کد خبر: ۶۹۱۱۷۹
تعداد نظرات: ۱۱ نظر
تاریخ انتشار : ۲۹ دی ۱۳۹۹ - ۲۱:۱۵
روابط عمومی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور در اطلاعیه ای به اظهارات اخیر سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا درباره برگزاری نمازجمعه در شهر قم واکنش نشان داد.
آفتاب‌‌نیوز :

نماز جمعه قم هفته گذشته پس از بعد از ۲۴ هفته تعطیلی در مصلای قدس این شهر به امامت آیت‌الله سعیدی برگزار شد.

علیرضا رئیسی معاون وزیر بهداشت و سخنگوی ستاد کرونا در جلسه اخیر این ستاد با انتقاد شدید از بی توجهی به پروتکل ها، رعایت فاصله اجتماعی و محدودیت های کرونایی در برگزاری نماز جمعه شهر قم گفته بود: "ما حتماً شاهد پیک جدیدی از بیماری کرونا در قم خواهیم بود! هیچ گونه پروتکلی در قم رعایت نشده است؛ نه در نماز جمعه‌‌ای که برگزار کردند این پروتکل‌‌ها رعایت شد و نه بسیاری از افراد ماسک دارند، فقط 30 درصد از ماسک استفاده کرده‌‌اند. مردم در صف ایستادند و قطعاً ما دچار بیماری خواهیم شد و کسانی که با این بی‌‌مبالاتی این برنامه‌‌ریزی‌‌‌‌ها را می‌‌کنند بدون تعارف مسئول مرگ مردم ما در پیک بعدی هستند"!

وزیر بهداشت سخنگوی ستاد ملی کرونا از وضعیت سفرهای مردمی به جنوب و شمال کشور نیز به شدت انتقاد کرده بودند با این حال انتقاد از نحوه برگزاری نماز جمعه در قم خبرساز شده است.

خبرگزاری تسنیم سخنان رئیسی را "عجیب" و "عقیده‌گشایی" خواند و نوشت: "شهر قم در وضعیت آبی کرونا به‌سر می‌‌برد اما مشخص نیست که چرا ستاد ملی مقابله با کرونا، این شهر را مسئول مرگ مردم و پیک‌‌های بعدی کرونا می‌‌داند. کم‌بودن ظرفیت ناوگان حمل‌ونقل عمومی و شلوغی مترو و بی‌‌آرتی در تهران، شلوغ بودن پیست‌‌های اسکی تهران و تجمعات و دورهمی‌‌های خانوادگی در استان‌‌های شمالی، مثال‌‌هایی از ناتوانی دولت در کنترل کرونا در این شهرهاست اما علت تأکید بی‌مبنای سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا تنها بر عدم رعایت پروتکل‌‌ها در شهر قم، قابل تأمل است.»

روابط عمومی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور در اطلاعیه ای به اظهارات اخیر سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا درباره برگزاری نمازجمعه در شهر قم واکنش نشان داد.

به گزارش ایسنا، متن این اطلاعیه به شرح ذیل است:

با سلام و احترام، ضمن عرض تسلیت به مناسبت شهادت حضرت فاطمه زهرا(سلام الله علیها)، به استحضار مردم شریف و اصحاب رسانه می رسانیم؛ در آخرین جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا که با حضور رئیس جمهور محترم برگزار شد، جناب آقای دکتر علیرضا رئیسی، سخنگوی محترم ستاد، با اشاره به برگزاری مراسم نمازجمعه این شهر، که پس از ۲۴ هفته تعطیلی، در شرایط آبی برگزار شد، تعابیری به کار بردند که احتمالاً بر اساس گزارشهای غیر دقیق ارائه شده به ایشان بوده است.

نهاد نماز جمعه، با درک فشار سنگین جسمی و روحی که عزیزان فعال در خط مقدم جبهه مبارزه با کرونا متحمل می شوند و نگرانی جدی که برای چشم انداز طغیان مجدد بیماری در صورت عادی انگاری و بی احتیاطی وجود دارد، هرچند ادبیات مورد استفاده را دور از شأن کارگزاران نظام مقدس جمهوری اسلامی می داند، برای جناب رئیسی عزیز، آرزوی توفیق روزافزون دارد و در ادامه همکاری نزدیک و جدی با نظام سلامت، با احساس خوب و تعامل برادرانه، بر اجرای دقیق پروتکل ها و مصوبه های ابلاغی اهتمام خواهد داشت.

در عین حال، برای تنویر افکار عمومی، ذکر چند نکته کوتاه را لازم می دانیم :

1_ نهاد نماز جمعه، از ابتدای همه گیری ویروس کرونا، به اذعان وزیر محترم بهداشت، در رتبه اول همکاری با ستاد ملی مبارزه با کرونا بوده و با یک بررسی ساده، می توان مشاهده کرد که نمودار تعطیلی و اقامه مجدد قریب به ۹۰۰ پایگاه نماز جمعه در اقصی نقاط کشور، از ابتدای شیوع کرونا تاکنون، با فراز و فرود بیماری کووید ۱۹ و رنگ بندی و تدابیر و مصوبات اعلامی از سوی ستاد ملی مبارزه با کرونا، انطباق کامل دارد و ائمه جمعه معزز کشور، به تأسی از سیره و خط مشی بدون مسامحه رهبر معظم انقلاب اسلامی(مد ظله العالی) و بر اساس منطق عقلانی حاکم بر شرع مقدس، صیانت از سلامتی مردم عزیزمان را مقدم بر برنامه ها و اولویت اول در جهاد فرهنگی خود می دانند.

2_ روند رعایت دقیق و افتخارآمیز پروتکل های بهداشتی در پایگاه های نماز جمعه ای که از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا، مجوز اقامه مجدد دریافت کردند، در مقطع زمانی پیش از آغاز پیک دوم، چنان اطمینان بخش شد که وزیر محترم بهداشت را به این جمع بندی رساند که حتی در مناطق قرمز هم با تدوین پروتکل های سختگیرانه تر، امکان ادامه اقامه نمازجمعه وجود دارد و این تشخیص در رسانه ها منعکس شد، هرچند که با شروع پیک دوم، اجرایی سازی این امر، به درستی مصلحت دانسته نشد. 3_ واقعیت این است که نمازجمعه شهر مقدس قم، بر اساس مجوز صادر شده، می توانست زودتر و در وضعیت زرد برگزار شود و صرفاً ملاحظات و احتیاط قابل تحسین امام جمعه محترم قم بود که تا آبی شدن وضعیت، اقامه نماز را به تأخیر انداخت. همچنین، گزارش های تصویری که در حجم وسیعی در رسانه ها منتشر شده است و مشاهدات میدانی نشان می دهد که رعایت پروتکل ها، استفاده از ماسک، ضد عفونی مصلی پیش از آغاز مراسم، باز بودن پنجره ها و تهویه مناسب، با وجود سقف بلند مصلای قم و کنترل نمازگزاران با دستگاه تب سنج و استفاده از سقف 50 درصد ظرفیت مصلی و سایر موارد ابلاغی، با دقت بالا صورت پذیرفته و فاصله گذاری اجتماعی، به وضوح مورد اهتمام بوده است. همچنین برای کوتاه شدن زمان برگزاری، از اجرای برنامه قبل و بعد از اقامه نماز خودداری شده است. بالاخره اینکه امام جمعه محترم در آغاز خطبه خود، ضمن قدردانی از مجاهدت مدافعان سلامت، به تفصیل، ضرورت رعایت پروتکل ها از سوی مردم نجیب و شریف را تبیین نموده اند.

4_ از وزیر محترم بهداشت و سخنگوی محترم ستاد ملی مقابله با کرونا که خود از چهره های خدوم و زحمتکش و مؤثر میدان دفاع از سلامت مردم محسوب می شوند استدعا داریم؛ تصاویر نماز جمعه اخیر شهر مقدس قم و میزان رعایت پروتکل های بهداشتی را با مراجعه به پایگاه مجازی نهاد نماز جمعه، به نشانی: www.ejna.ir ملاحظه نموده و قضاوت کنند که آیا آنچه که با همت و تدبیر امام جمعه محترم و ستاد نماز جمعه قم صورت پذیرفته است، مستحق تعابیر بکار برده شده بوده است ؟ البته مدعی نبوده و نیستیم که آنچه انجام شده بی نقص است، بدون تردید در اجتماع اقشار مختلف مردم، ممکن است مشکلاتی خارج از اراده رخ دهد که با تذکر مشفقانه و تعاون دینی و خداپسندانه مسیر بهبود و ارتقاء را طی خواهد نمود. در پایان، انتظار می رود به شکل مقتضی، از امام جمعه محترم قم، ستاد نماز جمعه و نمازگزاران فهیم این شهر مقدس دلجویی شود و در عین حال، از ادامه تذکرهای مشفقانه و اعمال نظارت صحیح و اخلاق مدار بر این مراسم عبادی – سیاسی دریغ نگردد تا به فضل الهی بهره مندی مشتاقان و مؤمنان از فیوضات بی نظیر آن مستدام باشد و تأمین اقتضائات حفظ سلامت معنوی شهروندان مکرم، همچون سلامت جسمی ایشان، در کانون اهتمام تصمیم گیران ارجمند قرار داشته باشد. با آرزوی عزت، سلامتی و توفیق روزافزون مدافعان سلامت والسلام علی عبادالله الصالحین روابط عمومی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۱۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۹
0
16
تا وقتی برای توجیه اشتباه خودمان از اشتباهات دیگران نام میبریم درِ این مملکت بر همان پاشنه معیوب میچرخد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۹
0
3
مگه در این شرایط بحرانی نماز جمعه واجبه؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۹
0
5
جالبه دنیا میگه در هر شرایطی تجمع چند نفر هم الان باعث بیماری میشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۴۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
1
3
بابا شمارا بخدا رعایت پروتکلهای بهداشتی مربوط به ویروس منحوس کرونا را از مقام معظم رهبری یاد بگیرید. انقدر دنبال جنجال نباشید.بجای جبهه گرفتن اعلام کنید منبعد پروتکل های مربوطه را بیشتر رعایت خواهید کرد در عکس هم واضح است که فاصله اجتماعی رعایت نشده است.
حسینی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
0
4
چون دیگران دزدی میکنند ما هم دزدی کنیم و...... تعصبی های بی فکر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
0
5
مشکل کشور ارجح بودن منافع یک گروه اقلیت در برابر خواست اکثریت جامعه است .
ناشناس
|
United States
|
۰۸:۳۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
0
2
دیگه وای بحال مردم عادی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
0
5
اگر فردی به نماز جمعه برودوافرادی دیگر را مبتلاکند.نه تنها صوابی از نماز نمی برد بلکه ضامن وقاتل فردهم محسوب می شود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
0
4
چه لزومی دارد در این اوضاع نماز جمعه برگزار شود؟! نماز جمعه اگر واجب هم باشد در صورتی که موجب به خطر افتادن جان مردم شود نباید برگزار شود. 24 هفته برگزار نشد چه اتفاقی افتاد؟! ولی اگر دوباره موج کرونا شروع شود، همه گرفتار خواهند شد.
...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
1
1
مذهبی یاید اهل تفکر و تعقل باشد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
0
2
تصویر واضح است،عده ای ماسک نزدند ،عده ای به غلط استفاده کردند و در زیر بینی و چانه قرار دادند،فواصل حداقل ۱/۵متری هم رعایت نشده.حالا متولیان نماز جمعه و حوزه اعتراضشان به چیست.درست است شما آزادید خیلی کارها انجام دهید و کسی هم معترضتان نمی شود،ولی آنقدر منصف باشید که حرف حق را قبول کنید.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین