کد خبر: ۶۸۷۲۷۷
تاریخ انتشار : ۰۵ دی ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۵
بارش برف ،وزش کولاک و افت دما در روزهای اخیر بسیاری از مناطق کشور را فراگرفته و سبب بسته شدن راه های ارتباطی و اختلال در رفت و آمدها شده است ، با تداوم بارش ها و بر اساس پیش بینی های سازمان هواشناسی، دمای هوا در برخی مناطق ۱۰ تا ۱۲ درجه سانتیگراد کاهش می یابد .
آفتاب‌‌نیوز :

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی کشور و با فعالیت سامانه بارشی، انتظار می‌رود امروز جمعه پنجم دی ماه بارش برف در استان‌های گیلان، مازندران، گلستان، سمنان، خراسان شمالی، خراسان جنوبی و خراسان رضوی تداوم یابد.

بر این اساس امروز برای بیشتر مناطق کشور افزایش سرعت وزش باد پیش بینی می‌شود و کاهش دما در این مدت در استان‌های قزوین، البرز، تهران، سمنان، قم، مرکزی، اصفهان، یزد، شرق مازندران، گلستان، خراسان شمالی و جنوبی، خراسان رضوی، نیمه شمالی سیستان و بلوچستان، بوشهر، شرق کرمان و جنوب خوزستان همراه با وزش باد شدید رخ می‌دهد.

این سامانه فردا در شمال شرق کشور خراسان رضوی و خراسان شمالی فعال بوده و به تدریج از مرز‌های شرقی کشور خارج خواهد شد. امروز و فردا روی مناطق سردسیر و مرتفع، برف و در سایر مناطق بارش‌ها به شکل برف و باران رخ می‌دهد.

با توجه به بارش برف، باران و وزش باد دستگاه‌های امدادی و اجرایی استان‌ها برای پیشگیری از حوادث احتمالی در آماده باش کامل هستند.

به سبب بارش شب گذشته در محدوده آزادراه‌ها، تمام راه‌های لغزنده است که می‌طلبد رانندگان با سرعت مطمئنه رانندگی و از توقف در حاشیه جاده‌ها خود داری کنند. همراه داشتن تجهیزات زمستانی، لباس گرم و غذای کافی از دیگر توصیه‌های پلیس راه به رانندگان جاده‌های کوهستانی است.

رانندگان همچنین رعایت فاصله طولی وسیله نقلیه، عدم تغییر مسیر ناگهانی در محدوده آزادراهی و روشن کردن چراغ مه شکن در موقع مه آلود بودن هوا را باید مد نظر قرار دهند.

به دنبال کاهش دمای هوا و یخ زدگی، استفاده از کود‌های مناسب جهت کاهش تنش سرمایی، زهکشی و پاکسازی مسیر آب باغات و مزارعا، عدم انجام آبیاری، انتقال نهاده‌های کشاورزی به مکان‌های مسقف از جمله توصیه‌های کشاورزی به بهره برداران در روز‌های پیش رو است.

رنگ آمیزی تنه درختان با رنگ سفید جهت حفاظت از آفتاب سوختی ناشی از بارش برف، تهویه و تنظیم دما و سوخت سالن‌های سر بسته پرورش محصولات و طیور از دیگر توصیه‌های هواشناسی است.

کاهش ۱۰ درجه‌ای دما در کردستان

بر اساس خبر‌های رسیده و با توجه به بررسی و تحلیل آخرین نقشه‌ها و خروجی مدل‌های پیش یابی هواشناسی، هوای این استان در ۲ روز آینده تا ۱۰ درجه روند کاهشی دارد و سردتر می‌شود.

تا اواخر امروز وضعیت هوا متغیر و به شکل پراکنده در برخی نقاط شاهد بارش (عمدتا بر))، گاهی وزش باد، مه و در ارتفاعات کولاک خواهد بود.

از لحاظ دمایی فردا و صبح شنبه بتدریج شاهد کاهش هشت تا ۱۰ درجه‌ای دما در سطح استان خواهیم بود که منجر به یخبندان شدید شبانگاهی و صبحگاهی بخصوص در نواحی شمالی و شرقی می‌شود.

به گفته مدیر مرکز مدیریت راه‌های اداره کل راهداری حمل و نقل جاده‌ای کردستان، شب گذشته نیرو‌های راهداری در محور‌های بین شهری این استان ۳۴۸ دستگاه خودرو را از دامان برف رها سازی کردند.

هم اکنون وضعیت جوی در محور‌های استان عادی همراه با کاهش دما و لغزندگی جاده‌ها است و راهداران به صورت مستمر در محور‌ها مستقر شده و اقدام به نمک پاشی و رفع لغزندگی می‌کنند.

بارش سنگین برف و کولاک در جاده کرج - چالوس

رییس پلیس راه البرزهم از بارش سنگین برف و کولاک در جاده کرج - چالوس در محدوده این استان خبر داد. این بارش سنگین برف در محدوده کندوان بوده و بقیه محور نیز در حال بارش است.

به دلیل بارش برف سنگین تردد وسیله نقلیه در جاده کرج - چالوس فقط با زنجیر چرخ امکان پذیر است.

همه مسیر‌های ارتباطی خراسان تحت تاثیر برف و کولاک

در مشهد نیز شرایط جوی و کاهش دید افقی و مه گرفتگی که پرواز‌های ورودی این فرودگاه را صبح امروز متوقف کرد با افزایش دید افقی به بالای ۸۰۰ متر، از دقایقی قبل فرود پرواز‌های ورودی روی باند فرودگاه امکان پذیر شد و پرواز‌ها بدون مشکل در حال انجام است.

اگر چه پرواز‌ها از این استان امکان پذیر شده، اما با تداوم بارش‌ها در جاده‌های استان امروز جمعه همه مسیر‌های ارتباطی خراسان رضوی تحت تاثیر برف و کولاک یا باران و مه گرفتگی قرار گرفته است.

بارش برف در جاده‌های تربت حیدریه -باغچه، کاشمر- نیشابور، بردسکن- سبزوار، قوچان- درگز، گناباد - فردوس محدوده کلات و همچنین حوزه راهداری شهرستان‌های زاوه، فریمان و تربت جام موجب لغزندگی سطح این جاده‌ها شده است.

بارش باران نیز راه‌های ارتباطی نیشابور، فیروزه، بردسکن، بجستان، فریمان، سرخس، خواف، رشتخوار، جغتای، باخرز و بخش احمد آباد مشهد و آزادراه مشهد - باغچه را تحت تاثیر قرار داده است.

همچنین مه گرفتگی در مسیر سرخس - مشهد در گردنه مزداوند، مشهد - کلات در محدوده گردنه گوجگی، تربت حیدریه- باغچه و جاده مرزی باجگیران در قوچان نیز موجب کاهش دید افقی رانندگان در این مسیر‌ها شده است.

جاده کاشمر- نیشابور در محدوده ریوش که شب گذشته به علت کولاک و بارش شدید برف مسدود شده بود همچنان بسته است.

اداره کل هواشناسی خراسان رضوی هم اعلام کرده است: بارش برف و باران که از دیروز پنجشنبه به صورت پراکنده در استان خراسان رضوی آغاز شده بود امروز جمعه و فردا شنبه شدت گرفته و بر وسعت آن افزوده می‌شود.

بر این اساس با تداوم این سامانه جوی، در بیشتر مناطق خراسان رضوی بارش‌ها به صورت باران و برف و در جاده‌های کوهستانی به صورت کولاک رخ خواهد داد و در نیمه جنوبی استان نیز جاری شدن رواناب پیش‌بینی شده است.

تردد در جاده‌های کوهستانی مازندران بدون زنجیر چرخ امکانپدیر نیست

پلیس راه و راهداری مازندران اعلام کرده‌اند که به خاطر تداوم بارش برف در جاده‌های کوهستانی استان تردد در این مناطق فقط با زنجیر چرخ امکان‌پذیر است.

بارش باران و برف از دیروز پنجشنبه در مناطق مختلف مازندران شروع شد و همچنان ادامه دارد. طبق اعلام هواشناسی ارتفاع برف در برخی مناطق به حدود نیم متر رسیده است.

بارش برف همچنین سبب کندی تردد در جاده‌های کوهستانی استان شد که گاهی با توقف موقتی برای بازکردن جاده همراه بوده است.

رئیس پلیس راه مازندران با اعلام این که در حال حاضر تمامی جاده‌های استان باز است و تردد در آن‌ها جریان دارد، گفت که با توجه به بارش برف نسبتا سنگین، تردد خودرو‌ها در جاده‌های کوهستانی بدون زنجیرچرخ امکان‌پذیر نیست.

بارش برف و باران در جاده چالوس و آزادراه قزوین- رشت

مرکز مدیریت اطلاعات راه‌ها و حمل و نقل جاده‌ای با اشاره به بارش برف و باران در محور چالوس و آزادراه قزوین- رشت، اعلام کرد: تردد روان در محور‌های چالوس، هراز، فیروزکوه، آزادراه تهران - شمال و آزادراه قزوین - رشت برقرار است.

محور قزوین - همدان (کیلومتر ۱۱۰) مسدود بوده و تردد از مسیر جایگزین لاین روبرو به صورت دوطرفه انجام می‌شود.

محور‌های شمشک – دیزین، اولنگ – شاهرود، سی سخت – پادنا، گنجنامه – تویسرکان، سوآباد – پاوه، وازک – بلده و پونل- خلخال جزو محور‌های دارای انسداد فصلی هستند.

کاهش دما تامنفی ۱۲ درجه درلرستان

بنا به گفته مدیرکل هواشناسی لرستان گفت: دمای هوا در لرستان از امروز تا صبح شنبه کاهش می‌یابد و در همه نقاط دما به صفر و زیر صفر می‌رسد و برای نقاطی تا ۱۲- درجه نیز پیش بینی می‌شود.

سامانه بارشی سردی از روز چهارشنبه وارد منطقه شده است و فعالیت آن تا جمعه موجب ریزش برف در نواحی کوهستانی شمال و شرق استان می‌شود.

بر اساس تحلیل آخرین نقشه و مدل‌های هواشناسی، با ورود و فعالیت سامانه بارشی تا اواسط روز جمعه برای نقاط مختلف استان ابرناکی، افزایش سرعت وزش باد، برخی ساعات رگبار باران و گاهی رعد و برق، پیش‌بینی می‌شود.

این سامانه بارشی اواسط روز جمعه از استان خارج می‌شود.

بارش برف و گذر سخت خودرو‌ها در جاده‌های کوهستانی اردبیل

بارش برف پس از نزدیک به ۲ روز با اینکه در مناطق شهری استان اردبیل کاهش و یا متوقف شده است، اما گزارش‌ها از تداوم آن در جاده‌های کوهستانی همراه با وزش باد و کولاک حکایت داشته و داشتن زنجیرچرخ برای تردد خودرو‌ها الزامی است.

مرکز مدیریت راه‌های استان اردبیل روز جمعه اعلام کرد که هم‌اکنون در اغلب جاده‌های استان اردبیل بارش برف و کولاک جریان داشته و رانندگان باید برای گذر از آن‌ها زنجیرچرخ به همراه داشته باشند و ماموران پلیس راه نیز اجازه تردد به خودرو‌های فاقد زنجیر چرخ در این راه‌ها را نمی‌دهند.

بر اساس گزارش‌ها ساعت جاده خلخال - اسالم که به علت بارش برف و کولاک شدید مسدود بوده از صبح امروز بازگشایی شده، اما در جاده خلخال - پونل که از مدتی پیش مسدود اعلام شده، تا اطلاع ثانوی تردد خودرو‌ها ممنوع می‌باشد.

بارش برف و وزش باد در جاده‌های اردبیل - آستارا، اردبیل - سرعین، نیر - سراب، اردبیل - سرچم، اردبیل - مشگین‌شهر- اردبیل - گرمی، مشگین‌شهر- اهر ادامه دارد و این جاده‌ها لغزنده بوده و رانندگان باید برای تردد در آن‌ها نکات ایمنی را رعایت کنند.

در این حال بارش برف در اغلب شهرستان‌های استان اردبیل اختلال در تردد داخل شهری را نیز موجب شده و با وجود تلاش ماموران شهرداری خیابان‌ها و معابر مملو از برف است.

هشدار ریزش بهمن در راه‌های کوهستانی تالش

رئیس اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ای تالش با اعلام بارش ۵۰ سانتیمتر برف در ارتفاعات، نسبت به احتمال سقوط بهمن در حومه روستا‌های کوهستانی آق اولر، ریک، شکردشت و مریان هشدار داد و رانندگان را به خودداری از سفر‌های غیرضروری توصیه کرد.

هم اکنون بارش برف در محور اسالم به خلخال و دیگر محور‌های کوهستانی بصورت خفیف ادامه دارد و رانندگی در این محدوده فقط با زنجیر چرخ امکانپذیر است.

دمای هوای قزوین منفی یک درجه سانتیگراد

مای هوای سطح استان هم اکنون به منفی یک درجه رسیده و کاهش دما تا فردا ادامه دارد.

براساس نقشه‌های پیش‌یابی و تصاویر ماهواره‌ای، سامانه بارشی که از روز گذشته وارد استان شده تا ظهر امروز در سطح منطقه باقی خواهد ماند و از بعدازظهر نیز به تدریج خارج خواهد شد.

بر این اساس برای امروز تا آخر وقت وزش باد‌های سرد و شدید شمالی پیش بینی می‌شود و بارش برف و کولاک در مناطق کوهستانی پیش بینی می‌شود.
بسته شدن راه ۷۳ روستای زنجان

بارش برف و کولاک شدید راه ۷۳ روستا در استان زنجان را مسدود کرده بود با تلاش راهداران ۶۱ روستا بازگشایی شد و تردد در آن‌ها جریان دارد.

هم اکنون ۱۳ راه روستایی بسته شده ناشی از برف و کولاک در استان زنجان مسدود است که با تلاش‌های راهداران امروز بازگشایی و تردد در آن‌ها برقرار می‌شود.

از بامداد پنجشنبه تاکنون ۵۰ تیم راهداری با ۲۵۰ دستگاه ماشین آلات سبک و سنگین در تلاش برای نمک پاشی و تیغ زنی جاده‌های اصلی و فرعی هستند و مسیر‌های بسته شده نیز به زودی بازگشایی می‌شود.

به گفته رییس مرکز مدیریت راه‌های اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان زنجان در زمان حاضر تردد در چهار مسیر کوهستانی این استان فقط با زنجیر چرخ امکان پذیر است.

هم اکنون تردد در گردنه‌های خانچایی، بادامستان، آق گدیگ و ذاکر در جاده‌های زنجان – طارم و زنجان – تهم – چورزق، ابهر به خدابنده و نیک پی به ماهنشان فقط با زنجیر چرخ امکان پذیر است.

تردد در گردنه حیران آستارا تنها با زنجیرچرخ

به گفته رئیس اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ای آستارا ارتفاع برف در مناطق کوهستانی به ۳۰ سانتیمتر رسیده، اما مسیر‌های ارتباطی این شهرستان، با تلاش راهداران باز است و تردد در گرنه حیران به زنجیر چرخ نیاز دارد.

راهداران با امکانات و تجهیزات لازم در حال نمک پاشی و برف روبی مسیر‌های برف گیر آستارا هستند و با توجه به یخبندان گردنه حیران، خودرو‌ها باید به زنجیر چرخ و تجهیزات ایمنی مجهز باشند.

گردنه حیران از مسیر‌های ارتباطی استان‌های گیلان و اردبیل، همواره از حجم بالای تردد برخوردار است.

همدان تا ۱۲ درجه سانتی‌گراد زیر صفر سرد می‌شود

در پی خروج سامانه بارشی از آسمان استان، کمینه دمای هوا در بیشتر مناطق به ۱۲ درجه سانتی‌گراد زیر صفر می‌رسد.

بر اساس بررسی داده‌ها و نقشه‌های پیش یابی هواشناسی، آسمان استان همدان در ۲۴ ساعت آینده، صاف تا قسمتی ابری، همراه با مه آلودگی هوا و یخ‌زدگی سطح معابر پیش بینی می‌شود.

هوای سرد تا انتهای هفته آینده در استان حاکم است هر چند به تناوب می‌تواند یک تا ۲ درجه نوسان داشته باشد.

بسته شدن محور شاهرود به گرگان

در پی بارش شدید برف و کولاک در مسیر کوهستانی توسکستان، راه شاهرود - گرگان تا اطلاع بعدی بسته شد.

به گفته فرمانده انتظامی شاهرود، تردد در جاده شاهرود به آزادشهر از محور خوش ییلاق تنها با بستن زنجیر چرخ امکان دارد و از عبور خودرو‌ها بدون زنجیر جلوگیری می‌شود.
کریمی ادامه داد: راه شاهرود به رامیان در محور جنگل اولنگ نیز به دلیل ایمن نبودن مسیر و لغزندگی همچنان بسته است و تردد در آن انجام نمی‌شد.

 

قشم پنج درجه سردتر می‌شود

از روز جمعه تا دوشنبه وزش باد شدید موسوم به باد نَعشی و پنج درجه کاهش دما در این شهرستان پیش‌بینی می‌شود.

به گفته رئیس هواشناسی قشم از عصر جمعه تا روز شنبه شدت باد به ۴۵ کیلومتر در ساعت و ارتفاع موج دریا نیز به ۱۸۰ سانتیمتر می‌رسد.

وی افزود: دمای کنونی قشم ۲۳ درجه سانتیگراد است که تا دوشنبه به ۱۸ درجه خواهد رسید.

بسته شدن راه ارتباطی ۳۰ روستای شهرستان کوهرنگ

بارش برف طی ۴۸ ساعت گذشته راه ارتباطی ۳۰ روستای این شهرستان را مسدود کرد و راهداران برای بازگشایی این محور‌ها در تلاش هستند.

به گفته فرماندار کوهرنگ، طی ۴۸ ساعت گذشته بیش از ۳۰ سانتی‌متر برف در شهر چلگرد و ۶۰ سانتی‌متر برف در گردنه‌ها به ثبت رسید که با احتساب ارتفاع برف گذشته هم‌اینک ارتفاع برف در شهر چلگرد ۵۵ سانتی‌متر و در گردنه‌ها بیش از یک متر است.

این حجم برف سبب شد تا راه ارتباطی ۱۵ روستای دهستان موگویی، ۱۲ روستای بخش بازفت و سه روستا در بخش دوآب صمصامی مسدود شود.

فرماندار کوهرنگ از امدادرسانی به ۷۵ خودروی گرفتار در برف طی ۴۸ ساعت گذشته خبر داد و گفت: سرنشینان این خودرو‌ها در راهدارخانه‌ها اسکان داده شدند، اما با توجه به شیوع کرونا و احتمال سرایت این ویروس به راهداران از مردم تقاضا می‌شود تا از سفر‌های غیرضروری خودداری کنند و چنانچه بنا بر ضرورت قصد سفر دارند خودرو‌های خود را به وسایل گرمایشی و زنجیرچرخ مجهز کنند.

بارش برف و کولاک ۱۰۸ راه روستایی قزوین را بست

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان قزوین گفت: بارش برف و کولاک شدید در این استان ۱۰۸ راه روستایی را در این استان مسدود کرده است.

جواد حق‌لطفی روز جمعه با اعلام این خبر افزود: بیشتر محور‌های روستایی مسدود شده مربوط به الموت، آوج و طارم هستند و عملیات بازگشایی آن‌ها نیز از لحظاتی پیش آغاز شده است.

وی اضافه کرد:در ۴۸ ساعت گذشته به دنبال بارش برف ۳۵۰ راهدار استان قزوین با ۳۰۰ دستگاه ماشین آلات در محور‌های برفی مستقر و بی وقفه در تلاش برای نمکپاشی و برفروبی راه‌های اصلی بوده اند.

حق لطفی ادامه داد: با وجود بارش برف و کولاک، با همت راهداران استان قزوین هم اکنون تمام راه‌های اصلی استان باز است و تردد در آن‌ها جریان دارد و راه‌های روستایی مسدود شده نیز به زودی بازگشایی می‌شوند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین