کد خبر: ۶۹۰۹۲۲
تعداد نظرات: ۱۱ نظر
تاریخ انتشار : ۲۸ دی ۱۳۹۹ - ۰۰:۲۷
احتمال افزایش ۲۵ درصدی نرخ در سال آینده وجود دارد
استاد اقتصاد دانشگاه خوارزمی اظهار داشت: نباید انتظارات بدون منطق از نرخ دلار داشته باشیم. باید توجه داشت که طبق پیش‌بینی احتمالا نرخ تورم داخلی و خارجی در سال آینده 25 درصد باشد یعنی احتمال افزایش این میزان به نرخ ارز وجود دارد پس باید به دنبال کاهش نرخ تورم و افزایش صادرات غیرنفتی بود.
آفتاب‌‌نیوز :

وحید شقاقی شهری در مورد دلایل کاهش نرخ دلار در روزهای اخیر اظهار داشت: در این مورد چند عامل تاثیرگذار بوده که یکی از آنها کاهش انتظارات تورمی ناشی از افت پیامدهای سیاسی است. به عنوان نمونه نزدیک انتخابات آمریکا شاهد بودیم که نرخ دلار به 32 هزار تومان افزایش یافت اما با کاهش ریسک‌های سیاسی، دوباره نرخ کاهش یافت و به 23 هزار تومان رسید. البته در این میان تقریبا 2 یا 3 هزار تومان دیگر شاهد نوسان بودیم که آن نیز مربوط به سیاست‌های خود بانک مرکزی بود اما حالا شاهد بازگشت دلار به کانال 23 هزار تومان هستیم که بیشتر ناشی از فروکش کردن انتظارات تورمی و ریسک‌های سیاسی است.

وی ادامه داد: عامل دوم رایزنی برای آزادسازی منابع بلوکه شده در کشورهایی مانند کره جنوبی، عراق و چین است که هر چقدر سریعتر این اقدام صورت بگیرد حداقل در کوتاه‌مدت تاثیرات بالایی خواهد داشت.

این استاد دانشگاه عامل سوم را افزایش انتظارات برای صادرات نفتی دانست و افزود: به نظر می‌رسد با پیروزی بایدن، فشارهای تورمی وضع شده زمان ترامپ کاهش یابد و صادرات نفتی ما احتمالا به یک میلیون بشکه در روز برسد که می‌تواند تاثیر ماندگاری در کاهش نرخ دلار داشته باشد. البته باید در نظر داشت که این سه عامل مربوط به کوتاه‌مدت هستند و در بلندمدت ما باید به دنبال کاهش شکاف تورمی داخل و خارج یا افزایش صادرات غیرنفتی باشیم تا دوباره نرخ دلار افزایش نیابد.

وی در پاسخ به این سوال که کاهش دلار را تا چه بازه‌ای را پیش‌بینی می‌کنید؟ گفت: به نظر بنده امکان ورود نرخ به کانال 20 هزار تومان نیز وجود دارد اما در میان‌مدت و بلندمدت باید اقدامات اساسی کرد تا نرخ دلار پایدار بماند. البته به نظر بنده اینکه دلار به زیر 20 هزار تومان برسد به صلاح اقتصاد کلان نیست چون این نوسان غیرمعمول می‌تواند آسیب‌زا باشد.

استاد اقتصاد دانشگاه خوارزمی تصریح کرد: وقتی نرخ دلار به دلیل انتظارات تورمی و شرایط روانی، نوسان زیادی داشته باشد مانعی برای سرمایه‌گذاری و تولید است. باید توجه داشت که نوسان نرخ دلار بسیار بدتر از نرخ بالا یا پایین است. از همین رو بهترین سیاست بانک مرکزی می‌تواند این باشد که نرخ دلار را در محدوده‌ای حفظ کند تا متغیرهای اقتصاد کلان به ثبات برسد. به عنوان مثال بانک مرکزی می‌تواند این محدوده را بین 20 تا 22 هزار تومان تعیین کند تا سرمایه‌گذار و مصرف‌کننده اقدام به خرید کنند. بنابراین بانک مرکزی برای رفع شبهات، تعیین محدوده برای نرخ دلار را متصور شود.

وی تصریح کرد: نباید انتظارات بدون منطق از نرخ دلار داشته باشیم. باید توجه داشت که طبق پیش‌بینی احتمالا نرخ تورم داخلی و خارجی در سال آینده 25 درصد باشد یعنی احتمال افزایش این میزان به نرخ ارز وجود دارد پس باید به دنبال کاهش نرخ تورم و افزایش صادرات غیرنفتی بود. البته هنوز ما تصویر روشنی از مباحثی مانند مذاکرات با آمریکا یا ریسک‌های بین‌المللی و شرایط اقتصادی جهانی نداریم.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۱۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۸
0
3
چطور رفت بالا اسیب زا نبود حالا اگه بیاد پایین اسیب زاست
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۰۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۸
0
3
خیلی بی ربط صحبت کرده
اگر قراره اقتصاد رشد کنه، باید نرخ ارز را بازار تعیین کنه، یعنی چی که بانک مرکزی بخواد در نرخ ارز دستکاری کنه و اون را در سطحی نگهدارد!؟ آن چیزی که نرخ ارز را در طی چند سال ثابت نگه میدارد رشد اقتصادی هست، به فرض دلار ۱۵ هزار تومان باشد، تولید کننده داخلی باید بتونه (حتی با حمایت صحیح دولتی) با افزایش تولید و بهبود کیفیت و در گام بعدی با صادرات، محصول خود را از تاثیرات تورمی بازاردور کند، این امر صد در صد انجام پذیر نیست اما میتوان اثرات منفی آن را حداقل کرد.
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۱۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۸
0
2
استاد اقتصاد عزیز ، مملکت...، و علم به مثال کشک میمونه ؛ همتی فقط دلار را بالا به مردم میفروشه و پایین میخره تا به قول خودش کسب درآمد کنه ؛ خلاصه بانک مرکزی خودش شده یه پا دلال چهار راه استانبول ؛ و با این دلال بازیها بسیاری از مردم‌ را بی خانمان میکنه ...
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۴۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۸
0
3
دکتر انوشه: سال‌ها پیش دوست داشتم جای رییس سازمان ملل باشم، ۲۷،۰۰۰ دلار می‌گرفت و فقط ابراز نگرانی می‌کرد.

ایران هم پر است از مدیرانی که کلی حقوق می‌گیرند و فقط با این دو کلمه حرف‌هایشان را می‌زنند.
۱. باید
۲. نباید

این باید و نبایدها را مردم بهتر از شما می‌دانند. یک غلطی کنید درست شود. فقط باید نباید، باید نباید ...
علی فدایی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۰۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۸
0
4
تا دلار کمی ارزان میشود ، یک مشت مزدور به عنوان کارشناس وارد معرکه میشوند تا دلار ارزان نشود و کمر ملت شکسته شود!!! دلار در عرض چند ماه از ۱۲۰۰۰ تومان به ۳۰۰۰۰ تومان رسید که هیچ مبنای علمی نداشت و فقط زالوها جیب ملت را خالی کردند و کارشناس نماها در جهنم بودند..
ناشناس
|
Canada
|
۰۴:۵۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۸
0
2
خوب نوسان نداشته باشد و زیر مثلا 15000 تومان باشد اشکال چیست؟ شما که 20000 تومان را میگویید یعنی حداقل حقوق ها حدود100-120 دلار و روزی 3-4 دلار خیلی منطقی و عادلانه است؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۸
0
2
تو یکی دیگه ... وقتی از ۴ هزار ۳۲ هزار شذه بود صدات در نمی امد
ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۸
0
2
اشان جاده صاف کن یک عده خاص شده،که از پایین آمدن قیمت ارز که در واقع تقویت پول ملی است افاضه کرده اند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۸
0
1
به صلاح انتخابات است بعداون جبران میشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۸
0
2
واقعیت این است که کاهش قیمت نفت و تحریم باعث کاهش منابع ارزی شده و دولت به همین دلیل برای جبران هزینه های ریالی از جمله حقوق کارمندان اجازه افزایش قیمت را داده است و اگر منابع ارزی افزایش پیدا کرد بگذارید مردم نیز از آن بهره ببرند و اینکه بگیم بالا بودن نرخ ارز باعث افزایش صادرات غیر نفتی می‌شود یا از ناآگاهی است و یا خود فریبی است چون تجربه نشان داده اولا حجم چه کالای از صادرات ما در بازار جهانی تاثیر گذار بوده که خودمان در بازار داخلی مازاد داشته باشیم و ثانیا صادر کننده ارز صادراتی را وارد بازار نمیکنند و باید التماس کنیم یا متوسل قوه قضاییه بشیم که صادر کننده ارز را برگرداند.
فرهاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۹
0
0
این آقا استاد دانشگاه دولتیه حقوق ماهیانه کل اساتید دولتی هارو، جناب روحانی در عرض ۳سال اخیر از۵،۶میلیون تا۲۰میلیون رسونده به نسبت سایر کارمندان به اینا خوب رسیده.نمکدونشکنیه بیاد علیه سیاست اقتصادی روحانی حرف بزنه. سیاست دولت همین بوده که همراه تحمیل شدید تورم به مردم، برای بعضی از قشرهای کلیدی کارکنان دولت مثل اساتید دولتی... بصورت تبعیض آمیز حقوقشان رو در عرض سه سال اخیر۳۰۰الی۴۰۰درصد افزایش حقوق داده است و این ها باید اینجوری حرف بزنند. درحالی که سایر دانشگاههای غیردولتی حقوقشون از۷تومن بالاتر نیست..
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین