کد خبر: ۶۹۱۵۱۱
تعداد نظرات: ۳ نظر
تاریخ انتشار : ۰۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۵
وزیر اسبق بازرگانی با تاکید بر اینکه نرخ ارز نزولی است، گفت: با توجه به شرایط حاکم بین المللی و داخلی روند نرخ ارز نزولی است و لذا بازیگران ارزی حواس‌شان باشد که با تجربه شوک ارزی ۵۹۸ مواجه نشوند.
آفتاب‌‌نیوز :

یحیی آل اسحاق با تحلیل وضعیت قیمت ارز، گفت: واقعیت این است که قیمت ارز که در قسمت‌های اساسی اقتصادی ما فعلا نقش جدی دارد به دلایل متعدد از جمله جنبه روانی، انتظارات مردم، ملاک‌های تصمیم‌گیری در حوزه‌های مختلف واقعی نیست و تقریبا همه اقتصاددان‌ها این را قبول دارند اما وضعیت و شرایطی که بر ما حاکم شده چنین قیمتی را درباره ارز ایجاد کرده است.

این کارشناس اقتصادی افزود: قیمت ارز عمدتاً ناشی از جو روانی، تحریم‌های بیرونی، برداشت‌های سیاسی در حوزه تحریم‌ها و مسائل مدیریتی داخلی است و لذا عوامل متعدد غیراقتصادی بیشتر از اقتصادی قیمت ارز را در این وضعیت قرار داده است.

وزیر اسبق بازرگانی گفت: در این زمینه دو سؤال مطرح است؛ اول این که در شرایط اقتصادی عادی که قیمت ارز تابع عرضه و تقاضا است و شاخص‌های اقتصادی در تعیین قیمت آن نقش دارند، نرخ ارز در چه حدودی باید باشد؟ و سؤال دوم این که آیا می‌توان قیمت ارز را به قیمت واقعی رساند یا خیر؟

* با محاسبات کارشناسی نرخ ارز باید بین ۱۱ تا ۱۷ هزار تومان باشد

وی اظهار داشت: محاسبات انجام شده توسط فعالین اقتصادی، کارشناسان و بانک مرکزی نشان می‌دهد که نرخ ارز باید بین ۱۱ تا ۱۷ هزار تومان باشد. بنابراین نرخ ارز بستگی به این دارد که کدامیک از محاسبات را بپذیریم و کدام برآورد را قبول داشته باشیم.

این کارشناس اقتصادی افزود: البته باید به این نکته نیز توجه داشت که این نرخ‌ها بر اساس معادله ریاضی تعیین نشده، بلکه بر اساس محاسبات، تخمین و پیش بینی برآورد شده است و به عبارتی این نرخ یک طیف است.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا نرخ ارز قابل برگشت به قیمت ۱۱ تا ۱۷ هزار تومان است، گفت: بله، حتماً قابل برگشت است، اما برگشت به این نرخ‌ها الزاماتی دارد و اولین الزام نیز عزم جدی است و این که ما این موضوع را با برخورد اقتصادی حل کنیم.

آل اسحاق بیان داشت: حدود ۴۰ میلیارد دلار و حتی بیشتر پول در خارج از کشور و در کشورهایی مانند چین، کره، عراق و امثل آنها داریم که در حال حاضر در رابطه با این پول‌ها قدرت مانور نداریم، اما اگر به جریان بیفتد، حتماً قیمت دلار به ۱۳ تا ۱۴ هزار تومان می‌رسد.

* نرخ ارز نزولی خواهد بود

وی اظهار داشت: با توجه به مجموع شرایط حاکم از جمله شرایط بین المللی، شرایط داخلی و جو روانی قطعا نرخ ارز نزولی خواهد بود.

این کارشناس اقتصادی بیان داشت: البته ممکن است بازیگران ذی‌نفع و کسانی که منافع عظیمی در این زمینه دارند مقاومت‌هایی داشته باشند، اما شرایط حاکم در تأمین مواد اولیه، بازار مسکن و جاهای دیگر با یک زاویه‌ای فضای عمومی بر روند نزولی بودن نرخ ارز تا بالا رفتن ‌آن را محتمل‌تر می داند.

وی با تأکید بر این که بازیگران ارزی باید حواس‌شان جمع باشد گفت: اگر درست تصمیم نگیرند ممکن است شوک کاهش شدید قیمت ارز بعد از قطع‌نامه ۵۹۸ دوباره تجربه شود.

* مقاومت ایادی بازیگران اصلی ارز در مقابل جریان کاهشی قیمت

آل اسحاق در پاسخ به این سؤال که شنیده می‌شود در بازار دلالان ارز فقط خریدارند و فروشنده نیستند و این واکنش به چه معناست، گفت: میل به پایین آمدن نرخ ارز محتمل‌تر از هر برآورد دیگری است. واکنش‌های بازار و عدم فروش ارز توسط دلالان در بازار ارز اقدامات مقاومتی ایادی بازیگران اصلی ارز است.

این کارشناس اقتصادی گفت: بازیگران اصلی می‌دانند که خطر بزرگی بیخ گوش‌شان است اما سعی می‌کنند که فضا را نگه دارند و جلو جریانی که شروع شده را بگیرند، اما واقعیت آن است که نرخ ارز با توجه به شرایط حاکم نزولی خواهد بود.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۳
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
0
0
به امید نوشیدن جام زهری دیگر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
0
0
همون سال هم یکسال نشده نرخ ارز برگشت سرجاش
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
1
0
نمیدونم این چه توهمی هست که عده ای فکر میکنن قرار تحریم ها یکباره لغو و پولها ازاد شود. مطمئنا همچین اتفاقی نخواهد افتاد. مضافا که اگر قرار به رفع تحریم ها باشد حداقل در این دولت اتفاق نمی افتد. دولت احتمالا اصولگرای بعدی هم البته اگر لاریجانی نباشد بعید است بتواند مذاکره را به سرانجام برساند چرا که غربیها خواهان امتیاز موشکی و منطقه ای هستند و به این سادگی ها اجازه خروج ایران از گوشه رینگ را نخواهند داد. در سال ۶۷تنها بحران ایران جنگ و ریسک ناشی از آن بود که با صلح آن هم یکدفعه حل شد و جهش ارز صورت گرفت. حال آنکه با فرض رفع تحریم ها اینبار گام به گام خواهد بود . نتیجه تحریم های لغو شده ام سریعا محسوس نخواهد بود. صد البته که مجموعه فراوانی از تحریمهای موشکی و حقوق بشری و ... باقی خواهد ماند.مشکلات منطقه ای هم سر جای خود باقی است
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین