کد خبر: ۶۹۱۷۶۱
تاریخ انتشار : ۰۳ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۹
رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ که به مجلس شورای اسلامی ارایه شد نسبت به بودجه امسال از افزایش ۴۶ درصدی برخوردار است در حالی که با توجه به شرایط متمایز خراسان رضوی، بودجه سال آینده این استان ۷۰ درصد افزایش دارد.
آفتاب‌‌نیوز :

محمدباقر نوبخت پنجشنبه شب در ویژه برنامه "اشاره" شبکه سیمای استان بودجه سال ۱۴۰۰ خراسان رضوی را سه هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان ذکر و بیان کرد: بودجه امسال استان حدود ۲ هزار میلیارد تومان بوده است و افزایش بودجه سال آینده آن با توجه به ظرفیتی که در اختیار دارد، اقدام مطلوبی است.

وی افزود: هرچند در ابتدا مجلس شورای اسلامی نسبت به افزایش منابع مالی در بودجه تردید داشت بویژه گمان کرد که دولت سهم درآمدهای نفتی کشور در بودجه سال ۱۴۰۰ را بیش از آنکه بایسته است، پیش بینی کرده اما هر سه مولفه در بودجه شامل درآمدهای نفتی، درآمدهای دولت و واگذاری دارایی مالی که انتظار می‌رفت مجلس ارقام مرتبط با این مولفه ها را کاهش دهد، توسط مجلس افزایش یافت.

رییس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: رفتار مجلس شورای اسلامی نشان داد که حداقل ارقام مربوط به این سه مولفه را پذیرفته و بیشتر از آن را هم جایز دانسته است لذا افزایش ۷۰ درصدی بودجه خراسان رضوی نیز مورد تایید کمیسیون تلفیق مجلس قرار گرفت که امید است با این ارقام در بودجه سال آینده بتوان تحولات فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی در کشور ایجاد کرد.

وی با بیان اینکه کشور در یک محاصره کامل اقتصادی قرار دارد گفت: با این حال دولت با وجود همه تنگناهای اقتصادی اجازه نداد دشمن احساس کند کار نظام جمهوری اسلامی را تمام کرده است، دشمن وقیحانه و متوهمانه فکر می کرد که ملت ایران تابستان داغی را در پیش خواهد داشت و ۴۰ سالگی انقلاب را نخواهد دید.

نوبخت افزود: دولت تلاش کرد چرخ توسعه را بچرخاند و نسبت به افزایش حقوق و مسائلی که در این راستا بود، اقدام کند و اجازه ندهد دشمن بتواند حلقه محاصره ایران را تنگتر کند و همه را به ستوه آورد.

وی ادامه داد: ما شاهد بودجه ۱۰۹ میلیارد دلاری در ایران بوده ایم اما امروز باید کشور را با بودجه کمتر از ۹ میلیارد دلار اداره کنیم لذا به اندازه ۱۰۹ میلیارد دلار نمی‌توانیم به مردم خدمت رسانی داشته باشیم اما آینده این کشور روشن است.

اجرای ۵۲ طرح دارای اولویت در خراسان رضوی

رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: در سفرهای گذشته به خراسان رضوی برای توسعه این استان ۱۱۷ طرح با اعتبار سه هزار و ۳۴۷ میلیارد تومان مورد تصویب قرار گرفت که تاکنون چهار هزار و ۶۷ میلیارد تومان مازاد بر اعتبارات مصوب آنها پرداخت شده است و عملکرد ما در این خصوص ۱۲۱ درصد جلوتر از مصوبات است.

وی افزود: از آنجا که تعدادی از این طرحها در گذر زمان دچار تورم و گرانی شدند، باید ۶۰۰ میلیارد تومان دیگر برای تکمیل طرحها به خراسان رضوی پرداخت شود.

نوبخت ادامه داد: طبق مصوبه نشست امروز شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان، می‌توان با هزینه هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان که تاکنون ۳۴۰ میلیارد تومان آن پرداخت شده است، اجرای ۵۲ طرح را تا قبل از اتمام زمان خدمت این دولت به پایان رساند.

وی گفت: در بخش تولید نیز ۱۲۰ طرح در خراسان رضوی شناسایی شده که اگر بتوان هزار و ۴۹۳ میلیارد تومان برای اجرای آنها پرداخت کرد، زمینه اشتغال برای هشت هزار و ۵۰۰ نفر در استان فراهم می‌شود.

گلایه از کم کاری مسوولان در ساخت خانه‌های حاشیه شهر مشهد

رییس سازمان برنامه و بودجه با گلایه از مسوولان اجرایی خراسان رضوی در به تاخیر افتادن ساخت واحدهای مسکونی حاشیه شهر مشهد از آنان خواست با همکاری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی هر چه سریعتر نسبت به تامین زمین و ساخت ۲ هزار واحد مسکونی ویژه اقشار کم درآمد در حاشیه مشهد اقدام کنند.

وی با اشاره به مصوبات سفر قبلی خود به خراسان رضوی افزود: پیشتر مقرر شد هشت هزار واحد مسکونی برای افرادی که توانایی مالی برای ساخت مسکن ندارند با اولویت مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره) و بهزیستی در خراسان رضوی ساخته شود که امروز چهار هزار واحد مسکونی از این تعداد در استان به بهره برداری رسید و چهار هزار واحد باقیمانده نیز در مراحل نهایی ساخت قرار دارند.

نوبخت ادامه داد: از مجموع هشت هزار واحد مسکونی ویژه اقشار کم درآمد در خراسان رضوی، ساخت ۲ هزار واحد مسکونی به حاشیه شهر مشهد اختصاص یافت که حتی در سفر قبلی به این شهر کلنگ احداث آن نیز به زمین زده شد اما این واحدها تاکنون به دلیل نداشتن زمین ساخته نشده است.

وی با بیان اینکه ردیف مستقلی در بودجه سالانه برای حاشیه شهر مشهد اختصاص یافته است، گفت: استانهای دیگر نیز کمابیش با مشکلات حاشیه نشینی در شهرهای بزرگ خود مواجه هستند و انتظار یک ردیف خاص از بودجه برای ساماندهی حاشیه نشینی داشتند لذا برای تامین مالی ساماندهی حاشیه شهر، یک ردیف با عنوان حاشیه شهرها با اولویت حاشیه شهر مشهد در نظر گرفته شد و یک ردیف ویژه هم با عنوان "شهید برونسی" اختصاص یافت که سپاه و وزارت راه و شهرسازی در این زمینه مشارکت داشتند.

خراسان رضوی آسیب پذیرترین استان کشور در برابر کرونا

رییس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به مشکلات صنعت گردشگری خراسان رضوی ناشی از شیوع کرونا افزود: خراسان رضوی یکی از استانهایی است که بیشترین صدمه از کرونا را متحمل شد، لذا دولت در حد مقدورات خود از جهت پرداخت تسهیلات و به تاخیر انداختن مالیات و هزینه بیمه تامین اجتماعی برای اصنافی که با کمبود درآمد مواجه هستند، به یاری آسیب دیدگان ناشی از کرونا شتافت.

وی ادامه داد: تاکنون نیز دو بسته حمایتی به میزان هر بسته شامل سه هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان به اقشار کم درآمد در کشور پرداخت شده که سهم هر نفر ۱۰۰ تا ۱۲۰ هزار تومان بوده است، علاوه بر این، غیر از دو نوبت پرداخت یارانه نقدی به اقشار کم درآمد، روز ۲۷ هر ماه یک نوبت ویژه یارانه برای خسارت دیدگان از کرونا نیز پرداخت می کنیم، البته این ارقام برای خانوارهای خاصی است که درآمدی ندارند.

نوبخت گفت: دولت در محدودیتهای شدید مالی قرار دارد اما با این حال از ابتدای امسال تاکنون ۵۰ هزار میلیارد تومان برای پرداخت تسهیلات بانکی به مشاغل آسیب دیده از کرونا در کشور اختصاص داده است.

وی در باره بودجه زیارت خراسان رضوی افزود: به سبب وجود مضجع شریف ثامن الحجج حضرت علی بن موسی الرضا (ع) در مشهد و هزینه‌ مضاعفی که برای خدمت رسانی مطلوب به زائران برای این استان ایجاد می‌شود، قرار بود اعتباراتی در قالب بودجه زیارت به این استان اختصاص یابد اما نمایندگان مجلس خواهان اعتباراتی برای شهرهایی که دارای اماکن مذهبی بودند، از محل بودجه زیارت شدند لذا این مطالبه تامین اعتبارات بخش زیارت برای خراسان رضوی را دشوار کرد.

رییس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به تلاش نمایندگان خراسان رضوی در مجلس شورای اسلامی برای احیای بودجه زیارت استان ادامه داد: در بودجه سال ۱۴۰۰ چه ردیف ویژه برای اعتبارات بخش زیارت خراسان رضوی باشد و چه نباشد، دولت اعتبارات ویژه این بخش را برای مشهد در نظر خواهد گرفت.

استخدام ۵۳ هزار نفر در کادر درمان کشور

نوبخت همچنین با تاکید بر افزایش کادر درمان بویژه پرستاران گفت: با اینکه مجوز استخدام دولتی بسیار محدود است اما در بودجه سال ۱۴۰۰ دولت اعتبارات لازم برای استخدام ۵۳ هزار نفر، افزایش حقوق فوق العاده و کارانه معوق پرستاران در کادر جدید درمان را در نظر گرفت به طوری که بودجه وزارت بهداشت ۲.۳ برابر نسبت به بودجه امسال این وزارتخانه افزایش یافت.

وی در خصوص جذب سرمایه گذاری خارجی نیز افزود: باید نسبت به این موضوع واقع بینانه عمل و دامنه توقعات خود از این بخش را محدود کرد زیرا به دلیل تحریم‌های اقتصادی، نقل و انتقالات پول و همکاری با شبکه بانکی دنیا بسیار دشوار است و باید تحریم ها را دور زد.

نوبخت اظهار امیدواری کرد با توجه به مجاورت استانهایی مانند خراسان رضوی با کشورهای همسایه بتوان همکاری آنها را در جذب سرمایه گذاری خارجی جلب کرد که در این زمینه توفیقاتی نیز به دست آمده است.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین