کد خبر: ۶۸۹۰۷۴
تاریخ انتشار : ۱۶ دی ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۰
مدیرکل قرآن، عترت و نماز وزرات آموزش و پرورش به تشریح آسیب های عدم حضور دانش آموزان در مدارس پرداخت.
آفتاب‌‌نیوز :

محمد رضا مسیب زاده با اشاره به این نکته که ویروس کرونا انتخاب ما نبوده است، گفت: محروم ماندن دانش­ آموزان از فضای شاد مدرسه و تلاش برای یادگیری، زندگی دسته جمعی و حضور در اجتماع و یادگیری مهارت­های اجتماعی از مهمترین مشکلاتی است که آموزش غیرحضوری برای دانش ­آموزان ایجاد کرده است.

مدیر کل قرآن، عترت و نماز افزود: در خانه ماندن دانش ­آموزان اگر چه موجب آرامش والدین و افزایش سلامت این قشر و دوری از کرونا شده است، اما از سوی دیگر به دلیل نوپا بودن آموزش غیرحضوری مشکلاتیرا برای همه کادر آموزش، معلمان، دانش­آموزان و اولیا ایجاد کرده است.

مسیب زاده خاطر نشان کرد: کنترل فرزندان به ویژه در سنین نوجوانی که هیجان زیادی برای استفاده از وسایل و تکنولوژی‌های جدید دارند بسیار دشوار است و می‌تواند آسیب‌زا باشد.

وی با اشاره به عدم گرایش به فرهنگ کتاب‌خوانی به عنوان یکی دیگر از مضرات استفاده نامناسب از فضای مجازی گفت: دانش پایدار در نسل آینده به شدت کاهش می‌یابد و معلومات و دانسته‌های فردی فقط در فضای مجازی دست به دست می‌چرخد و بعضاً سوداگران فضای مجازی با سوءاستفاده‌ از بی‌دانشی افراد فرهنگ، ادبیات، دانش و معلومات ناصحیحی در راستای اهداف خود به مردم انتقال می‌دهند.

مدیر کل قرآن، عترت و نماز دیدار چهره به چهره معلم و متعلم در بستر حقیقی را دارای نقش مؤثرتری در تربیت دانست و افزود: با عدم حضور دانش ­آموزان در مدارس این نقش و تأثیر آن کمرنگتر خواهد شد و عدم حضور دانش­ آموزان در مدرسه انزوا، افسردگی، بی تحرکی و ... را در دانش ­آموزان ایجاد می­ کند.

وی ادامه داد: اگر چه در کلاس مجازی فرصتی جداگانه برای سؤال و جواب در نظر گرفته شده، اما نمی تواند جایگزین رفع اشکال به صورت حضوری باشد و پاسخ ها کوتاه بوده که این مسئله باعث سردرگمی دانش ­آموزان شده است و در نهایت او را با کوهی از مشکلات ریز و درشت درسی مواجه می­کند.

وی ادامه داد: تحرک و نشاط و دیدار حقیقی همسالان یکی دیگر از آثار حضور در مدرسه است که در شرایط فعلی تحت تأثیر قرار گرفته و باعث خمودگی، چاقی و عدم نشاط لازم دانش ­آموزان شده است.

این مقام مسئول خاطر نشان کرد: استفاده بیش از حد از فضای مجازی باعث ایجاد عصبانیت و پرخاشگری شده است و سلامت روح و جسم‌ دانش ­آموزان به ویژه بینایی آنان در معرض خطر قرار می‌گیرد و حتی تنظیم طبیعی خواب و نحوه تغذیه‌شان نیز تحت‌ تأثیر قرار می‌گیرد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل معاونت پرورشی و فرهنگی؛ وی یادآور شد: باید به این نکته اساسی نیز توجه کرد که معلمان، فرهنگیان و همکاران نیز از شرایط و مسائل موجود به شدت در معرض آسیب هستند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین