای کشور را به دو دسته خائنان و خادمان تقسیم کرده اند. آیا این شدنی است؟ هیچ خدمت و خیانتی مطلق نیست. آنهایی هم که خود را خادم مطلق می پندارند خیلی رفتارها می کنند که به ضرر نظام و انقلاب است.

هاشم زاده هریسی گفت: اختلاف نباید تا جایی پیش رود که طرفین همدیگر را خائن خطاب کنند. با این رویه هیچکسی به نتیجه نرسیده است. هر گروهی که قدرت را در دست گرفته، کارها خوب پیش نرفته است. حتی یک ماه در این کشور کارها بدون اشکال انجام نشده است. دلیلش هم اختلافات و عدم اعتمادهایی است که رخ می دهد.

عده ای تلاش می کنند طوری حرف بزنند تا به آنها لقب انقلابی دهند

عضو مجلس خبرگان گفت: کارشناسی نیاز داریم که منصف و حق گو و شجاع باشد و مسائل را بازگو کند. متاسفانه شجاعت بسیار کم است و هرکس که تملق می کند کارش زودتر پیش می رود. کارشناسی هایی هم که تاکنون صورت گرفته دچار همین آفت بوده، یعنی فرد اول می بیند چه بگوید طرف مقابل خوشش می آید و او دیگر طرد نمی شود، همان را می گوید. متاسفانه عده ای تلاش می کنند طوری حرف بزنند تا به آنها لقب انقلابی دهند. حالا اگر انقلاب نابود هم شود برایشان مهم نیست، آنچه اهمیت دارد این است که به آنها بگویند انقلابی!

او اظهار کرد: چنین افرادی دلسوز انقلاب نیستند. تنها به دنبال اینند که لقب انقلابی را از آن خود کنند و با جلب اعتماد، فرزندان انقلاب و حتی خود آن را زمین بزنند. متاسفانه فضائل اخلاقی فراموش شده و تمام اختلافات ناشی از هوای نفس است.

عده ای تندروی را انقلابی گری می دانند

آیت الله هاشم زاده هریسی گفت: امام در رابطه با اختلافات اتمام حجت کرده اند. ایشان حرفی در این خصوص نمانده بود که نگفته باشد. همه این اختلافات را پیش بینی کرده بودند. من اگر بخواهم درباره سخنان ایشان راجع به اختلافات میان مسئولین صحبت کنم، در قالب یک مصاحبه نمی گنجد. اختلاف اشکال ندارد اما اختلاف بی رویه بسیار مضر است.

وی بیان کرد: امان از تندروی، متاسفانه برخی حتی در اختلاف داشتن با دیگران نیز تندروی می کنند. عده ای تندروی را انقلابی گری می دانند در حالی که چنین نیست. امام اما می فرماید:« ما و شما نباید خود را بازی دهیم. اختلاف ریشه اش در حب النفس است. هر کس اختلاف ایجاد می کند نفس خودش را دوست می دارد.»

مسئولین اگر حد وسط را در نظر می گرفتند به مشکل برنمی خوردند

آیت الله هاشم زاده هریسی گفت: هرکس خیال می کند که برای خدا اختلاف می کند اگر با خود فکر کند متوجه می شود که ریشه این اختلاف کجاست. ریشه اختلافات، شیطانی و نمایانگر «حب النفس» است. چنین فردی به انقلاب و نظام علاقه ای ندارد. اگر علاقه داشت با طرف مقابل صحبت می کرد و وحدت را به نمایش می گذاشت.

او افزود: مسئولین اگر حد وسط را در نظر می گرفتند به مشکل برنمی خوردند. گاهی از حرف زدن باهم به این نتیجه می رسند که اگر کار مشخصی انجام شود به مصلحت کشور خواهد بود. وقتی طرفین حرف خود را می زنند و حرمت طرف مقابل را می شکنند، در واقع حرمت نظام و انقلاب را می شکنند. مردم از این رفتارها می شکنند.

نمی توانیم ستون فقرات مردم را بشکنیم و بازهم توقع مقاومت از آنها داشته باشیم

عضو مجلس خبرگان با بیان اینکه اساس نظام و انقلاب ما بر مبنای «مقاومت» است، گفت: مقاومت باید ستون فقرات داشته باشد. نمی توانیم ستون فقرات مردم را بشکنیم و بازهم توقع مقاومت از آنها داشته باشیم. مردم را فقیر کرده ایم و با این کار ستون فقرات آنها را شکسته ایم. باید دید آیا ما خودمان نیز مانند مردم گرفتار هستیم یا نه؟ حضرت علی(ع) می فرماید مسئولین باید وضع خودشان را در حد ضعیف ترین مردم قرار دهند تا مشکلات آنها را بفهمند. آیا ما نیز چنین هستیم؟ وقتی مردم دارو پیدا نمی کنند و شغل مناسبی ندارند و مسکن ندارند آیا ما هم در حد آنها هستیم؟

وی ادامه داد: آیا مردم باید برای مسئولینی مقاومت کنند که همه امکانات را در اختیار دارند؟ حاکم کره شمالی با آن همه رذالتی که دارد پشت تریبون گریه کرد و گفت «مردم من نتوانسته ام برای شما کاری انجام دهم. من را ببخشید.» در همان کره شمالی که در وضعیت بدی به سر می برد زندگی مسئولین با مردم چندان تفاوتی ندارد. مسئولین در آنجا با مردم درددل می کنند و در وضعیتی برابر با آنها قرار دادند.

اختلاف پیدا کردن مسئولین باهم باعث می شود که مشکلات مردم رها شود

آیت الله هاشم زاده هریسی ادامه داد: اما درحالی که مسئولین ما صاحب خانه هستند و می بینیم که قیمت مسکن چندین برابر شد. هر چه آنها دارند چندین برابر شد. مردم اما از زیر خط فقر پایین تر می روند. آنها از خانه خریدن یا حتی پیدا کردن یک آمپول برای درمان بیماری شان مایوس می شوند. متاسفانه در حالی که اقشار جامعه به پایین فقر پرتاب می شوند مسئولین به بالای ثروت صعود می کنند.

وی بیان کرد: اختلاف پیدا کردن مسئولین باهم باعث می شود که مشکلات مردم رها شود. در حالی که ما باید فکری برای گرفتن دست مردم در این شرایط دشوار کنیم. حوادثی که رخ می دهد عدالت را زیر سوال می برد و وقتی این اتفاق افتاد مشروعیت نظام زیر سوال می رود. علی(ع) نیز مطلبی فرموده اند که بسیار حائز اهمیت است. ایشان فرموده «جامعه ای که مردمش انصاف نداشته باشند، به اختلاف منتهی می شود.» زیرا هرکس به دیگری زور می گوید و حرفی غیرمنطقی می زند. اگر انصاف باشد انسان به اندازه حرف می زد.

مسئولین وعده بی خود ندهند و مدام نگویند «درست می شود»

آیت الله هاشم زاده هریسی گفت: یک عده درون کشور نشسته اند تا کسی حرف می زند می گویند «از آمریکا می ترسد» چرا باید از آمریکا بترسد. نظرش را می گوید؛ چرا این طور شده که هرکس حرف بزند را ترسو خطاب می کنند؟ در صورتی که نه کسی که چنین حرف هایی می زند، از آمریکا می ترسد و نه عده ای که این حرف ها را نمی زنند، آنقدر شجاع هستند.

وی بیان کرد: انصاف اختلافات را از بین می برد. از آنجا که مسئولین نظام با همدیگر انصاف را رعایت نمی کنند مردم نیز از آنها تبعیت می کنند. مردم در این موقعیت چه کاری می توانند انجام دهند؟ خواهش می کنم مسئولین وعده بی خود ندهند و مدام نگویند «درست می شود»؛ 40 سال است این را گفته ایم پس کی درست می شود؟ ژاپن پس از حمله آمریکا به خاک سیاه نشست، اما با اراده کافی تلاش کرد و بعد از 20 سال، به حدی توسعه پیدا کرد که آمریکا به آن نیازمند شد.

آیا تا به حال شده به مردم بگوییم چه می خواهید و یا چه می گویید؟

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: خدا می داند که من عاشق این انقلاب و نظام هستم. اگر این موارد را نگویم ممکن است انقلاب از دست رود. امام نیز همه این موارد را گفته بود. ایشان با مسئولین در رابطه با مردم تشرهای زیادی زده است. ایشان هشدار دادند که «بترسید از آن روزی که مردم بفهمند در باطن ذات شما چیست، و یک انفجار حاصل بشود. از آن روز بترسید که ممکن است یکی از «ایام الله» - خدای نخواسته - باز پیدا بشود. و آن روز دیگر قضیه این نیست که برگردیم به 22 بهمن.»«صحیفه امام جلد14 صفحه 380»امام ما را از چنین روزهایی ترسانده است ولی متاسفانه ترسی در میان مسئولین دیده نمی شود.

وی بیان کرد: باید قداست،عدالت، انصاف، ادب و حرمت ها را در نظام حفظ کنیم. باید رضایت مردم را جلب کنیم. آیا تا به حال شده به مردم بگوییم چه می خواهید و یا چه می گویید؟ با اینکه در قانون اساسی موضوع نظرخواهی یا همان رفراندوم مطرح شده، تا به حال شده از این مسأله استفاده کنیم و نظر مردم را درباره موضوعی بپرسیم؟ می خواهم بگویم دغدغه اینکه مردم چه می خواهند در ذهن مسئولین نیست. نمی خواهم بگویم چرا در خیلی از تصمیمات و قوانین به آرای مردم مراجعه نشده، بلکه بحثم این است که آیا واقعا به فکر این هستیم که مردم چه می خواهند؟

به جان هم افتادن ها باعث می شود مردم فکر کنند به فکر آنها نیستیم

آیت الله هاشم زاده هریسی گفت: مردم را رها کرده اند. مسئولین اختلافات را کنار بگذارند. وقتی که این اختلافات را پیدا می کنند، کمر نظام را می شکنند. بعد هم حس پیروزی کاذب پیدا می کنند. مجلس گمان می کند با برخی رفتارها بر دولت پیروز شده و یا همین طور برعکس. اگر این رویه ها ادامه یابد شاید این ادعا درست از آب دربیاید که با اختلافات جناحی در حاکمیت، مردم زمین می خورند.

وی ادامه داد: به جان هم افتادن ها باعث می شود مردم فکر کنند ما به فکر آنها نیستیم و این بر نارضایتی شان می افزاید. اینکه می گویم اختلاف نداشته باشید به معنای حمایت از دولت نیست. به هرحال دولت نیز باید قوی باشد و نباید آن را خائن قلمداد کرد. من نیز گلایه های زیادی از این دولت دارم چرا که در عرض این 8 سال، یکبار نتوانستم رئیس جمهور را ببینیم و دردهایی که در دلم بود را با او مطرح کنم. بنابراین نتیجه همین می شود که می بینید. مخالفین دولت نیز مشکلات زیادی دارند و این نقد به آنها نیز وارد است. متاسفانه همگی در یک کشتی نشسته ایم و در کمال ناباوری در حال سوراخ کردن آن هستیم. خدا نکند که روزی در داخل همین کشتی غرق شویم.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۱۴
الیاس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۲
3
13
احسن
اسداا..
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۲
2
19
در صدا و سیما مستمر ضرر به نظام و ملت را از سوی تریبون داران ,شنونده و بیننده ایم . و اصرار بر ادامه روش دارند , که به خیال تهیه کننده های مبتلا به ضعف فرهنگی به افلاک خیالی متصل اند و در اسمان سرخوش و غافل از مصرف کننده .
حق گو
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۲
1
28
رفتی تو رد صلاحیت شدگان
ناصر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۲
0
27
سلام جانا سخن از زبان ما ميگويي
قربان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۲
0
21
احسنت. حرف دل مردم ومحرومین را زدید ولی افسوس که نه تنها گوش شنوایی نیست. که به حرفهای خوب شما عمل کند. خدا به شما توفیق فرماید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۲
1
21
انقلاب ما فرسنگ ها از انچه وعده دادند فاصله دارد وهرروز دورتر میشود.مردم امید به اصلاح مسیر دارند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۲
0
4
واقعا باید به این اختلافات پایان داد وفقط به فکر مردم وحل مشکلاتشون باشن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۲
0
2
باسلام به عنوان عضویی از مردم جامعه چرا من که تولید کننده و کار آفرین هستم به حدی ور شکست بشم که خونه ونه توان کار و درآمد داشته باشم که پسر ٢٧ سالم دست به خودکشی و همسر مهربانم خواستار زدن افتخاری کرونا بشه که ازین دنیا فانی تموم کنه بله بسیار زیبا فرمودین
بیدل
|
United States
|
۲۲:۰۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۲
0
10
مردم از نظر آقایان عده ای از اطرافیان و خودیها و مزدورانشان هستند و ۸۰ میلیون ایرانی مردم بحساب نمی آیند.
فرزند ایران
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۲
0
10
بعد از ۴۲ سال حرف نزدن ...ما که هیچ کاره ایم مگر که شما آستین بالا بزنید
بابک
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۳
0
3
احسنت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۱۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۳
0
7
قبلا رفاه میخواستند و الان نان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۳
0
9
مردم در فرهنگ برخی مسئولان فقط بدرد رای دادن و یا جنگیدن می خورند و در غیر این صورت کارایی ندارند و باید آنها را کنار گذاشت و توجهی به آنها نکرد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۶
0
2
حاج آقا هاشم زاده آیا مگر مردم ایران برای اعضای مجلس خبرگان اهمیتی هم دارند که از آنها بپرسند چه می خواهند؟!!!!!!
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین