کد خبر: ۶۹۱۲۵۳
تاریخ انتشار : ۳۰ دی ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۹
تبلیغات
از دیرباز در طول تاریخ وکالت در ایران، معضلی که وکلا با آن مواجه بوده‌اند و این روز‌ها امر کاملاً به گونه‌ای دیگر جلوه داده شده است، عدم ارجاع پرونده به کارآموزان وکالت و وکلای جوان که به تازگی پروانه پایه یک خود را اخذ کرده‌اند و چگونگی بازاریابی شغل وکالت با توجه به ممنوعیت‌های موجود جهت تبلیغات بوده است که هر یک از وکلا به گونه‌ای از طریق آزمون و خطا و تجربیات شخصی خود به مرور راه‌های جذب موکل، مشتری مداری، بازارسازی و ایجاد درآمد را برای خود تعیین و به ارتزاق می‌پردازند.
آفتاب‌‌نیوز :

پس از شیوع ویروس کرونا در سراسر ربع مسکون، کمتر شغل، حرفه، هنر، تجارت و کسب و کاری را می‌توان یافت که از شرایط حاکم ایجاد شده توسط این ویروس متأثّر نشده باشد و حرفه وکالت نیز تحت تأثیر این موضوع قرار گرفته است و تمامی مصائب و مشکلات و مسائل پیشین نیز مضاعف شده و با اهتمام جدّی تازیانه بر پیکر فعالان این عرصه و صنف نواخته است.

در این میان جوانانی از این مرز و بوم با برقراری پیوند میان تکنولوژی‌های روز دنیا، فناوری‌های لبه، اینترنت و فناوری اطلاعات و دانش حقوق و حرفه تخصصی و مقدّس وکالت، بر آن شده‌اند تا گام‌هایی اثربخش در حل و فصل چالش‌های موجود بردارند و با ایجاد سامانه دریافت مشاوره حقوقی و انتخاب وکیل دادیاب، امکان ارتباط و تعامل میان شهروندان و وکلا با سابقه‌های مختلف، کارآموزان وکالت و متخصصان عرصه حقوق را فراهم نمایند.

با شیوع فراگیری ویروس کرونا مردم در سراسر دنیا از تردد‌های غیرضروری اجتناب نموده و میل بیش از پیش به دریافت خدمات و حتی خرید کالا‌ها در بستر فضای مجازی از خود نشان داده‌اند. سامانه‌ای که پیش‌تر به آن اشاره نمودیم نیز با درک صحیح از این نیاز شهروندان، به ارائه خدمات مشاوره آنلاین رایگان و مشاوره تلفنی تخصصی توسط وکلا و کارآموزان متعدد با طیف وسیعی از حق الوکاله پرداخته است. در این راستا سامانه، به وکلای پایه یک و کارآموزان تا صرفاً حوزه‌های محدودی که در آن تخصص و تجربه کافی و لازم را دارند، به عنوان حوزه‌های مشاوره خود برگزیده و در آن به متقاضیان خدمات ارائه نمایند.

همچنین در قسمت وکالت پرونده‌ها، کارآموزان وکالت و وکلای پایه یک دادگستری می‌توانند حق الوکاله مورد نظرشان را برای پرونده‌های مختلف و مراحل مختلف هر پرونده از جمله بدوی، تجدیدنظر، دادسرا، نگارش لایحه، دادخواست، اظهارنامه و حتی مطالعه پرونده، اعلام نمایند تا شهروندان در صورت تمایل و با توجه به توان مالی، نسبت به انتخاب آنان اقدام نمایند.

همچنین با عنایت به عدم امکان تبلیغ توسط وکلا و کارآموزان وکالت، سامانه این امکان را برای آنان مهیّا نموده است تا با درج اطلاعات هویتی، تصویر و سوابق شغلی و تحصیلیشان این امکان را برای مراجعین و دادجویان فراهم نمایند که پیش از خرید خدمت از آنان و ارجاع پرونده‌هایشان به دادگران، شناختی نسبی حاصل نموده و اطمینان خاطر بیشتری امور را به آنان ارجاع دهند.

دغدغه‌ای که برای اغلب شهروندان وجود دارد این است که کارآموزان وکالت به دلیل محدودیت‌های قانونی موجود، در کدام پرونده‌های قضایی امکان قبول وکالت ندارند و این اضطراب برای آنان وجود دارد که مبادا بر خلاف قانون عمل نمایند. کارآموزان وکالت در پذیرش پرونده‌ها آزاد هستند و صرفاً محدودیت‌هایی از جمله سقف مالی در پرونده‌های ارجاعی و عدم وکالت در پرونده‌هایی که مرجع اعتراض آن دیوان عالی کشور باشد، برای آنان وجود خواهد داشت. به عنوان مثال این سؤال برای آنان وجود دارد که آیا وکیل انحصار وراثت حتما باید پایه یک دادگستری باشد؟ از نظر سامانه دریافت گواهی انحصار وراثت جز پرونده‌هایی است که از طریق کاراموزان متعهد نیز قابل انجام است و در انتخاب وکیل برای انحصار وراثت تعهد کاری باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد. در هر صورت دادیاب هم وکیل و هم کاراموز انحصار وراثت معرفی می‌کند و در نهایت انتخاب با شماست.

نهایتاً با توجه به تمامی مواردی که توضیح داده شد، خالی از لطف نیست تا کارآموزان وکالت و وکلای پایه یک دادگستری به سامانه دادیاب مراجعه نموده و ضمن ثبت نام نسبت به تکمیل مندرجات حساب کاربری و نیز خدمات قابل ارائه اقدام نموده و از این طریق با شرایط ناشی از شیوع کرونا به مقابله بپردازند و دادجویان یا شهروندان متقاضی اخذ خدمات حقوقی نیز با مراجعه به نشانی www.daadyab.com نسبت به اخذ مشاوره و ارجاع پرونده‌های قضایی خود از جمله پرونده انحصار وراثت به صورت ویژه اقدام نمایند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین